O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
To’raqo’rg’on tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli
18-umumiy o’rta ta’lim maktabi
boshlang`ich sinf o’qituvchisi
Xolmatova Nafisa Alijonovnaning
3–sinf matematika fanidan 1 soatlik
DARS ISHLANMASI
Sana: ___________ 2019-yil Fan: Matematika Sinf 3-“____”
Mavzu: Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlar
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarni “Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlar ” xossalari bilan tanishrirish, bilim ko`nikma hosil qilish.
Tarbiyaviy: Sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish.
Rivojlantiruvchi:O’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. O’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash
Fanga oid kompetensiyalar: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish.
Metodi: savol javob, tushuntirish
Jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob
Darsning borishi.
I. Tashkiliy qism. Salomlashish, davomotni aniqlash, `o`quvchilarni o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish, aylanma daftarlarni almashtirish.
II. Otgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. O`tilgan darsda “Uzunlik o‘lchov birliklari” yuzasidan savol-javob o`tkazish, uy vazifasini bajarilishini tahlili o`tkazilib no`to`g`ri bajarilgan misollar yuzasidan ko`rsatma beraman.
III Yangi mavzu bayoni: Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabat
1. Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlarni tushuntiring:
1
Kattaliklar ustida amallar bajarish uchun kattaliklar bir xil o‘lchov birligida ifodalanishi kerak.
000 mm = 100 cm = 10 dm = 1 m
300 cm = 30 dm = 3 m
420 cm = 42 dm = 4 m 2 dm
504 cm = 5 m 4 cm
758 cm = 7 m 5 dm 8 cm = 7 m 58 cm
2. 340 mm =3 dm4 cm
567 mm = 5 dm 6 cm 7 mm
803 mm = 8 dm 3 mm
320 cm =3 m 2 dm = 3 m 20 cm706 cm = 7 m 6 cm459 cm =4 m +5 dm +9cm =4 m 59 cm
842 cm =8 m +4 dm+2 cm = 8m42 cm
Diagramma asosida oila a’zolarining bo‘ylari orasidagi farqni toping:
4. a) A va B nuqtalarni belgilang. Ular orqali to‘g‘ri
chiziq o‘tkazing.b) D va E nuqtalarni belgilang. Ular orqali 2 ta egri chiziq o‘tkazing.
5. Rasm asosida masala tuzing va yeching:
VI. O`quvchilarni baholash va uyga vazifa: Darsda faol qatnashgan, doskada misol masala bajargan va birinch bo`lib bajargan o`quvchilarni baholayman.Uyga vazifani e`lon qilaman.
Uyga vazifa 6-7 misol. Bajarilishi yuzasidan ko`rsatma berib darsni yakunlayman.
6. a) Toshkentdan Xivagacha bo‘lgan masofani qaysi o‘lchov birligida ifodalash qulay?
b) Futbol maydoni o‘lchamini-chi? d) Yozayotgan ruchkamizning uzunligini-chi?
7. 164 + 2 ∙ 349=862 (132 + 176) ∙ 2= 616 3 ∙ (104 + 229)=999
884 – 3 ∙ 235=814 (976 – 762) ∙ 4= 856 5 ∙ (442 – 258)=920
8. Rasm asosida masala tuzing va yeching.
JAVOB: 360+X+720=1500 X=1500-1080 X=420
Do'stlaringiz bilan baham: |