АБСОРБЦІЯ
Вступ
Важливе місце в підготовці природного газу до подальшого транспорту і під час виробництва скрапленого природного газу посідають абсорбційні процеси осушення й очищення газу від кислих компонентів і сірчистих сполук.
Одним з основних технологічних параметрів підготовки природного газу до його подальшого транспорту є температура точки роси за вологою. Осушення газу спрямоване на запобігання утворенню газових гідратів. Гідратоутворення зумовлене термобаричними умовами в трубопроводах і технологічних апаратах, наявністю вільної крапельної вологи, утворенням центрів кристалізації. Газові гідрати, відкладаючись у газопроводах і технологічному обладнанні, зменшують їхній переріз, призводячи до збільшення гідравлічних опорів, а іноді й до аварійних зупинок.
Іншими показниками якості підготовки газу до подальшого транспорту і використання є вміст сірководню, меркаптанів, загальної сірки і диоксиду вуглецю, високий вміст яких у повітрі небезпечний для людини і навколишнього середовища. Вміст цих речовин у газах різних родовищ змінюється в широких межах від часток до десятків відсотків. Наявність вологи, кислих і сірчистих компонентів у газі посилює корозію обладнання, і їх присутність прискорює утворення газових гідратів.
Дедалі вищі вимоги, що висуваються до якості підготовки газу, спричиняють необхідність створення ефективнішої технології та апаратів і модернізації чинних технологій та обладнання, особливо на завершальній стадії розроблення родовищ за знижених пластових тисків, підвищеної температури та вологовмісту газу.
Аналіз технології та техніки підготовки природного газу і газового конденсату є актуальним і важливим завданням для розроблення наукових, інженерних і технічних рішень з удосконалення технологічних схем, інтенсифікації процесу масообміну, збільшення продуктивності та зменшення виносу абсорбенту з апаратів у краплинному вигляді до 1 мг/м3 і менше, зниження питомої витрати абсорбенту, зниження гідравлічного опору, зменшення теплоенергетичних витрат та інших ресурсів для забезпечення показників роботи установок на рівні, що забезпечує високу продуктивність і ефективність роботи.
Під час проектування та модернізації абсорбційних установок промислової переробки природного газу необхідними є такі рішення:
- визначення необхідної концентрації регенерованого і відпрацьованого розчинів абсорбентів;
- визначення питомої витрати і вибір типу абсорбентів для досягнення необхідних температури точки роси газу за вологою і вмісту в газі сірководню, меркаптанів, загальної сірки і діоксиду вуглецю відповідно до нормативних документів;
- обґрунтування і вибір технології та основного технологічного обладнання для блоків осушення і очищення від кислих компонентів і сірчистих сполук газу та регенерації абсорбентів.
Проектування і модернізація технології та техніки абсорбційних процесів промислової переробки природного газу базуються на знаннях теоретичних засад масообмінних процесів і фазової рівноваги, гідроаеродинаміки та термодинаміки, сучасного стану в галузі розроблення й застосування абсорбентів, технологічних схем та основного технологічного устаткування для осушення й очищення природного газу, включно з пристроями та способами створення поверхні контакту газової та рідкої фаз.
Do'stlaringiz bilan baham: |