Sana: 12. 11. Fan: O’qish



Download 1,42 Mb.
Sana02.01.2022
Hajmi1,42 Mb.
#312424
Bog'liq
3 sinf oqish fanidan kuz fasli mavzu




Sana:

12. 11.


FAN:

O’qish

Mavzu:Kuz fasli

Darsning maqsadi:

Tarbiyaviy:

Mehnatsevarlikka, o’zgalar mehnatini qadrlashga o’rgatish. Insoniylik, do’stlik, o’rtoqlik tuyg’ularini tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi:

Og’zaki nutqini o’stirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish.

Ta’limiy:

O’quvchilarga kuz faslidagi o’zgarishlar haqida tushuncha berish. BK.M. shakllantirish.

c

Dars jihozi:



Dars uslubi:

Dars turi:

Darslik, mavzuga oid ko’rgazma, turli didaktik

Noan’ anaviy [Aqliy hujum, klaster, snkveyn, F.S.M.U. usuli

Yangi bilim beruvchi


  • Tashkiliy qism 3 daqiqa


  • O`tgan mavzuni takrorlash
  • 7 daqiqa
  • 3.Yangi mavzuni bayoni
  • 25 daqiqa
  • 4.Mustahkamlash
  • 5 daqiqa
  • 5.Baholash
  • 3 daqiqa
  • 6.Uyga vazifa berish
  • 2 daqiqa

Reja

Darsning borishi

Tashkiliy qism. O’quvchilarni darsga tayyorlash. Psixologik iqlim yaratish.Kuz fasli haqida ma’lumot olish, o’zbek, ingliz tilida.Sanani izohlash. Davlat bayrog’i haqida fikrlar so’rash.

Vatan haqida fikrlarni umumlashtirish.

Asosiy qism. Sinf o’ quvchilarini 3 guruhga bo’lib olamiz;

Zukkolar, donolar, bilimdonlar.Baholash mezoni bilan tanishtiramiz.

1- topshiriq. Har bir guruhdan bir o’quvchi chiqib, kuzning oltin barglarini olib yozilgan savollarga javob berib doskaga yopishtirib, mavzu nomi hosil qilinadi.

2-topshiriq. Harbir o’quvchi 1-guruh maqollar, 2-guruh topishmoqlar, 3-guruh tez aytishlar kuz fasliga oid aytadilar.



YANGI MAVZU BAYONI

Kuz fasli she’ ri

Eson Rahimov she’ ri

 

Davra qurib turnalar,



Boshimizda aylanar.

Budir kuz fasli bazmi,

Ona yerga ta’ zimi.

Oltin fasli- kuz fasli,

Zarshunoslikdir asli.

Undan qirlar, tog’ - oltin,

Undan yerlar, bog’ oltin.

Mevalar ham mo’l-u ko’l,

Ne yesang ham bol yeysan

Kuzga; Ofarin , - deysan.

 

Bunday oltinligin ham,



Tengsiz totliligin ham

Aytsam bitmas siri bor;

Unda mehnat teri bor.



Mavzuni 3 o’quvchiga o’qitish, navbat bilan o’qitish.

Lug’at yozdirish; bol-asal, totli-asal.

 

O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun guruh sardorlariga klaster, snkveyn, F.S.M.U usullaridan foydalanib, topshiriq beriladi, qolgan o’quvchilar bilan test yechish.

6.Kuz mevasi nimaga o’xshatilgan?

M. bolga A paxtaga V. Kapalakka

7.Kuzda qaysi rang ko’p uchraydi ?

A. oq B. Sariq V. Ko’k

8.Hozir kuzning qaysi oyi?

O. noyabr A. oktyabr B. sentyabr

9.Kuzdan keyin qaysi fasl keladi?

A. yoz L. Qish B. bahor

10.Qaysi oltin sana yaqinlashmoqda?

A.Bayrog’imiz qabul qilingan kun

B. Mustaqillik bayrami

V. Gerbimiz qabul qilingan kun.

To’g’ri javoblardan hosil bo’lgan so’z birikmasini o’qing

Sog’lom bola

1.Kuz she’rining muallifi kim?

a. T. Adashboyev s. E. Rahimov v. P. Mo’min

2.Kuz fasli necha oy davom etadi?

O. 3 oy davom etadi. A.2 oy. V. 4oy

3.Kuz fasli nima uchun oltin fasl deyiladi ?

A.sovuq uchun. G’. barglar oltin rangda bo’lgani uchun

V.mevalar pishgani uchun.

4.Kuzda qanday mevalar pishadi?

A. o’rik, yertut B.gilos, olcha. L. Olma, xurmo

5.Kuzda vatanimiz boyligi nima terib olinadi?

A.mevalar O. Paxta B . bug’doy



2014- Yil Sog’lom bola yili deb e’ lon qilingan

Yurtboshimizning sizga bo’lgan e’tiboriga siz qanday javob berasiz?

-Puxta bilim olib, kelajakda turli kasb egalari bo’lib, vatan ravnaqiga hissa qo’shamiz.

-Sport bilan shug’ullanib, yurt dovrug’ini yanada oshiramiz.

Barakalla, bolajonlar, zero siz Navoiy. Ulug’bek, Ibh Sino kabi buyuk ajdodlarning avlodisiz. Sardorlar ishini ko’rib, birgalikda izohlash, guruhlar to’plagan ballarni jamlab, g’olibni aniqlash, rag’batlantirish, faol qatnashganlarni baholash.

UYGA VAZIFA:

She’ rni yodlash.

O’quvchilarni baholash, faol qatnashganlarni rag’batlantirish
Download 1,42 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish