SO`z ichida ketma –ket kelgan bir XIL undoshlar darsning maqsadlari: a ta`limiy



Download 0,68 Mb.
Sana12.03.2020
Hajmi0,68 Mb.
#42201
Bog'liq
2-sinf matematika







SO`Z ICHIDA KETMA –KET KELGAN BIR XIL UNDOSHLAR

Darsning maqsadlari:

a) ta`limiy: ketma-ket kelgan bir xil undoshlar haqida o`quvchilarga ma`lumot berish asosida mustaqil mashq bajarish qobiliyatini shakllantirish;

b) tarbiyaviy: so`zlarning ma`nosini anglas, ularda to`g`ri va chiroyli, xatosiz, talaffuz qilish tushunchasini hosil qilish;

d) rivojlantiruvchi: mavzu asosida olgan bilimlarni mustaqil qo`llay bilish qobiliyatini shakillantirish va rivojlantirish.

Dars uslubi: Ko`rgazmali, amaliy, aralash.

Dars jihozlari: Ona tili, odobnoma kitoblari, 1-4-sinf diktantlar to`plami, rasm va boshqotirmalar, magnit taxtasi, aql mashqlari, “Sehrli parda” didaktik o`yini, magnit tasmasi.

Darsning borishi: Tashkiliy qismda O`quvchilar bilan salomlashib, davomat aniqlanadi.

O`qituvchi: Aziz bolajonlar, bilimga tashna qalblar. Qani ayting-chi, hozirgi darsimiz qanday dars?

O`quvchilar: Hozirgi darsimiz bizga ko`p bilim beruvchi ona tili darsidir.

O`qituvchi: Ona tili darsida nimalarni O`rganasiz?

O`quvchilar: Ona tilim, jonu dilim,

O`rgatadi O`z tilim.

Chiroyli va xatosiz,

Yoz deydi ona tlim.



O`qituvchi: Keling, tabiat taqvimi haqida suhbat O`tgazaylik. Hozirgi faslimiz qish fasli. Qish kunlari haqida nimalarni bilasiz?

Bu haqdagi javoblar eshitiladi. O`quvchilar tabiat taqvimini mustaqil belgilaydi. “Aytilishida tushib qoladigan undoshlar” mavsusi bo`yicha suhbat o`tkaziladi. Uyga vazifa didaktik materiallar orqali so`rab baholanadi. Sinf 3 ta guruhga bo`linadi. Guruhlarga nom berilib, savol yozilgan bittadan bayroqcha rasmi tarqatiladi. D, T undoshlari haqida og`zaki savol-javob O`tkaziladi, kichik rebus to`ldiriladi.

Quyidagi rebusda tushib qolgan tovushlarni o`rniga qo`ying:



X

U



S




N



F



R



A

N



P

O



T



X



O`quvchilar quydagicha to`ldirishga harakat qiladi:

X

U

R

S

A

N

D

F

A

R

Z

A

N

D

P

O

Y

T

A

X

T

O`tgan mavzu aql mashqlari orqali mustahkamlanadi.

1. Sigir buzoqdan...... (baland).

2. It otdan...... (past).

3. Achitib gapiruvchi shaxs...... (do`st).

4. O`zbekistonning poytaxti......(Toshkent).

Yangi mavzuni boshlashdan oldin ketma-ket kelgan undoshlar haqida tushuncha hosil qilinib, izohlanadi.




7+2=9




9+8=17




17+2=19

Javoblar “to`qqiz”, “o`n yetti”, “o`n to`qqiz” deb, daftarlarga yoziladi.

Diktantlar to`plamidan kichik lug`at diktant yozdiriladi. Namunali yozgan o`quvchi rag`batlantiriladi. Mavzu asosida test topshiriqlari bajariladi.

1. Ketma-ket kelgan bir xil undoshlar qatorini belgilang.

a) katta, hissa, kakku; b) baland, past, uzoq; d) makka, pichoq, ruchka.

2. Bir xil undoshli sonlar qatorini toping.

a) 5, 3, 6, 10; b) 7, 9, 2, 8; d) 12, 3, 1, 2.

141-mashq bajariladi. O`quvchilar aralash berilgan so`zlarni yozuv taxtasidagi gul tasviriga tartib bilan yozadi.

Ketma-ket kelgan bir xil undoshlar asosida mashq bajariladi. 139-mashq mustaqil ish sifatida beriladi. 140-mashq yozuv taxtasida bajarilib, daftarga chiroyli va xatosiz ko`chirtiriladi.

Ketma-ket kelgan bir xil undoshlar asosida aql mashqlari bajariladi. Savollar o`qiladi, o`quvchilar javob beradi.

1. Olti sonidan keyingi son ...... (yetti).

2. Garmdorining mazasi...... (achchiq).

3. Siz ukangizdan ....... (katta).

4. Qirq to`qqizdan keyingi son ..... (ellik).

5. Yozda kunning harorati...... (issiq).

O`qituvchi: Aziz bolajonlar. Inson dunyoga kelar ekan u Vatan va ona bag`rida voyaga yetadi. Shuning uchun onani sevgandek Vatanimizni ham sevamiz.

Ona allasi” magnitofon orqali eshittiriladi.

Yangi mavzu savollar orqali mustahkamlanadi.

1. Ketma-ket kelgan bir xil undoshli so`zlarga misol keltiring.

2. “Oppoq” so`zi ishtirokida gap tuzing.

3. Ketma-ket kelgan bir xil undoshli so`zlar qatnashgan maqol ayting.

4. “Tanaffus” so`zida qaysi undosh tovush ketma-ket kelgan?

Mavzu asosida kichik boshqotirma bajariladi.





Gul

...ola

zor

Pa...

sha

mol

Ham

...a

na

Dars yakunida guruhlarning ishtirokiga izoh berilib, faol o`quvchilar rag`batlantiriladi.



Uyga vazifa: 142-mashq.



Download 0,68 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish