MAVZU:KOORDINATALARI BILAN BERILGAN VEKTORLAR USTIDA AMALLAR.
Darsning maqsadi
Ta’limiy
Dars jarayonida koordinatalari bilan berilgan
vektorlar ustida amallar mavzusi yuzasidan tushuncha berish.O`quvchilarning bilim,malaka va ko`nikmalarini oshirish.
Tarbiyaviy
O`quvchilarni vatanparvarlik va komil inson ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi
O`quvchilarni qiziqish va qobiliyatlarini aniqlagan holda kasbga yo`naltirish
Dars uslubi:Ko`rgazmali amaliy.
Darsturi:Yangibilimberish.
Darsusuli:Suhbat,bahskichikguruhlardaishlash, ,,Aqliyhujum’’ ,,Matematikpuzl”,,Muzyorar’’
Darsjihozi:darslik,
tarqatmamateriallar,
kompyuter,
proyektor,
Slayd.
2.O`tilgan mavzuni takrorlash
(5 daqiqa)
3.Yangi mavzu bayoni
(17 daqiqa)
1.Tashkiliy qism
(3 daqiqa)
Darsning rejasi
4.Mustah-kamlash
(15 daqiqa)
5.Baho-
lash
(2 daqiqa)
6.Uyga vazifa berish
(3 daqiqa)
1.Buyuk ilmiy izlanishlar, inqilobiy ixtirolar yoki madaniyat va jamiyatning rivojiga katta hissalar qo`shganligi uchun har yili taqdim etiladigan eng nufuzli xalqaro mukofotlardan biri.Mukofot sohasi fizika, kimyo, adabiyot,tinchlik, fiziologiya yoki tibbiyot hamda iqtisodiyot.Birinchi marta 1901-yilda berilgan. 2.Ushbu mukofot(medal) har 4 yilda bir marta 40 yoshdan kichik matematiklarga ilm-fanga qo`shgan hissasi uchun beriladigan eng nufuzli mukofotdir.Medal matematiklar uchun Nobel mukofotiga tenglashtiriladi.Yana bir qo`shimcha bu medalni olgan birinchi ayol eronlik matematik bo`lgan. 1.NOBEL guruhi 2.FIELDS guruhi Koordinatalari bilan berilgan vektorlar ustida amallar. Reja: 1.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni qo`shish. 2.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni ayirish. 3.Koordinatalari bilan berilgan vektorlarni songa ko`paytirish. Matematik pazl (Bo`laklardan butunni tuz).
Agar burchak tomonlarini kesuvchi
parallel to`g`ri chiziqlar
uning bir tomonidan
teng kesmalar ajratsa,
ular ikkinchi tomonidan ham
teng kesmalar ajratadi
kvadratlarining yig`indisiga teng bo`lsa,
to`g`ri burchakli bo`ladi.
Agar uchburchak tomonlaridan birining
kvadrati uning qolgan ikki tomoni
u holda bu uchburchak
Javoblar 1.Agar burchak tomonlarini kesuvchi parallel to`g`ri chiziqlar uning bir tomonidan teng kesmalar ajratsa, ular ikkinchi tomonidan ham teng kesmalar ajratadi. Fales teoremasi. 2.Agar uchburchak tomonlaridan birining kvadrati uning qolgan ikki tomoni kvadratlarining yig`indisiga teng bo`lsa, u holda bu uchburchak to`g`ri burchakli bo`ladi. Pifagor teoremasiga teskari teorema. Muzyorar Leonardo Da Vinchining oldiga juda ko`pchilik shogirdlikka olishini so`rab kelishardi va u shu rasmni ko`rsatib bu yerda qanday xato qilganman deb so`rardi.Hamma siz xato qilmaysiz deb javob berar edi va shogirdlik ularga nasib qilmas edi.Savol:Sizningcha xato nima bo`lishi mumkin? Rasmdagi xatoni toping. Rasmdagi xatoni toping. Berilgan shaklga yuqoridan qaralganda quyidagi tasvirlardan qaysi biri hosil bo`ladi? Berilgan rasmdagi 3 ta xatoni toping. Bill Geyts tomonidan o`ylab topilgan rasmli savol.Odatda bu savolga 15 sekund vaqt berilgan! Savol:Rasmda nima yetishmayapti? Kim ko`p shakl yasaydi? Bunda har bir guruhga kerakli ko`rgazmalar tarqatiladi.Guruhlar berilgan vaqt ichida tezlik bilan shakllar (uchburchak, kvadrat ..)ni yasashlari talab etiladi.Guruhlarni baholashda yasalgan shakllarni soniga emas turiga qaraladi, ya’ni turi o`lchamdagi 3-4 ta to`g`ri to`rtburchak bo`lsa ham bitta deb sanaladi. yashashlari Guruhlarining to`plagan ballari hisoblanib g`olib jamoa aniqlanadi. O`quvchilar baholanadi. Uyga vazifa: 4-5-6-7-8-misollar (juft raqamdagilari) ni ishlash. E’tiboringiz uchun rahmat!
Do'stlaringiz bilan baham: |