Qabul qildi: Saidova Gulchehra



Download 0,6 Mb.
bet1/18
Sana30.12.2021
Hajmi0,6 Mb.
#87060
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
Bog'liq
ecos
Teacher Effecti, Teacher Effecti, Axborot texnologiyalaridan Referat ., Axborot texnologiyalaridan Referat ., Sanoat robotlarining boshqaruv tizimi va fuktsional sxemalari ROBOT, Holiday and traditions of Uzbekistan, 10-Sinf test Informatika, python darslik, OILA NOMUSI VA SHA’NINI SAQLASHDA, 1-мустакил иш 713-20 гр, ashtarxoniylar, 1, Soliqlar va sol, 1-Amaliy mashg’ulot Kimyo sirtqi.

Ilova 1

O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI AXBOROT TEXNOLOGIYALARI VA KOMMUNIKATSIYALARINI RIVOJLANTIRISH VAZIRLIGI

MUHAMMAD AL-XORAZMIY NOMIDAGI

TOSHKENT AXBOROT TEXNOLOGIYALARI UNIVERSITETI

“Energiya ta’minlash tizimlari” kafedrasi


EKOLOGIYA”



fanidan
AMALIYOT
TOPSHIRIQ №1

Bajardi: Kompyuter injiniringi ta’lim yo‘nalishi



OEL091-2 guruh
talabasi Ergashev Jasurbek
Qabul qildi: Saidova Gulchehra.

Toshkent 2020


Вариант рақамлари

Имя

Фамилия

Адрес электронной почты



Komila

Nomozboyeva

kif3nomozboyeva@tuit.uz



Islomjon

Obidjonov

kif3obidjonov@tuit.uz



Xurshidbek

Qurbonboyev

kif3qurbonboyev@tuit.uz



Oxunjon

Xidirov

kif3xidirov@tuit.uz



Shaxzod

Xusainov

kif3xusainov@tuit.uz



Egamberdi

Egamberdiev

kif3egamberdiev@tuit.uz



Shaxzodbek

G'afforov

kif3gafforov@tuit.uz



Botirbek

Hamraqulov

kif3hamraqulov@tuit.uz



Elbek

Javlonov

kif3javlonov@tuit.uz



Maxmud

Jumanazarov

kif3jumanazarov@tuit.uz



Shaxzod

Mirov

kif3mirov@tuit.uz



Ahror

Nematov

kif3nematov@tuit.uz



G'ulomjon

Odamov

kif3odamov@tuit.uz



Abdulatif

Raximov

kif3raximov@tuit.uz



Ortiqjon

Sadullayev

kif3sadullayev@tuit.uz



Odiljon

Tolmosov

kif3tolmosov@tuit.uz



Hikmat

Toyirov

kif3toyirov@tuit.uz



Doniyorjon

Turgunboyev

kif3turgunboyev@tuit.uz



Xumoyun

Tursunaliyev

kif3tursunaliyev@tuit.uz



Sherzod

Yuldashev

kif3yuldashev@tuit.uz



Shoxrux

Axmatov

kif3axmatov@tuit.uz



Hidoyatbek

Egamkulov

kif3egamkulov@tuit.uz



Xayrullo

Ganiyev

kif3ganiyev@tuit.uz



A'zamjon

Mulloyev

kif3mulloyev@tuit.uz



Xurshidjon

Ortiqov

kif3ortiqov@tuit.uz



Jahongir

Shoyimov

kif3shoyimov@tuit.uz



Oyatillo

Turdiboyev

kif3turdiboyev@tuit.uz



Sanjarbek

Akbarov

kif3akbarov@tuit.uz



Shamsiddin

Anvardinov

kif3anvardinov@tuit.uz



Akmaljon

Mahmudov

kif3mahmudov@tuit.uz



Komola

Matiyeva

kif3matiyeva@tuit.uz



Abdulloh

Nabijonov

kif3nabijonov@tuit.uz



Muhammadjon

Normurodov

kif3normurodov@tuit.uz



Alisherjon

Raxmatillayev

kif3raxmatillayev@tuit.uz



Davlatbek

Sariqulov

kif3sariqulov@tuit.uz



Jaxongir

Xamidov

kif3xamidov@tuit.uz



Fayzullox

Abduraxmonov

kif3abduraxmonov@tuit.uz



Jamshid

Alimov

kif3alimov@tuit.uz



Abdulhayit

Jurayev

kif3jurayev@tuit.uz



Azamatjon

Mardayev

kif3mardayev@tuit.uz



Abbos

Mardiyev

kif3mardiyev@tuit.uz



Oybek

Qurbonov

kif3qurbonov@tuit.uz



Axliddin

Yuldashaliyev

kif3yuldashaliyev@tuit.uz



Ruzimukhammad

Adkhamov

kif3adxamov@tuit.uz



Jasurbek

Abdullayev

kif3abdullayev@tuit.uz



Ulugbek

Ergashev

kif3ergashev@tuit.uz



Ixtiyor

Sharobidinov

kif3sharobidinov@tuit.uz



Dastonbek

Nuraddinov

kif3nuraddinov@tuit.uz



Shuxrat

Begmatov

kif3begmatov@tuit.uz



Nuriddin

Isogaliyev

kif3isogaliyev@tuit.uz



Doston

Normominov

kif3normominov@tuit.uz



Ilxomiddin

Saloxiddinov

kif3saloxiddinov@tuit.uz



Nizomiddin

Rahimberdiyev

kif3rahimberdiyev@tuit.uz



Abdusalomxon

Sappoxonov

kif3sappoxonov@tuit.uz



Abdulatif

Islamov

kif3islamov@tuit.uz



Sardor

Kurbonov

kif3kurbonov@tuit.uz



Shodiyor

Raxmatov

kif3raxmatov@tuit.uz



Ozodbek

Avazov

kif3avazov@tuit.uz



Sarvarbek

Mumtozbekov

kif3mumtozbekov@tuit.uz



Fayzulla

Ubaydullayev

kif3ubaydullayev@tuit.uz



Jasurbek

Ergashev

kif3ergashevjasurbek@tuit.uz



ISLOM

KARIMOV

kif3karimovislom@tuit.uz



Azizbek

Rakhimov

kif3raximovazizbek@tuit.uz



Jonibek

Aslonov

kif3aslonovjonibek@tuit.uz



Abdurauf

Abdurakhmonov

kif3abduraxmonovabdurauf@tuit.uz























EKOLOGIYA” fandan


1 T O P SH I R I Q (AMALIYOT)
1 - jadval

Mavzu:

Umumiy ekologik muammolar

Ishdan maqsad:

Asosiy tushuncha va ta’riflarni o‘rganish.

Adabiyotlar:

  1. Nigmatov A.N. Ekologiyaning nazariy asoslari. – T.:“Faylasuflar jamiyati” nashriyoti, 2013.

  2. Fundamentals of General Ecology, Life Safety and Environment Protection. Mark D Goldfein, Alexei V Ivanov, Nikolaj Kozhevnikov, V Kozhevnikov. NovaSciencePublishers, Inc. (April 25, 2013).

  3. Eyewitness Ecology. Written by STEVE POLLOCK. United States in 2005 by DK Publishing, Inc. 375 Hudson Street, New York, NY 10014 ISBN-13: 978-0-7566-1387-7 (PLC), ISBN-13: 978-0-7566-1396-9 (ALB).

  4. D.Yormatova. Ekologiya. – T.: «Fan va texnologiya», 2012, 256 bet.

  5. Hayot faoliyati xavfsizligi va ekologiya menejmenti (chizmalar, tushunchalar, faktlar va raqamlarda): darslik / A.Nigmatov, Sh.Muxamedov, N.Xasanova. – T.: Navro‘z. 2014. – 199 b.

Vaqti

20 soat.

Toshshiriqni bajarish ketma ketligi

  1. Amaliy topshiriqni bajaring.

  2. So’rovnoma savollariga javob berish.

  3. Hisobot tayyorlash.


Eslatma: talabalar jadvallarda keltirilgan variant nomeri bo‘yicha o‘z variantlarini tanlab oladilar va nazariy savollar nomerlari bo‘yicha savollarga javob tayyorlaydilar.
Topshiriq, umumiy ekologik muammolarni ko‘rib chiqish uchun berilgan.
I. Amaliy topshiriqni bajaring.

1.1-topshiriq. Yog'ochni hosil bo’lishi uchun zarur bo'lgan karbonat angidrid miqdorini aniqlash.

Har qanday katta shaharning ekologiyasini, ayniqsa, Toshkent singari ulkan texnogen metropolisni yashil maydonlarsiz tasavvur qilib bo'lmaydi. Ushbu o'ziga xos "shahar o'pkalari" shahar atmosferasini kislorod bilan boyitadi va uni tozalaydi. Yashil o'simliklar tomonidan kislorodni chiqarish jarayoni ularning o'sishi bilan bevosita bog'liqligini tushunish kerak, bu juda sekin jarayon bo’lib: daraxtlar yillar, o'nlab va hatto asrlar davomida o'sib, bir necha daqiqada yonib ketadi. Ushbu ikkala jarayonni turli yo'nalishlarda ketadigan bitta kimyoviy reaktsiya bilan ifodalash mumkin. Bir holda, uglerod atomi kislorod molekulasini biriktirib, karbonat angidrid (CO2) hosil qiladi, boshqasida esa karbonat angidrid molekulasi o'simlik tomonidan so'riladi. Shu bilan birga u parchalanadi: uglerod atomi yog'och hosil bo'lishiga xizmat qiladi va kislorod molekulasi atmosferaga chiqadi. Ya'ni, yog'ochni shakllantirish jarayonida kislorod yon mahsulot hisoblanadi.

Tabiiyki, yog'och nafaqat ugleroddan tashkil topmaydi. Har bir o'simlik ma'lum miqdorda suv va mineral tuzlarni o'z ichiga oladi. Ma'lumki, yangi kesilgan o'tin yomon yonadi va quyosh qizdirganidan keyin ko'p miqdordagi suv bug'lari chiqadi, yonayotgan ho'l yog'ochdan chiqqan tutunni uzoqdan yaqqol ko'rinib turadi. Yonayotgan o'tinning olov rangi odatda sariq rangga ega, chunki mineral tuzlar orasida natriy tuzlari eng ko'p uchraydi, ya'ni uning ionlari olovni sariq rangini hosil qiladi. Aagar daraxt kaliy tuzlariga boy tuproqlarda o'sgan bo'lsa undan o'tin binafsha akslar bilan alanga beradi.

Amaliy topshiriqni bajarish uchun siz daraxt tanasining massasini hisoblashingiz kerak bo’ladi. Bunday holda, daraxtning shakli silindr shakliga teng deb qabul qilinadi. Shuning uchun, silindr hajmini hisoblash va hosil bo'lgan qiymatni yog'och zichligiga ko'paytirish kerak. Keyinchalik, kimyoviy reaktsiyada ishtirok etadigan moddalar massasini hisoblash qoidasini (quyida keltirilgan hisoblash misolida batafsil ko'rib chiqilgan) va gaz holatining qo'shma qonunini qo'llashingiz kerak.



Download 0,6 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
axborot texnologiyalari
O’zbekiston respublikasi
guruh talabasi
nomidagi toshkent
o’rta maxsus
davlat pedagogika
texnologiyalari universiteti
toshkent axborot
xorazmiy nomidagi
Ўзбекистон республикаси
rivojlantirish vazirligi
pedagogika instituti
таълим вазирлиги
махсус таълим
haqida tushuncha
O'zbekiston respublikasi
tashkil etish
toshkent davlat
vazirligi muhammad
saqlash vazirligi
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
respublikasi axborot
vazirligi toshkent
bilan ishlash
Toshkent davlat
uzbekistan coronavirus
sog'liqni saqlash
respublikasi sog'liqni
koronavirus covid
coronavirus covid
vazirligi koronavirus
risida sertifikat
qarshi emlanganlik
sertifikat ministry
covid vaccination
vaccination certificate
Ishdan maqsad
o’rta ta’lim
fanidan tayyorlagan
matematika fakulteti
haqida umumiy
fanidan mustaqil
moliya instituti
fanining predmeti
pedagogika universiteti
fanlar fakulteti
ta’limi vazirligi