Buxoro Davlat Universiteti Fizika-matematika fakulteti 1-3 mat -19 guruh talabasi Xoliqova Xolnisoning “Qarama-qarshi sonlar. Sonning moduli” mavzusida tayyorlagan ochiq darsi.
Mavzu: Qarama-qarshi sonlar.Sonning moduli
Darsning maqsadi:
Ta’limiy
Tarbiyaviy
Rivojlantiruvchi
O’quvchilarda umumiy ta’lim mahoratini shakllantirish,ijobiy qobiliyatlarini o’stirish, qarama-qarshi sonlar va sonning moduli haqida tushuncha berish.
O’quvchilarga yangi bilimlar egallash va tartib-intizomga doimo rioya etishga yo’naltirish,ularning ongini ,diqqatini rivojlantirish
Mantiqiy tafakkurni,nutqni,xotirani,rivojlantirish qarama-qarshi sonlar , sonning moduli haqidagi tushunchani mustahkamlash va ko’nikmasini shakllantirish
Dars tipi
Dars uslubi
Dars jihozlari
Yangi bilim o’rganish
Ko’rgazmali amaliy
Kompyuter,slayd,tarqatma material,darslik
Darsda qo’llanilgan metodlar: Zinama-zina , ha yoki yo’q, baliq skeleti, jumlani davom ettir, aqliy hujum, tushunchalar tahlili metodlari, bo’sh o’tirmay bosh qotir o’yini , guruhlarga bo’lish, guruhlararo ishlash, dam olish daqiqasi, ko’rgazmali ,musobaqa o’yinlar
Darsda vaqt taqsimoti
T/R
|
Darsning borishi:
|
Vaqti
|
1.
|
Tashkiliy qism.
|
3 daqiqa
|
2.
|
Uyga vazifani tekshirish,o’tilgan mavzuni takrorlab, mustahkamlash.
|
5 daqiqa
|
3.
|
Yangi mavzu bayoni.
|
12 daqiqa
|
4.
|
Yangi mavzuni mustahkamlashga doir misollar yechish.
|
8 daqiqa
|
5.
|
Mavzu asosida metodlarni qo’llab,bilimlarni mustahkamlash,uyga vazifa berish
|
15 daqiqa
|
6.
|
Darsni yakunlash,o’quvchilarni baholash.
|
2 daqiqa
|
Bugungi darsimizda guruhlararo ishlashni rivojlantirish ,barcha o’quvchilarni jalb qilish maqsadida o’quvchilarni 2 guruhga ajratamiz.Guruh sardorlarini belgilaymiz va guruhlarni
Va
deb nomlaymiz. Har bir guruhdan 2-3 kishi guruhining nomiga doir 4-5 ta ma’lumot aytadi. Guruhlar bilan tanishib olgandan keyin o’tilgan mavzuni takrorlab ,mustahkamlaymiz.
Musbat sonlar
Manfiy sonlar
O’tilgan mavzu: Musbat va manfiy sonlar .Butun sonlar haqida tushuncha
O’tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida “Jumlani davom ettir” metodidan foydalanamiz.
Javoblar:
- Butun sonlar to’plami deyiladi
- Musbat sonlar
- Manfiy sonlar
- 0 soni
- Nuqtaning koordinatasi deyiladi.
- Son o’qi deyiladi.
- -1
- 1
- Manfiy sonlardir.
- “hech nima” degan ma’noni anglatadi.
O’tilgan mavzu yuzasidan savollar:
Mavzu: Qarama-qarshi sonlar.Sonning moduli
1.Qarama-qarshi sonlar haqida tushuncha.
Qarama-qarshi sonlarga doir misollar:
2.Sonning moduli.
Modulga doir misollar:
Musbat va manfiy sonlar orasida qanday son mavjud ?
Aqliy hujum savollari:
Baliq skeleti metodi:
ǀ x-8ǀ=0
x=8
ǀ x ǀ=9
x=9,x=-9
Masala
Yechim
ǀ x ǀ-4=0
x=4, x=-4
739-misol .Tenglamani yeching. Bu misolni baliq skeleti metodi orqali yechamiz:
ǀ x-3ǀ=1
x=4, x=2
Dam olish daqiqasi
749-misol. A, B,C, D, E, F, P,Q nuqtalarning koordinatalarining qarama-qarshisini toping.
Bu misolni yechish uchun zinama-zina metodidan foydalanamiz: bunda o’quvchilarni 2 guruhga ajratgan edik va har bir guruhdan bilim darajasi o’rtacha bo’lgan o’quvchini chiqaramiz .Kim birinchi bo’lib misollarni to’g’ri va aniq yechgan o’quvchi sovg’aga erishadi:
Izoh: Sovg’ani ichida o’quvchiga kerakli bo’lgan o’quv qurollaridan biri bor.
A
D
E
F
P
Q
C
B
Start
Start
Bo’sh o’tirmay bosh qotir !
1.Natural 2. Tenglama 3. Bo’luvchi 4.Ayirma 5.O’nlik 6.Yuz
750-misol . Bu misolni yechishda “Ha yoki Yo’q “ metodidan foydalanamiz: Bunda berilgan tenglik to’g’ri bo’lsa ha, aks holda yo’q deb javob beriladi.
Tengliklardan qaysi biri to’g’ri:
1) –(-7)=7 3)+9= -(+9)
2) –(+11)=-11 4) -8= -(+8)
Javob:1. ha
2.ha
3.yo’q
4. ha
Mavzuni tarix va ingliz tili bilan bog’lash:
754-755 –misollarni yechib kelish. 138-bet.
Darsda faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi va eng ko’p ball to’plagan guruh g’olib deb topiladi.
Uyga Vazifa:
754-misol.Hisoblang.
ǀ -6ǀ+ ǀ 19ǀ ; ǀ 19ǀ- ǀ -81ǀ ; ǀ -7ǀ+ ǀ -8ǀ;
755-misol.Tenglamani yeching:
1. ǀ xǀ=0
2. ǀ x-3ǀ=0
3. ǀ x+2ǀ=0
4. ǀ xǀ=-1
E’tiboringiz uchun rahmat.
Do'stlaringiz bilan baham: |