4-topshiriq. Boshlangich sinflarda nomanfiy butun sonlarni kop xonali sonlar ichida raqamlash boyicha bir soatlik dars ishlanmasini tayyorlash.
(4-sinf matematika darsligi asosida).
Sana_14.05.2021
Mavzu: Kop xonali sonlarni raqamlash
Talimiy: Oquvchilarga kop xonali sonni raqamlash va xona birliklari yigindisi korinishida tasvirlash usullari haqida bilim berish.
Tarbiyaviy : O'quvchilarning matematikaga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirish, ularda bu fan orqali atrofdagi har birnarsani qadrlash, unga mehr bilan yondoshish hamda darsda ahillik, birodarlik bilan ishlash kabi xislatlarni tarbiyalash
Rivojlantiruvchi: Oquvchilarni ogzaki va yozma hisoblash malakalarini ostirish. Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
Tayanch kompetensiyalar:
Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida korsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
Fanga oid kompetensiyalar:
Oquvchilarda kundalik faoliyatda qollash, fanlarni organish va talim olishni davom ettirish uchun zarur bolgan matematik bilim va konikmalar tizimini shakllantirish va rivojlantirish;
Metod: suhbat, tushuntirish, Savol-javobmetodi
Shakl: jamoa,guruhda ishlash,hamma ozi uchun.
Jihoz: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.multmediya darslari
Nazorat: Og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish.
Baholash: O'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi.
Darsning maqsadi:1)O`quvchilarning mavzu yuzasidan egallagan bilimlarini mustahkamlash, Tort xonali sonni xona birliklari yigindisikorinishida tasvirlash 1000 ichida xonadan otib qoshish usullari haqida o`rgatib borish.
2) O`quvchilarga dars orqali har bir matematik muammoni ahillik, birodarlik, hamjihatlik bilan bajarishga rioya qilish zarurligini uqtirish.
3) Oquvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni rivojlantirish, o`quvchilar faollaigini oshirish..
Dars turi:Aralash
Dars metodlar: Suhbat, savol-javob, mustaqil ish, didaktik o`yin
Dars jihozlari: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, AKT
Darsning borishi:
I Tashkiliy qism. a) salomlashish, davomotni aniqlash, tozalikni tekshirish b) manaviyat daqiqasi
II. Otgan mavzuni sorash va mustahkamlash.
Otgan mavzuni mustahkamlab yangi mavzu bilan boglanadi.
Oquvchilar bilan savol-javoblar orqali otgan mavzu takrorlanadi va yangi mavzuga otiladi. Oquvchilarni doskaga chiqarib berilgan sonlarni jadvalga joylashtirish va ularni oqish takrorlab olinadi. Keyingi mavzu berilgan misol va masalar orqali tushuntiriladi.
III .Yangi mavzu bayoni
734000 3) 408000 5) 300005
51000 4) 900000
402=400+2 570=500+70
402 000=400 000+2000 570 000= 500 000+70 000
IV.Mustahkamlash:
1)= 366 000 4)=805 000
2)=88 000 5)=9 000
3)=90 000 6)=200 000
Berilishi: Yechilishi:
1- tovuq= 15 ta joja (15+6)/3= 21/3=7
2-tovuq=? , 1-dan 6 ta kop
3-tovuq=? , 2-dan 3marta kam Javob: 3-tovuqda 7 ta joja bor.
3-tovuq= ?
1) 550 6)243
2)770 7) 270
3)310 8)240
4)670 9)120
5)1000 10)120
Oquvchilar ishini nazorat qilish qiynalgan oquvchilarga yordam berish.
V.Baholash. Dars yakunida umumiy ballar elon qilinadi va faol, bilimdon oquvchilar ragbatlantiriladi.
VI.Uygavazifa.
Muhabbat opa dokondan 4260 somga soyabon, soyabondan 690 som arzonga qolqop va qolqop bilan bir xil narxli plash sotib oldilar. Dokondan jami necha somlik xarid qilindi? Qolqop va plashning narxi qancha?
Yechilishi:
4 260-690=3 570
4 260+3 570+3 570= 11 400
Javob: Jami- 11 400 som, qolqop va plash 3570 somdan
1) 280 4)92
2) 250 5)98
3) 440 6)99
BAJARDI:Sharipova Munisa
Do'stlaringiz bilan baham: |