Baxtiyorova Husnora Muzaffar qizi
O‘TA – 403
“DARSLIKLAR BILAN ISHLASH METODIKASI”
5-AMALIY MASHG‘ULOT
QO‘SHMA GAPLAR
Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga mavzu yuzasidan nazariy ma’lumot berish
Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarni o‘z fikrlarini erkini fodalash malakasini rivojlantirish
Shakllantiradigan kompetensiyalar: kommunikativ axborot bilan ishlash, umum madaniy, adabiy bilimlarni amaliyotda qo‘llash kompetensiyalari
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi:
-mediamanbalar (radio, televizor, internet va boshqalar)dan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, saqlash, ulardan samarali foydalanish, ularning xavfsizligini ta’minlash ko‘nikmalarini egallash.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
-doimiy ravishda o‘zini o‘zi mustaqil va ijodiy rivojlantirish hayot davomida mustaqil o‘qib-o‘rganish, mustaqil qaror qabul qila olish.
Milliy va umummadaniy kompetensiya:
-vatanga sadoqatli, milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, badiiy asarlarni tushunish va ularga nisbatan faxr-iftixor tuyg‘usini shakllantirish.
Darsning turi: yangi bilim beruvchi.
Darsning tipi: noan’anaviy
Dars uslubi:
Suhbat
“Aqliy hujum”
Savol - javob
Mashqlar bajarish
Matn
Rasm
Dars jihozi:
Texnikvosita
Jadval
Darsning texnik shakli:
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish;
Tozalikni aniqlash;
Davomatni aniqlash;
Darsga tayyorgarlik ko‘rish va dars rejasi;
O‘tilgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so‘rash.
Darsning shiori:
Berilgan qo‘shma gaplarni qismlarga ajrating.
1. Suv keldi – cho‘llarda hayot boshlandi.
2. Suv keldi va cho‘llarda hayot boshlandi.
3. Suv keldi, shuning uchun cho‘llarda hayot boshlandi.
Turli xil rasmlar beramiz va o‘quvchilardan rasmlarni bog‘lab, gaplar tuzishlari talab etiladi.
Masalan:
Gilos va o‘rikdan kompotlar yopdik.
Berilgan qo‘shma gaplarni sodda gaplarga aylantirib yozing va teng bog‘lovchilardan foydalaning.
Na’muna: Bahor keldi va gular ochildi.
Bahor keldi.
Gullar ochildi.
Va, hamda, ammo, lekin
Berilgan sodda gaplarni quyidagi vositalardan foydalanib, qo‘shma gapga aylantiring.
Bahor keldi.
Qushlar biram mayin sayrashyapti.
Yomg‘ir tez-tez yog‘di.
5
A’LO
4
YAXSHI
Baholash. O‘quvchilarning darsga ishtirok etishi, mavzuni o‘zlashtirishi, savollarga namunali javob berishi hamda tartib intizomiga ko‘ra quyidagicha baholanadi:
3
QONIQARLI
:
«DOʻSTLAR DAVRASIDA»
Doʻstlar davrasi...senga bolaligingni eslatadigan quvnoq kulgilar, ikki guruhga bo‘linib tortishgan beg‘ubor damlaringni xotirada qattiq muhrlagan davra buu...Bu davra hayotning rang-barang jilosida toblanib kelgan, doim bir-biriga soqdiq va bir-birining mehriga tashna qalblar maskani....Bu davrada har doim ham bo‘lavermaysan, hayot yo‘llari ayro qilar ba’zida, ammo qachonlardir Alloh ko‘rishmoqlikni nasib aylasa – baxt.
Gaplashganda mazza qilib suhbat qurasan, xotiraga boy hazillar ko‘tariladi, tashvishlaring haqida gap ketganda senga boqib turgan mehrli ko‘zlardan taskin so‘zlar eshitasan...Ha mana shu birgina do‘stlaring tomonidan aytilgan so‘z ham senga katta kuch-quvvat beradi, sen mana shu davradan zavq olasan, ma’naviy hordiq chiqarasan....
Lekin, biz ojiz bandalar hammani yaxshi inson sanab, umrimiz davomida ko‘plab do‘stlar ortirramiz, davralarimiz soni ham ko‘p bo‘ladi chamasi...ammo ular sen sadoqatli, oliyjanob deb bilgan insonlar bo‘lib chiqmaydi...qandaydir manfat yo‘lida..ilming, boyliging, mansabing, xullas o‘ziga kerakli bo‘lgan tomoning bilan kesishgan nuqtalari...men bunday insonlarni do‘st ham degim kelmaydi, ammo peshonam devorga urilmaguncha shu davrada ham bo‘laman, bo‘lganman ham...! Allohga shukur deyman, shunday insonlarni ham uchratganiga bo‘lmasa oq-qorani farqlay olmay qolardik, balki.
Yillar davomida sinalgan, eng baxtli damlaringda xursandchiligingga sherik bo‘lgan, boshingda musibat tushganida yelkama-yelka turadigan haqiqiy sodiq do‘stlar bizga Allohning berilgan ne’matlaridan biridir.
(Husnora Baxtiyorova)
Do'stlaringiz bilan baham: |