2- sonli umumiy o’rta talim maktabi o’qituvchisi isabekova nigoraning



Download 1,01 Mb.
bet1/4
Sana29.05.2022
Hajmi1,01 Mb.
#615513
  1   2   3   4
Bog'liq
Dars ishlanma Mavzu Kasrlar haqida tushuncha. O‘rganilgan ko‘ri



O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NANAMANGAN VILOYATI NAMANGAN SHAHAR
2- SONLI UMUMIY O’RTA TALIM MAKTABI
O’QITUVCHISI

ISABEKOVA NIGORANING


OCHIQ DARS ISHLANMASI

NAMANGAN – 2022 yil




Dars ishlanma
Mavzu: Kasrlar haqida tushuncha. O‘rganilgan ko‘rinishdagi masalalar yechish.


Darsning maqsadi:
Ta’limiy: o‘quvchilarga kasr haqida tushuncha berish; TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; FK1: kasrlarni so‘zlar, kasrlar yoki modellar yordamida tasvirlay olish.
Tarbiyaviy: mavzuni o‘tish davomida o‘quvchilarni bir-birini hurmat qilishga, o‘zaro do‘stona munosabatda bo‘lishga o‘rgatish; TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.
Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning mustaqil fikrlashini, kasrlarni to‘g‘ri o‘qish malakalarini rivojlantirish FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish
Darsning jihozi: darslik, jadval va rasmlar, tarqatmalar
Darsning metodi: tushuntirish, mustaqil ish, aqliy hujum.
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi.
Metod: Og`zaki bayon qilish.
Forma: Suhbat, savol – javob, amaliy mashg`ulot, guruhlarda ishlash.
Vosita: Tarqatma materiallar, darslik, ko`pytirish jadvali, ko`rgazmalar, multimediya,texnik vosita.
Nazorat: Og`zaki nazorat, savol – javoblar, kuzatish, o`z o`zini nazorat qilish.
Baholash: Rag`batlantirish, ‘’ 5 ‘’ balli tizim asosida baholash.
KUTILADIGAN NATIJALAR.
O`qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida barcha o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishiga erishadi. O`quvchilar faolligini oshiradi. O`quvchilarga darsga nisbatan qiziqish uyg`otadi. Bir mashg`ulot jarayonida barcha o`quvchilarni baholaydi. O`z oldiga qo`ygan maqsadiga erishadi. O`quvchilar tomonidan xotirada saqlash, boshqalarga yetkazish, savol berish va savollarga javob berishni o`rgatadi.
O`quvchi: Yangi bilimlarni egallaydi. Yakka va guruh bo`lib ishlashni o`rganadi. Nutqi rivojlanadi, va eslab qolish qobiliyati kuchayadi, unda insoniy fazilatlar shakllanadi. O`z – o`zini nazorat qilishni o`rganadi. Qisqa vaqt ichida ko`p ma`lumotlarga ega bo`ladi.
KELGUSI REJALAR:
O`qituvchi: Yangi pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirish va darsda tadbiq etish, takomillashtirish, o`z ustidaishlash. Mavzuni hayotiy voqealar bilan bog`lash. Pedagogik mahoratni oshirish.
O`quvchi: Darslik bilan mustaqil ishlashni o`rganadi. O`z fikrini ravon bayon qila oladi. Shu mavzu asosida qo`shimcha materiallar topadi, ularni o`rganadi. O`z fikri va guruh fikrini tahlil qilib bir yechimga kelish malakasini hosil qiladi. Uyg berilgan vazifalarni bajaradi.
Darsning borishi:
D arsning rejasi: Darsning “Oltin qoidalari”:
1. Tashkiliy davr - 1'.
2. O'tilgan darslarni eslash, savol-javob - 5'.
3. Yangi dars bayoni - 20'.
4. Mavzu bo'yicha ishlar -12'.
5. Dars yakuni va baholash- 5'.
6. Uyga vazifa berish - 2'.

Download 1,01 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish