Sonli va funksional ketma-ketliklar. Ketma-ketlikning limiti, uzluksizligi, uzulish turlari



Download 370.72 Kb.
bet1/6
Sana23.10.2019
Hajmi370.72 Kb.
  1   2   3   4   5   6
1-MA’RUZA.

SONLI VA FUNKSIONAL KETMA-KETLIKLAR.

KETMA-KETLIKNING LIMITI, UZLUKSIZLIGI,

UZULISH TURLARI

Reja:

1.1. Nuqtaning atrofi.

1.2. Natural argumentli funksiya va uning limiti.

1.3. Yaqinlashuvchi ketma-ketlik va ularning xossalari .

1.4. Monoton ketma-ketlikning ta’riflari.

1.5. Monoton ketma-ketlikning yaqinlashish haqidagi teoremalar.



Tayaanch iboralar. Nuqtaning atrofi, cheksiz kichik ketma-ketlik, cheksiz katta ketma-ketlik, yaqinlashuvchi ketma-ketlik , uzoqlashuvchi ketma-ketlik, monoton ketma-ketlik, quiy va yuqari limitlar.

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsadi: talabalarda nuqtaning atrofi, natural argumentli funksiya va uning limiti, cheksiz kichik ketma-ketliklarning asosiy xossalari, yaqinlashuvchi ketma-ketlik va ularning xossalari, monoton ketma-ketlikning ta’riflari, monoton ketma-ketlikning yaqinlashish haqidagi teoremalar, ixtiyoriy ketma-ketliklarning quiy va yuqari limitlari haqida bilimlarni amaliy masalalarga qo’llash ko’nikmasini hosil qilish.

Rivojlantiruvchi maqsadi: talabalarning izlanuvchanlik faoliyatini rag’batlantirish, muammoli topshiriqlarga mulohazali javoblar berish ko’nikmalarini hosil qilish hamda ularda natijalarni umumlashtirish mantiqiy va ijodiy qobiliyatini, muloqot madaniyatini rivojlantirish.

Tarbiyaviy maqsadi: talabalarni mustaqil fikrlash va faol mustaqil ish faoliyatiga jalb yetish, ularda o’zaro xurmat, hamkorlik fazilatlarini shakllantirish hamda fanga bo’lgan qiziqishni o’stirish.

Darsning jihozlari: Sinf doskasi, darsliklar, o’quv va uslubiy qo’llanmalar, ma’ruzalar kursi, tarixiy ma’lumotlar, izohli lug’atlar, atamalar, o’tilgan dars mavzusi bo’yicha savollar va muammoli topshiriqlar majmuasi, testlar, kartochkalar, shaxsiy kompyuter, lazerli proyektor.

Dars o’tish usuli: Avval o’tilgan mavzu qay darajada o’zlashtirilganligini tekshirish, o’z – o’zini tekshirish savollariga javoblar va topshiriqlarni bajarish bo’yicha munozarali jonli muloqotni amalga oshirish, talabalarni yangi mavzu bo’yicha asosiy tushuncha va natijalar haqida fikr – mulohazalarni bayon qilishga o’rgatish, savol – javob usulidan foydalanib, o’zlashtirishga erishish; tayanch iboralarga alohida izoh berish; o’tilgan mavzuni o’zlashtirish darajasini tekshirish va mustahkamlash.

Darsning borishi: Tashkiliy qism (7 daqiqa): dars xonasining sanitariya holatini kuzatish, davomat va talabalarning darsga tayyorligini tekshirish. Talabalarni o’tgan ma’ruza boshida bajargan ishlari (o’z – o’zini tekshirish savollariga javoblar va muammoli topshiriqlarni bajarish) natijalarini e’lon qilish.



Yangi dars mavzusining bayoni (55 daqiqa): (matn keltiriladi, matnda asosiy materialdan tashqari, avvalgi mavzularda o’rganilgan tushunchalar, tasdiqlar hamda mashhur olimlar haqida ma’lumotlarni o’zida mujassam qilgan glossariy ham keltiriladi va ma’ruzaning elektron variantida giperssilkalar yordamida ularning ekranda ko’rsatilishi ta’minlanadi).

Mavzuning asosiy mazmuni–ma’ruza muloqot uslubi vositasida talabalarga yetkaziladi.



1.1. Nuqtaning atrofi. Bizga , hamda ixtiyoriy musbat yetarli kichik >0 va sonlar berilgan bo’lsin.

1.1-ta’rif. Quyidagi to’plam, nuqtaning atrofi deyiladi, - son esa atrofning radiusi deyiladi (1.1-chizma).

Ushbu


to’plam, nuqtaning o’ng atrofi va chap atrofi deyiladi (1.2-chizma).



Ushbu tengsizlik, , tengcizliklarga teng- kuchli bo’lib, ularning har ikkalasini a nuqtaning atrofi shaklida ifodalash mumkin:

=

Ba’zi hollarda, atrof, nuqtaning teshik atrofi deb ham yuritiladi.

Haqiqiy sonlar to’plami tarkibiga va simvollarni  uchun va xususiyat bilan qo’shib, to’plamni hosil qilamiz:

.

da va «nuqta» larning atrofi tushunchalari quyidagicha kiritiladi (1.3-hizma):



, ,

.

Download 370.72 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
o’rta maxsus
davlat pedagogika
axborot texnologiyalari
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
texnologiyalari universiteti
navoiy nomidagi
guruh talabasi
samarqand davlat
toshkent axborot
nomidagi samarqand
toshkent davlat
haqida tushuncha
ta’limi vazirligi
xorazmiy nomidagi
Darsning maqsadi
vazirligi toshkent
Toshkent davlat
tashkil etish
Alisher navoiy
rivojlantirish vazirligi
Ўзбекистон республикаси
matematika fakulteti
pedagogika universiteti
sinflar uchun
Nizomiy nomidagi
таълим вазирлиги
tibbiyot akademiyasi
maxsus ta'lim
o’rta ta’lim
bilan ishlash
ta'lim vazirligi
fanlar fakulteti
махсус таълим
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
umumiy o’rta
Referat mavzu
fanining predmeti
haqida umumiy
Navoiy davlat
fizika matematika
universiteti fizika
Buxoro davlat
malakasini oshirish
davlat sharqshunoslik
Samarqand davlat