Sana: 03. 04. 2015. Fan: Jahon tarixi Sinf



Download 51,22 Kb.
Sana07.09.2017
Hajmi51,22 Kb.
#19017
Sana:03.04.2015.

Fan:Jahon tarixi

Sinfi:8

Mavzu: Lotin Amerika xalqlarining milliy –ozodlik kurashi.

Darsning maqsadi:

Ta`limiy maqsad:-o`quvchilarga Lotin Amerikasining mustaqillik uchun kurashi haqida ma`lumot berish;

Tarbiyaviy maqsad:-Oquvchilarni mustaqillik qanchalik buyuk baxt ekanligini his qildirish

Rivojlantiruvchi maqsad:-o`quvchilarni nutqini fikrlash qobilyatini rivojlantirish.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi.

Darsda foydalanadigan metod: Interfaol-“Assisment”,”Ortiqchasini top”,”Jadvalli topshiriq”,”Tadqiqotlar texnologiyasi””So`zsiz tarix o`yini”.

Dars jihozi: darslik, tarqatma,ko`rgazmalar, dunyoning siyosiy haritasi, rasmlar,kompyuter, prayektor, ekran, multimediya,qo`shimcha adabiyotlar,Jahon mamlakatlari kitobi, ensiklopediya, zionet.uz, historian.uz.

Darsning texnologik xaritasi:

Mavzu.

Lotin Amerika xalqlarining milliy –ozodlik kurashi.

Darsning maqsadi

Darsning maqsadi:

Ta`limiy maqsad:-o`quvchilarga Lotin Amerikasining mustaqillik uchun kurashi haqida ma`lumot berish;

Tarbiyaviy maqsad:-Oquvchilarni mustaqillik qanchalik buyuk baxt ekanligini his qildirish

Rivojlantiruvchi maqsad:-o`quvchilarni nutqini fikrlash qobilyatini rivojlantirish.



Oquv jarayonining mazmuni

Darsda Lotin Amerikasi davlatlarining mustaqillik uchun kurashlari, Meksika,Venesuela,Argentinalarning mustaqillikka erishishi,buning uchun kurashgan insonlar haqida,aynan shu davrda O`rta Osiyoda qanday voqealar bo’layotganini,mustaqillik oliy nemat ekanligini bilib oladilar.

Oquv jarayonining borishi

Dars turi: Yangi bilim beruvchi.

Darsda foydalanadigan metod: Interfaol-“Assisment”,”Ortiqchasini top”,”Jadvalli topshiriq”,”Tadqiqotlar texnologiyasi” ”So`zsiz tarix o`yini”.

Dars jihozi: darslik, tarqatma, ko`rgaz malar, rasmlar,kompyuter, prayek tor, ekran, multimediya,qo`shimcha ada biyot lar,Jahon mamlakatlari kitobi, ensiklo pediya, zionet.uz, historian.uz.


Kutilayotgan natija

Oquvchilar mavzuni o`rganishda Lotin Amerikasi xalqlarining ijtimoiy hayoti bilan tanishadilar,mustaqillik oliy nemat ekanligini bilib oladilar.

Kelajakdagi reja

Oqituvchi o`z faoliyatidan kelib chiqib kelgusida darsga qo`shimchalar kiritishi mumkin.


Darsda vaqt taqsimoti:



Dars bosqichlari

Belgilangan vaqt

1.

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2.

O`tilgan mavzuni takrorlash

12 daqiqa

3.

Yangi mavzu bayoni

14 daqiqa

4.

Yangi mavzuni mustahkamlash

12 daqiqa

5.

O`quvchilarni baholash

2 daqiqa

6.

Uyga vazifa berish

2 daqiqa


I.Tashkiliy qim.

O`qituvchi o`quvchilar bilan salomlashadi,sinf tozaligini va davomatni kuzatadi,daftar-kitoblar to`liqligi kuzatiladi.Darsda juftliklarda ishlash aytiladi va juftliklar belgilanadi.O`qituvchi bugungi darsda o`quvchilarga qanday imkonyatlar berilishini aytib o`tadi.Eranda slayd namayon bo`ladi.

DARS NOMI: Mustaqillik oliy nemat.

Darsning shiori: Tarixiy xotirasiz kelajak yo`q.





O`quvchilarga beriladigan imkonyatlar

Belgilangan ball

1.

Uyga vazifani tayyorlagani uchun,daftarini to`g`ri yuritgani uchun

1 ball

2.

O`tilgan mavzuni o`zlashtirgani uchun

1ball

3.

Yangi mavzu bayonida ishtiroki uchun

1 ball

4.

Yangi mavzuni mustahkamlashda ishtiroki uchun

1ball

5.

Darsda umumiy faolligi uchun

1ball

Yurtimizda va jahonda bo`layotgan yangiliklarni o`quvchilar aytib beradi ,o`qituvchi to`ldiradi.



II.O`tilgan mavzuni takrorlash:O`quvchilarga “Topshiriqlar kitobchasi”beriladi. Bunda o`quvchilar dars davomida qanday topshiriqlar ishlashi belgilangan.

O`quvchilarga o`tilgan mavzu yuzasidan topshiriq beriladi,bu topshiriq ekranda ko`rsatiladi va topshiriqlar kitobchasida ham bo’ladi.O`quvchilar topshiriqni bajarguncha o`qituvchi uyga vazifani tekshirib chiqadi.


1-topshiriq

Test topshirig’ini ishlang 1 ball

1.AQSHda qachon sanoat inqilobi boshlandi?

A)XIX asrning boshlarida

B)XIX asrning 30-yillarida

C)XXasrda


1 ball

2.Avram Linkoln qachon prezidentlik saylovida g`alabaga erishdi?

A)1868-YILDA

B)1880YILDA

C)1860-YILDA


Savollarga javob yozing 1ball

1.Qaysi asr insonyat tarixiga bug` mashinalari asri bo`lib kirgan?

2.Germanya imperyasini yagona davlatga kim birlashtirdi?


Ortiqchasini toping 1 ball

Fermer,quldorlar isyoni, Plantatsiya, jizya,gomstedlar,konfederatsiya,vaqf,Avram Linkoln,Otto fon Bismark


Har bir o`quvchi kitobchaga javobini belgilaydi.Ekrandan o`zi belgilagan topshiriqni javobi chiqadi.Oquvchi hamma yig`gan balini belgilangan joyga yozadi.

O`quvchilarga juftlikda ishlash uchun yana bi topshiriq beriladi.2-topshiriq

AQSHda fuqarolar urushi bo`lgan sana

Urushdan maqsad

Erishilgan natija




















III.Yangi mavzu bayoni:Lotin Amerikasi xalqlarining milliy-ozodlik kurashi.

Reja:


1.Mustaqillik uchun kurashning boshlanishi.

2.Meksikada mustaqillik urushi.

3.Venesuela mustaqilligi.

Mustaqillik yo`lidagi urushlarning tugashi.

O`qituvchi yangi mavzuni e’lon qilishdan oildin klaster metodidan foydalanib doskaga Milly ozodlik so`zini yozadi.O`quvchilar shu so`zni doakada to`ldiradi



Milliy ozodlikharakati

Oqituvchi Milliy ozodlik harakati haqida tushuncha beradi va mavzuni e`lon qiladi.

O`quvchilar ishtirokida mavzu tushuntiriladi.Ekranda slayddan foydalaniladi.

Natijada Mustamlakachilik zulmiga qarshi kurash boshlandi.

O`qituvchi dunyoning siyosiy haritasidan davlatlarni ko`rsatib boradi.

Yangi mavzuga oid atamalar izohlab o`tiladi.

Kreollar.

Lotin Amerikasi,

Metis,

Mulat.
Lotin Amerikasida mustaqilligi uchun kurash.

Meksikada mustaqillik uchun kurash boshlandi

1810-yilda

Migel Idalgo va Xose Morelos kurash qahramonlari

1821-yilda Meksika mustaqillikka erishdi.

Venesuela mustaqilligi uchun kurash boshlandi

1810-yilda

Simon Bolivar kurashga rahbarlik qildi.

1811-yilda musta qillikka erishdi.

1819-yilda Yangi Granada Venesuela bilan birlashdi.

Bolivar Buyuk Kolumbiya Prezidenti lavozimini egalladi.


Argentinada ham mustaqillik uchun kurash bo`lib o`tdi

1810-yilda

Xose San-Martin kurashga rahbarlik qildi.

1816-yilda Argentina mustaqillikka erishdi.

1813-yilda Paragvay

1818-yilda Chili

1822-yilda Braziliya

1828-yilda Urugvay

mustaqillikka erishdi





IV.Mustahkamlash:

O`quvchilar juftlikda kitopchadagi 3-topshiriqni bajaradilar.



Milliy-ozodlik harakatlari bo`lgan joylar

Milliy ozodlik harakati bo’lgan

Sanalar


Milliy –ozodlik harakatlarining

ahamyati





































Oquvchilar zerikmasligi uchun “So`zsiz tarix”o`yini o`ynaladi.



V.O`quvchilarni baholash: o`quvchilar kitopchaga belgilagan to`g`ri javobni hisoblaydilar va har bir o`quvchining bali kelib chiqadi.

Eng faol guruhlar naminatsiyalar bilan baholanadi.(Eng faol juftlik,eng zukko juftlik…)



VI.Uyga vazifa: Bugun darsda o`rganilgan davlatlarni yozuvsiz haritaga tushurib keling.2 ta test tuzing.
Download 51,22 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish