Seminar trening



Download 24,95 Kb.
Sana25.06.2017
Hajmi24,95 Kb.
#15737
Sohibqiron Amir Temur tavalludining 680 yilligiga bag’ishlanadi.

,,Dars – muqaddas!”

Toshkent shahar Yashnobod

tumani 255 - maktabning oliy toifali

tarix fani o’qituvchisi Qurbonova

Nigora Mannonovnaning 7- sinf

O’zbekiston tarixidan 1- soatlik

SEMINAR - TRENING

dars ishlanmasi.

Toshkent


Amir Temur tavalludining 680 yillik yubileyiga bag’ishlangan 1- soatlik seminar - trening ishlanmasi .

,,Kuch – adolatdadir!” Amir Temur.

Mavzu: ,, Amir Temur buyuk sarkarda va davlat arbobi”.

Darsning maqsadi:

a) ta’limiy maqsad: Sohibqiron Amir Temur tarixi va uning jahon maydonida tutgan o’rni haqida bilim berish;

b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilar ongiga ozodlik, mustaqillik,vatanparvarlik g’oyalarini singdirib borish;

c) rivojlantiruvchi maqsad: Amir Temur davrida va yurtimizda bugungi kunda olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari haqidagi bilimlarini rivojlantirib borish.

Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantirish,egallangan BKM ni tahlil qilish darsi.

Dars metodi : Noan’anaviy, interfaol dars.

Dars jihozi: I.A.Karimov ,,Yuksak ma’naviyat yengilmas kuch”, ,,Mustaqillikka erishish ostonasida” asarlari, kompyutr,multimediya, film, didaktik materiallar, xarita , darslik va h,k.

Asosiy tushuncha va atamalar.

Sohibqiron, Kesh, ko’ragon, tuzuklar, arkbegi, devonbegi, suyurg’ol

I. Darsning borishi: Tashkiliy qism.

II. O’tilgan mavzuni takrorlash: ,,Bingo” mashqi o’tkaziladi, bunda bosh o’zlashtiruvchi o’quvchilar bilan ishlashga e’tibor qaratiladi.

1Tarag’ay Bahodir

2. Takina xotun

3.Shayx Shamsiddin

4 Amir Xusayin

5. Toxtamishxon

6. Said Baraka

7. 1336 yil 9 aprel

8. 1365 yil 22 may

9. 1395 yil

10. 1399 yil

11. 1402 yil

12. 1405 yil

O’tilgan mavzu bilan yangi mavzu bog’lanadi.

III. Yangi mavzuni tushuntirish. Reja:

  1. Amir Temurning siyosiy kurash maydoniga kirib kelishi.

  2. Amir Temur –markazlashgan davlat asoschisi.

  3. Amir Temurning harbiy yurishlari.

  4. Mamlakat obodonchiligi yo’lidagi xizmatlari.

Bu bosqichda- ,,Interfaol” usulni qo’llash uning texnologik xaritasini tuzib chiqish.

I.- Chaqiruv bosqichi.

II.- Anglash bosqichi.

III.- Fikrlash bosqichi.

I.Chaqiruv bosqichida: Bunda o’quvchilarning yangi mavzuga oid dastlabki tushunchalari aniqlanadi.

Maqsad - Dastlabki tushunchalarni aniq va erkin namoyon etish

- Fikrni namoyon qila bilish.

- Darsga bo’lgan qiziqishni oshirishdir.

Chaqiruv bosqichi : - Elektron darslik yoki film yordamida mavzu bayon qilinadi.



II. Anglash bosqichi: Bunda o’qituvchi o’quvchilardan olgan dastlabki tushunchalarga qo’shimcha ma’lumotlarni jamlab , yangi bilim bilan boyitadi. O’quvchilarning bilgan va bilmagan ma’lumotlari to’ldiriladi.

Maqsad:

  • Dastlabki tushunchalarni yangi bilim bilan to’ldirish.

  • O’quvchilar qiziqishini orttirish.

  • Tahlil qilishga , taqqoslashga o’rgatish.

,, Sanaviy “ boshqotirma

I. Amir Temur tug’ilgan yil.

A










1

B










3

C










7

D










0

A.

B.

C.

D.


III. Fikrlash bosqichi: bu bosqich darsning Mustahkamlash qismida o’tkaziladi. O’quvchilar darsda o’rgangan ma’lumotlari haqida o’z fikrlarini bildiradi.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim

V

+


?










1.

2.


3.

4.


5.

6.

V. Dars yakunlarini chiqarish: ,,Insert” natijalari aniqlanadi. Bugungi dars natijalari haqida savollar beriladi.

1. Bugungi darsdan qanday yangilik oldingiz?

2. Olgan bilimingiz orqali qaysi muammoning yechimini topdingiz?

3. Yana qanday muammolar paydo bo’ldi ?

4. O’quvchilar rag’batlantiriladi, baholanadi va dars yakunlanadi.



VI. Uyga vazifa: Mavzuni o’qish, savollarga og’zaki va yozma javob topish,atamalar ustida ishlash.

Ishtirokingiz va e’tiboringiz uchun rahmat !

255- Maktabning tarix o’qituvchisi Qurbonova.N.M

,, Sanaviy “ boshqotirma

I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.

A










1

B










3

C










7

D










0

A.

B.

C.

D.


,, Sanaviy “ boshqotirma

I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.

A










1

B










3

C










7

D










0

A.

B.

C.

D.


,, Sanaviy “ boshqotirma

I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.

A










1

B










3

C










7

D










0

A.

B.

C.

D.


,, Sanaviy “ boshqotirma

I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.

A










1

B










3

C










7

D










0

A.

B.

C.

D.


IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim

V

+


?










1.

2.


3.

4.

5.



6.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim

V

+


?










1.

2.


3.

4.

5.



6.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim

V

+


?










1.

2.


3.

4.

5.



6.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim

V

+


?










1.

2.


3.

4. 5. 6.


Dars o’tishga qo’yilgan asosiy talablar.

1. O’qituvchi darsning mavzusi va maqsadini aniq belgilashi shart.

2. Har bir dars ta’limiy , tarbiyaviy va rivojlantiruvchi maqsadga ega bo’lishi lozim.

3.Dars jarayonida o’quvchilarning yakka holda va guruhlarda ishlashlari talab etiladi.

4.O’quvchilarning tayyorgarlik darajasini hisobga olgan holda metodlar tanlanadi.

5.O’qituvchi o’tiladigan mavzuni dars davomida o’quvchilar tomonidan to’liq o’zlashtirib olinishi ta’minlanadi.

6.Darsda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etiladi.


Download 24,95 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish