9- sinf Adabiyot Mavzu : Nodiraning hayoti va ijodi. Darsning maqsadi



Download 48 Kb.
Sana29.01.2022
Hajmi48 Kb.
#416793
Bog'liq
adabiyot Gulbahr opa


9- sinf Adabiyot


Mavzu : Nodiraning hayoti va ijodi .
Darsning maqsadi :

  1. O`quvchilarning mumtoz adabiyotimiz durdonalariga bo`lgan qiziqishlarini o`stirish .

  2. O`quvchilarning tafakkurini , og`zaki nutqini o`stirish .

  3. O`quvchilarda insoniylikni , ezgulikni ulug`lash xuslarini tarbiyalash .

  4. O`quvchilarga axloqiy tarbiya berish .

Darsning metodi : Seminar dars
Darsning jihozi :

  1. Nodira portireti

  2. O`zbekiston xaritasi

  3. Nodiraning tanlangan asarlari

  4. Shoira hayoti va ijodiga bag`ishlab yoritilgan materiallar

Darsning borishi :

  1. Darsni tashkil etish

  2. Darsning maqsad –vazifalarini ro`yobga chiqarish ustida ishlash

  3. Xulosa

  4. Uyga topshiroqlar

Yangi mavzu :
Reja :

  1. Nodira yashagan davr

  2. Nodiraning hayoti

  3. Nodiranign ijodi

  4. Nodira g`zallari

  5. Sahna

Yangi mavzuning borishi :
Darsga qo`ng`iroq chalingach , o`quvchilar bilan salomlashaman .So`ngra magnitafondan Sherali Jo`rayev ijrosida “Tushimda ko`rsam edi ” deb aytiladigan qo`shig`i tinglanadi . Qo`shiq tugagach , shoiraning hayot yo`li haqida qisqacha suhbatdan so`ng doskaga yangi dars mavzusi yozib qo`yiladi. Mavzu yuzasidan so`zlovchi o`quvchilar tartib bilan mavzuni yoritadi .
Nihoyat , o`quvchilarning mavzu yuzasidan chiqishlari izohlanadi , mehnatlari baholanadi .
Uyga topshiriq :
Takrorlash . O`tilgan mavzularni takrorlab kelish .


18-maktab ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Xolcho`rayeva G
6-sinf ona tili
Mavzu : Ot-so`z turkumi
Darsning maqsadi :
1. O`quvchilarning ona tiliga bo`lgan qiziqishlarini o`stirish .
2. Mavzu yuzasidan olgan bilimlarini mustahkamlash .
3. O`quvchilarning bilim salohiyatini , yozma savodxonligini rivojlantirish .
Darsning metodi : Musobaqa dars
Darsning jihozi :

  1. Otga oid jadvallar

  2. Tarqatma materiallar

  3. Televizor ekrani

  4. Ko`chma sahnali qo`g`irchoq teatri

  5. Qo`g`irchoqlar.

  6. Gul ko`chati , sug`orish , tagini yumshatish , begona o`tlardan tozalash , ochilgan gul.

Darsning borishi :

  1. Darsni tashkil etish

Yangi mavzu :
Reja :



Atoqli otlar


Kishi
Hayvon o’rin –joy mahsulot
nomlari

Turdosh otlar

Aniq otlar Mavhum otlar



Yangi mavzuning bayoni :
Dars o`qituvchining kirish so`zi bilan boshlanadi .
1.- Musaboqa . Guruhlardan bittadan o`quvchilar doskaga chiqib
atoqli va turdosh otlarga misollar yozishadi.
Tez va bexato yozgan o`quvchi guruhi g`alaba
Qozanadi Musobaqa shu borada davom etadi.
Nihoyat musobaqa yakumlanib o`quvchilar bilimlari
izohlanib, baholanadi .
Uyga vazifa :
Takrorlash
18-maktab ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Xolcho`rayeva G
Ona tili darslarida o`yin ” usulining ta’limiy ham tarbiyaviy ahamiyati.
O`quvchilarni amaliy ishga , hayotga tayyorlashda ona tili fani muhim ro`l o`ynaydi . Tilni o`rganish bilan o`quvchilarning zehni , aqli , ongi va madaniy darajasi oshadi , ularga o`zlarini o`rab olgan muhitni yaxshi tushunish imkoniyati tug`iladi . Ona tilini yaxshi o`rganmasdan turib , boshqa fanlarni o`zlashtirish qiyin .
Har bir yangi mavzuni o`tishda , uning xarakteriga mos tushuntirish usullari tanlash , darsning o`ziga mazkur mavzu yuzasidan o`quvchilarning bilim , malaka va ko`nikma hosil qilishlariga yordam beradigan mashq turlaridan foydalanish o`quvchilarning ona tilini o`rganishga bo`lgan qiziqishlarini oshiradi .
“So`zning tarkibi ” mavzusini o`tishda o`zak , qo`shimcha , negis haqidagi materiallarni puxta o`zlashtirishga yordam beradigan qiziqarli grammatik o`yinlardan ham foydalanishi mumkin


Masalan :
1. Har bir negizning oxiri qanday harf bilan tugasa , shu harf bilan
Boshlanadigan negiz topib , o`yin davom ettiriladi .

  1. Yo`qolgan jangchini top ! ” o`yini

Bunda o`zakni shartli ravishda “jangchi” deb ataymiz . So`z yasovchi qo`shimchalar beriladi , o`quvchilar nuqtalar o`rniga “yo`qolgan jangchi ” o`zakni topib qo`yib yozishlari kerak . Bir vaqtning o`zida 4 nafar o`quvchi doskaga chiqariladi .


1……kor ,……la ,…….zor ,…...lik
2. ba …..,be……,ser……, no………
O`quvchilar quyidagi so`zlarni yozadilar:
Paxtakor , oqla , uzumzor , do`stlik
Badavlat , bexabar , serhosil , noaniq ,
Xullas , ona tili darslarida o`z o`rnida Grammatik o`yinlardan foydalanish o`quvchilarning darsga qiziqishini oshiradi , ularning puxta bilim oilshlariga yordam beradi .
18-maktab ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Xolcho`rayeva G
Download 48 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish