O’zbekiston Respublikasi
Xalq ta’limi vazirligi
|
|
Qashqadaryo viloyati
Xalq ta’limi Boshqarmasi
|
Kitob davlat 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati aniq fanlar uslubiy birlashmasi
mavzusida bir soatlik
1-ixtisoslashgam maktab-
internatining matematika fani
o`qituvchisi Omonova Mohigul
2015 - 2016 o`quv yili
Agar matematik xulosalar ijodiy yondashuv mahsuli bo`lsa, ya`ni o`quvchi bu xulosalarga mustaqil ravishda kelish mumkinligini ko`rsa va faqat shundagini ularni samarali, ishonchli qo`llash mumkin bo`ladi.
Texnologik xarita
Mavzu
|
Manfiy ishorali sonlarni qo’shish
|
Darsning maqsadi
|
Ta’limiy: Manfiy ishorali sonlarni qo’shishni o’rgatish.
|
Bilimlar
|
Bilimlar: Manfiy ishorali sonlarni qo’shishni bilish.
Ko’nikmalar: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish qoidasini qo’llay bilish .
|
O’quv jarayonini
amalga oshirish
texnologiyalari
|
Uslub:Noan’anaviy, interfaol usuli, muammoli metodi.
Shakl : Amaliy- yozma og’zaki, yakka tartibda ishlash.
Nazorat:O’z-o’zini nazorat qila olish , kuzatish ,tekshirish;
Baholash:Dars yakunida o’quvchilar faolligiga va bilimiga qarab baholash
|
Dars jihosi
|
Darslik , kerakli slaydlar , kompuuter, videoproyektor,elektron darslik
|
Dars turi
|
Yangi bilimlarni beruvchi
|
Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi : o’quvchilarni dars davomida mavzu yuzasidan bilimga ega qilish.Yakka tartibda ishlash orqali o’quvchilar bilimini oshirish; o’quvchilarning mustaqil misol yechishga erishish .
O’quvchi:manfiy sonlar haqidagi bilimlar kengayadi, mustahkamlanadi, o’zlari mustaqil misol yecha oladilar.
|
Darsning rejasi:
№
|
Dars bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
2
|
Uy vazifasini tekshirish
|
5 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni yoritish:
a)Mavzuni yoritishga tayyorgarlik
b)Yangi mavzuni yoritish
|
15 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
a)misol
b) masala
|
15 daqiqa
|
5
|
Darsga yakun yasash va baholash
|
3 daqiqa
|
6
|
Uy vazifasini berish
|
2 daqiqa
|
DARSNING BORISHI
I. Tashkiliy qism:
a) Salomlashish, davomat tekshirish.
b) O`tilgan mavzuni va uyga vazifani so`rash;
II. O`tilgan mavzulardan nazariy ma`lumotlarni takrorlash. Savol-javob qilish.
Takrorlash uchun ushbu savollar beriladi.
1. Musbat son deb nimaga aytiladi?
2. Manfiy son deb nimaga aytiladi
3. Butun sonlar qatorini ayting.
4. Butun sonlar to’plamiga nimalar kiradi.
5. Koordinata hosil qilish qanday ?
III. Yangi mavzuga doir misollar:
1-misol. Yig'indini toping: (-3)+(-5).
Yechish:
-5<0, ekanligi ravshan.
Butun sonlar qatorida -3 sonidan chap tomonga qarab 5 ta sonni sanab chiqamiz. Shunda sanash (-8) ga kelib to'xtaydi, demak, .
Bu jarayonni son o'qida ham ko'rsatish mumkin (32-rasm). Son (-3) soniga mos keluvchi nuqtani belgilaymiz. Birlik kesmani shu nuqtadan boshlab chap tomonga o'q yo'nalishiga qarama-qarshi tomonga 5 marta qo'yamiz, shunda -8 soniga kelamiz.
-3 dan boshlab birlik kesma 5 marta chapga
Bu misoldan shunday xulosaga kelish mumkin:
IV.Darsni mustahkamlash ushun misollar:
Qo’shishni bajaring:
915 1) -12+(-8); 2) -21 +(-11); 3) -17+ (-13);
916 1) -1,7+ (-1,3) 2) -2,8+ (-3,2) 3) -8,4 +(-1,6);
917 1) -54+(-16) 2) -9+(-31) 3) -55 +(-45)
V. Dars oxirida o`quvchilarning faolligiga qarab baholash.
VI. Uyga vazifa berish va darsni yakunlash:
925,926,927 misollar.
VI. Foydalanilgan adabiyotlar:
1. 6 – sinf Matematika. A.A. Rahimqoriyev, M.A.Mirzaahmedov .
“O`qituvchi” nashriyoti – matbaa ijodiy uyi
Toshkent – 2013
2. Oliy o`quv yurtlariga kirish uchun test savollari to`plami. DTM
Do'stlaringiz bilan baham: |