Surxondaryo viloyati
Denov tumanidagi
19-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Obloqulova Diloromning
O’qish fanidan tayyorlagan
BIR SOATLIK OCHIQ
DARS ISHLANMASI
O’qish 2-sinf
Tashkiliy qism
|
Uyga vazifani so’rash
|
Asosiy qism
|
O’quvchilarni baholash
|
Uyga vazifa berish
|
5
|
8
|
20
|
7
|
5
|
Mavzu: Oltin kuz-hosiling yuz
O’zaro fanlar bilan aloqadorligi
Tabiatshunoslik
|
Ona-tili
|
Matematika
|
Ingliz-tili
|
Rasm
|
Yil fasllari
|
So’zlarning bosh harflarda yozilishi
|
Yil,oy, sutka
|
Inglizcha nomlanishi
|
Tabiat manzarasi
|
Mavzu:Kuz nematlari
Dars maqsadlari
Talimiy:O’quvchilarga mavzu orqali kuz ne’matlari va ularning foydasi haqida ma’lumot berish
Tarbiyaviy:tabiatni sevish daraxtlarning shox va butoqlarini sindirmaslik, ularni parvarishlashni o’rgatish
Rivojlantiruvchi:O’quvchilarni mustaqil fikrlashga o’qigan matndagi voqealar jarayoni bo’yicha ijodiy qayta hikoya qilib berishga,xulosa chiqarishga o’rgatish.
Dars turi: noan’anaviy , musobaqa darsi.
Uslubi: ko’rgazmali, o’yin ,tushintirish .
Jihozlar:Kuzda pishadigan meva va sabzavotlardan namunalar
boshqotirmalar .
Darsning borishi
1.Tashkiliy qism .
Salomlashish,xona tozaligini tekshirish, davomatni aniqlab olish
Uyga vazifani so’rash :
O’quvchilardan “Tilagim”she’rini so’rash
2.Asosiy qism .
Sinf o’quvchilari 3 guruhga bo’linadi ,guruhlarga bo’linishda “Men sevgan fan”bo’yicha guruhlarga bo’linib olamiz (o’qish ,ona tili ,tabiatshunoslik asosida).Stol ustiga uzum ,pamidor,otquloq rasmlari chizilganqog’ozlar teskari holda qo’yilgan, har bir guruhdan bir ishtirokchi chiqib rasmlarni tortadi,har bir jamoaga tortgan rasmlari asosida nom beriladi.
O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi.
1-guruh “Uzum” (meva)
2-guruh “Rediska”(sabzavot)
3-guruh “Rayhon ”(o’simlik)
O’qituvchi: aziz o’quvchilar ! Bugun biz siz bilan oltin kuz fasliga sayohat qilamiz . Kuz fasli ingliz tilida nima deb atalar edi.
O’quvchilar: Kuz- Autumn
O’qituvchi: kuz faslida barglar qaysi rangga kiradi
O’quvchilar; Sariq- yellow
O’qituvchi:Bobodehqonlarimiz,mirishkor bog’bonlarimiz yetishtirgan meva va sabzavotlarni ,tabiat inom etgan eng foydali o’simliklarni nobut qilmasdan yig’ishtirib olishda biz ham bugungi darsimizdagi faol ishtirokimiz aql -zakovatimiz ,bilimdonligimiz bilan o’z hissamizni qo’shamiz .Darsimiz musobaqa tarzida olib boriladi .
1-o’yinimiz ”chiroyli gap tuz” o’yini.
O’yin sharti: O’quvchilar berilgan harflardan foydalanib chiroyli ma’noli gap tuzishlari kerak . Guruhlarga chinor bargiga yopishtirilgan 4 tadan harf tarqatiladi.
1-guruh : K,U,Z,N,harflari
2-guruh : E,M,A,T,harflari
3-guruh : L,A,R,I,harflari
O’quvchilar gap tuzadilar
1-guruh. Kuz keldi.Ustoz otangday ulug’ .Zamin uzra oltin kuz .Non nematlar ichida ulug’i.
2-guruh . Eshmamat tez kel .Mana bugun kuz .Aziz insonim onam . Tolib tariq ekibdi .
3-guruh . Lazzatli nonlar shahri . Alisher bolaligidan ziyrak bola edi . Rostgo’ylikning ajib tuhfasi .Ilm olish mashaqqatlar talab etadi.
O’qituvchi doskaga harflarni yopishtiradi va yangi mavzu hosil bo’ladi.
“KUZ NE’MATLARI”
2- o’yinimiz “Hozirjavoblik “
Sharti:ha sohaga oid bo’lgan savollarga javob beradilar .
1-guruhga
T\r
|
Savollar
|
Javoblar
|
1
|
Qanday yil fasllari bor?
|
Bahor,yoz,kuz, qish
|
2
|
Xazonrezgi qaysi faslda bo’ladi?
|
Kuz
|
3
|
Otning bolasi qanday nomlanadi?
|
Toychoq
|
4
|
Bir yil necha oydan iborat?
|
12 oy
|
2-guruhga
T\r
|
Savollar
|
Javoblar
|
1
|
Kuz oylarini sanab bering?
|
Sentabr,oktabr,noyabr
|
2
|
Kuzda pishadigan mevalarni sanang?
|
Olma ,uzum ,nok,behi.
|
3
|
Otadek inson kim ?
|
Ustoz.
|
4
|
Bir oy necha kundan iborat?
|
30,31 kun
|
3-guruhga
T\r
|
Savollar
|
Javoblar
|
1
|
Yil fasllarini ingliz tilida ayting?
|
Spring,summer,autumn,winter.
|
2
|
Gap nimadan tuziladi?
|
So’zlardan
|
3
|
Bir sutka necha soatga teng ?
|
24 soatga
|
4
|
O’zbekistonning poytaxti qayer?
|
Toshkent
|
3.Yangi mavzu bayoni
“ Kuz ne’matlari”matnining mazmuni rasmlar yordamida bayon etiladi.
Matn o’quvchilarga o’qitiladi.
O’qituvchi o’quvchilardan kuz haqida maqol va she’r so’raydi
O’quvchilar:Kuzda qilingan harakat
Hosilga berar barakat.
Yer haydasang kuz hayda. Kuz haydamasang yuz hayda
KUZ.
Tog’-u dalada, Boshlanadi ish
Ushbu pallada Maktabda o’qish
Ish qizir hanuz Bilimda der,o’z.
Qay fasl bu? Kuz! Qay fasl bu? Kuz!
3-shartimiz ”Charxpalak”
O’qituvchi bu o’yin texnologiyasini tushuntirib o’tadi.
|
Yoz
|
Kuz
|
Olma
|
+
|
+
|
Yong’oq
|
|
+
|
Behi
|
|
+
|
O’rik
|
+
|
|
Olcha
|
+
|
|
Xurmo
|
|
+
|
Olxo’ri
|
+
|
|
Anor
|
|
+
|
Shaftoli
|
+
|
|
Uzum
|
|
+
|
4.Darsni yakunlash
G’oliblar aniqlanadi.rag’bat kartochkalari tarqatiladi.foal ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi.
5.Uyga vazifa.
K uz nematlari matnini o’qib kelish.meva va sabzovatlar rasmini chizish ular haqida topishmoqlar topib kelish.
Do'stlaringiz bilan baham: |