Sana: fan: Algebra Mavzu: Ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratishning bir necha usullari Sinf: 7 Darsning maqsadi: Tarbiyaviy



Download 0,92 Mb.
Sana23.02.2020
Hajmi0,92 Mb.
#40594
Bog'liq
Ko'phadni ko'paytuvchilarga ajratishni bir necha usullari
BUYUK SHARQ OLIMLARI VA MUTAFFAKKIRLARINING, BUYUK SHARQ OLIMLARI VA MUTAFFAKKIRLARINING, markaziy osiyoda psixologik talimotlarning rivojlanishi, Olimov Umid, aylanma xarakat qonunlarini organishga doir laboratoriya ishlari uchun 646, aylanma xarakat qonunlarini organishga doir laboratoriya ishlari uchun 646, Ishlab chiqarish va xizmat ko’rsatishning o’zaro bog’liqligi, Ташкилий ўмитанинг саволларига, davlat xaridi, talab va taklif nazariyasi. bozor muvozanati, it works, java, B2 VOCABULARY, 2-amaliy mashg’ulot Mavzu Chizmalarda o‘lchamlar qo‘yish Reja




Sana:

FAN:

Algebra

Mavzu:Ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratishning bir necha usullari

Sinf:

7

Darsning maqsadi:

Tarbiyaviy: O’quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi: bilim ko’nikma malakalarini yetkazish

Ta’limiy: O’quvchilarni o’qishga bo’lgan munosabatini kuchaytirish

Dars jihozi:

Dars uslubi:

Dars turi:

Darslik, tarqatma materiallar,komputer Mavzuga oid plakatlar, rag’bat –jarima kartochkalari

Savol-javob, slayd, interfaol usullar

Yangi bilim va tushunchalar hosil qiluvchi


  • Tashkiliy qism 5 daqiqa

  • 2. O`tgan mavzuni so`rash

    5 daqiqa

    3.Yangi mavzuni bayoni

    20 daqiqa

    4.Mustahkamlash

    10 daqiqa

    5.Baholash

    3 daqiqa

    6.Uyga vazifa berish

    2 daqiqa


Reja

TASHKILIY QISM

O’quvchilar davomadi aniqlanadi, uyga berilgan vazifani aniqlash.



O`TGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH

Ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratish uchun quyidagi tartibga rioya qilish maqsadga muvofiq.

  • Umumiy ko’paytuvchini (agar u bo’lsa ) qavsdan tashqariga chiqarish;
  • Ko’phadni qisqa ko’paytirish formulalari bo’yicha ko’paytuvchilarga ajratishga urinib ko’rish;
  • Agar oldingi usullar maqsadga olib kelmasa, guruhlash usulini qo’llashga harakat qilish.

YANGI MAVZU BAYONI

Masalan

1)

2)

3)

Kublar yig’ndisi va ayirmasi formulalarini keltiramiz

1)

2)

(1) va (2) tengliklar, mos ravishda, kublar yig’indisi va ayirmasi formulalari deb ataladi. Bu formulalar ham ko’phadni ko’paytuvchilarga ajratishda qo’llaniladi.

MASALAN

1)

2)


402-405-408-409-misolladan

Misollar yechish

Uyga vfzifa 405,406,407,408,409,410-misollrni juft raqamidagilarini ishlab kelish.

E’tiboringiz uchun rahmat


Download 0,92 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
axborot texnologiyalari
O’zbekiston respublikasi
guruh talabasi
nomidagi toshkent
o’rta maxsus
davlat pedagogika
texnologiyalari universiteti
toshkent axborot
xorazmiy nomidagi
Ўзбекистон республикаси
rivojlantirish vazirligi
pedagogika instituti
таълим вазирлиги
махсус таълим
haqida tushuncha
O'zbekiston respublikasi
tashkil etish
toshkent davlat
vazirligi muhammad
saqlash vazirligi
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
respublikasi axborot
vazirligi toshkent
bilan ishlash
Toshkent davlat
uzbekistan coronavirus
sog'liqni saqlash
respublikasi sog'liqni
vazirligi koronavirus
koronavirus covid
coronavirus covid
risida sertifikat
qarshi emlanganlik
vaccination certificate
sertifikat ministry
covid vaccination
Ishdan maqsad
fanidan tayyorlagan
o’rta ta’lim
matematika fakulteti
haqida umumiy
fanidan mustaqil
moliya instituti
fanining predmeti
pedagogika universiteti
fanlar fakulteti
ta’limi vazirligi