21,22,23 - amaliy mashg’ulot mavzusi



Download 263 Kb.
Sana01.01.2022
Hajmi263 Kb.
#296470
Bog'liq
21 amaliy


(21,22,23)- Amaliy mashg’ulot mavzusi: Gеomеtrik masalalar yеchish mеtodlari haqida. Gеomеtrik masalalarning turlari, o`lchash bilan bog`liq amaliy masalalar, hisoblashga oid masalalar, isbotlashga doir masalalar va yasashga doir masalalar.

Mashg’ulot maqsadi: Talabalarga mavzuga oid tushunchalarni chuqurlashtirish. Ko’nikma va malaka hosil qilish. Yasashga doir gеomеtrik masalalar yuzasidan

tushuncha hosil qilish.



Mashg’ulot jihozi:Ko’rgazmali qurollar,jadvallar,ma’ruza matni,test savollari.

Mashg’ulotda foydalanadigan metodlar:Og’zaki bayon, qilish,savol-javob,aqliy hujum,klaster usuli,interfaol usullar.

Mashg’ulotning borishi:Ma’ruzadan savollar beriladi.

a). Gеomеtrik figuralarni sirkul va chizg`ich yordamida yasash bosqichlarini ayting?

b). Gеomеtrik masalalarni yechishning qaysi metodlarini?

Yasash:


Aytaylik, AB kesma berilgan bo’lsin. Bu kesmani teng ikkiga bo’luvchi nuqtani toppish uchun quyidagicha yo’l tutiladi:

1-qadam. Radiusi berilgan AB kesmaga teng bo’lgan, markazi esa A va B nuqtalarda bo’lgan ikkita aylana chiziladi



A

5-rasm



2-qadam. Aylanalar kesishgan C va C1 nuqtalari tutashtiriladi (6-rasm). CC1 to’g’ri chiziq va AB kesmaning kesishish nuqtasi berilgan kesmaning o’rtasi bo’ladi.

C1 C

o

A B


4-masala. Berilgan kesmaning o’rtasidan o’tuvchi perpendikulyar yasang.

Yechilishi: AB kesma berilgan bo’lsin. Markazlari A va B nuqtalarda bo’lgan AB radiusli aylanalar chizamiz (7-rasm). Bu aylanalar O1 va O2 nuqtalarda kesishadi:

AO1=AO2+BO1=BO2

O1O2 to’g’tri chiziqni o’tkazamiz. Bu to’g’ri chiziq AB kesmaning o’rta perpendikularidir. Chunki O1 va O2 nuqtalar AB kesmaning uchlaridan teng uzoqlashgani uchun shu kesmaning o’rtasidan o’tuvchi perpendikularda yotadi.

1. Geometriyaga oid topilgan 2-papirusda nechta geometriyaga oid masala berilgan?


  1. 7ta B) 8ta S) 18 ta D) 15 ta

2. Qo`shni burchaklar yig`indisi necha gradusga teng ?

  1. 180 B)360 S) 270 D) 90 E) 280

3. Geometriyada masala yechish jarayonida qaysi bosqich “ijro etish bosqichi” deb ataladi

A)Yasash bosqichi B)isbotlash bosqichi D) tahlil bosqichi E) tekshirish bosqichi



4. Geometriyada masala yechish jarayonida qaysi bosqichga “ijodiy bosqich” deb ataladi?

  1. Tahlil bosqichiga B) yasash bosqichiga S)isbotlash bosqichiga

D) tekshirish bosqichiga E) tog`ri javob yo`q



Foydalanilgan adabiyotlar:

  1. Xamedova N.A, Ibragimova Z, Tasetov T. Matematika. Darslik. T.: Turon-iqbol, 2007. 2. Abdullayeva B.S., Sadikova A.V., Muxitdinova M.N., Toshpo‘latova M.I., Raximova F. Matematika. TDPU. (Boshlang‘ich ta’lim va sport-tarbiyaviy ish bakalavriyat ta’lim yo‘nalishi talabalari uchun darslik) Toshkent-2012,

3.David Surovski. Advansed High-School Mathematics. 2011.

4. R.Ibrohimov -T.: “O`qituvchi” 1995
Download 263 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish