O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI XALQ
TA’LIMI BOSHQARMASI
TO’RAQO’RG’ON TUMAN
XALQ TA’LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI
METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH
TASHKIL ETISH BO’LIMI
Boshlang`ich ta`lim metodisti
AKBAROVA MUNIRANING
4-sinf matematika fanidan
“O’quvchilarni bilimidagi bo’shliqlar”ni
to’ldirish yuzasidan tayyorlagan
Ushbu
dars
ishlanma
boshlang’ich
sinf
o’qituvchilari
uchun
mo’ljallangan
bo’lib
matematika
fanidan
o’quvchilar
bilimidagi
bo’shliqlarni to’ldirishda ijodiy foydalanish uchun
tavsiya etiladi.
Tuzuvchi:
M.Akbarova
XTMFMTTEB metodisti
Taqrizchilar:
1) M. Payziboyeva, S. Nuriddinova
viloyat xalq ta`limi boshqarmasi
boshlang’ich ta`lim metodistlari.
2)
A. Qaxxorov XTMFMTTEB
mudir o’rinbosari.
Ushbu dars ishlanma TTXTMFMTTEB metodika
kengashining 2015 yil yanvar dagi ___-sonli qarori bilan
foydalanishga tavsiya etildi.
4-sinf. Matematika
Darsning mavzusi: O’lchov birliklarini to’gri ifodalash.
(Tezlik. Vaqt. Masofa)
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad:
O’quvchilarga o’lchov birliklarini to’gri ifodalash
mavzusiga
doir misol va masalalar yechtirish, o’quvchilarni DTS bo’yicha
bilim, ko’nikma va malakalarini tekshirish, iqtisodiy bilim berish;
bilimida aniqlangan bo’shliqlarni to’ldirish.
b) Tarbiyaviy maqsad:
O’quvchilarni matematika faniga bo’lgan qiziqishlarini
orttirib borish, har bir matematik muammolarni ahillik,
hamjihatlik, hozirjavoblik bilan bajarish fazilatlarini tarbiyalash.
d) Rivojlantiruvchi maqsad:
Matematik topshiriqlarni bajarish
orqali o’quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash
qobiliyatlarini rivojlantirish.
Darsning turi
: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli:
Noan’anaviy, tushuntirish, savol-javob, aqliy
hujum, mustaqil ishlash.
Darsning jihozi
: Darslik, mavzuga doir rasmli ko’rgazmalar,
kompyuter, slayd, test, tarqatmalar.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism.
O’quvchilar darsga tayyorlanadi.
-Ko’ksimizda qo’limiz,
Biz odobli bolamiz.
Hurmat ila barchaga,
Doim salom beramiz.
-Assalomu alaykum!
- Vaalaykum assalom, aziz ustozim,
Hamisha biz sizga qilamiz ta’zim!
-Rahmat, aziz bolajonlar,
Bugun sinfda kim navbatchi?
Navbatchilar kun, fasl, oy, kunlik voqealar haqida, sinfda
davomat haqida axborot beriladi.
O’qituvchilar va o’quvchilar o’rtasida savol-javob
o’tkaziladi.
O’qituvch
i: Hozir darsimiz nima?
O’quvchilar
: Matematika.
Matematika hisob-kitob,
Hamda berar nur-u oftob.
Bo’lmay qolsa agar bir kun,
Dunyo bo’lar zim-ziyo tun.
O’qituvchi
: Aziz bolajonlarim, matematika hayotimizda har
doim, gar bir ishimizda kerak. Chunki hisob – kitobsiz
hayotimizni tasavvur qilib bo’lmaydi.
Matematikadan DTS talablarini aytiladi.
O’qituvchi:
Bolajonlar, bugungi darsimizni quyidagi.bosqichda
olib boramiz
DARS JARAYONI VA UNING TEXNOLOGIOYASI.
Dars bosqichi
Bajariladigan ish mazmuni
Vaqt
1-Bosqich Tashkiliy
qism
O’quvchilar davomati
aniqlanadi. Sinfning darsga
tayyorgarligi tekshiriladi.
5 minut
2-Bosqich
Uyga vazifani
tekshirish
1.savol-javob
2.Test
10 minut
3-Bosqich
Yangi mavzu bayoni
Darslikdagi 300-302-misollar,
masalalar orqali sonni 10,100
marta kamaytirish
tushuntiriladi.
15 minut
4-Bosqich Yangi
mavzuni
1.Matematik diktant
2.Test
10 minut
mustahkamlash
5-Bosqich baholash Darsdagi faolligiga qarab
o’quvchilar baholanadi.
3 minut
6-Bosqich Uyga
vazifa berish
303-304- misollar
2 minut
Darsimizni noan’anaviy usulda-musobaqa usulida olib boramiz.
Har bir guruhdan sardor saylanadi. Sardorlar guruhlarini
tanishtiradilar.
I O’quvchilarga davlatimiz ramzlarining yil va sanalari qabul
qilingan kun so`raladi.
1991 yil 31-avgust
1991-yil 18-
noyabr
1992-yil 2-iyun
1992-yil 10-
dekabr
O’quvchilar bu sana va
oylar nimani bildiradi? Siz
larni topsangiz uning ortida sirli raqam yashiringan.
O’quvchilar javob berishadi.
1991-yil 31-avgust O’zbekiston Mustaqil Davlat deb e’lon qilindi.
1991-yil
18-noyabrda
O’zbekiston
Respublikasi
Davlat
bayrog’i
tasdiqlandi.
1992-yil
2-iyunda
O’zbekiston Respublikasi
Davlat gerbi tasdiqlandi.
1992-yil
10-dekabr
O’zbekiston Respublikasi
Davlat Madhiyasi qabul qilindi.
Abdulla Oripov she’ri Mutal Burhonov musiqasi
Ana endi sehrli raqam paydo
bo’ladi. 8-dekabr Bu raqamdan
nimani angladingiz.
1992-yil
8-dekabr
O’zbekiston
Respublikasi Konstitutsiyasi qabul
qilindi 6 bo’lim, 26 bob, 128 moddan
iborat.
O’quvchilar Konstitutsiya moddalaridan aytadilar.
1- modda O’zbekiston suveren demokratik respublika. Davlatning
“O’zbekiston Respublikasi” va O’zbekiston degan nomlari bir
ma’noni anglatadi.
4- modda O’zbekiston Respublikasining davlat tili o’zbek tilidir.
5- modda O’zbekiston Respublikasi Qonuni bilan tasdiqlangan
davlat ramzlari bayrog’i, gerbi, madhiyasiga ega.
40-modda Har bir inson malakaliy tibbiy xizmatdan foydalanish
huquqiga ega.
41-modda Har kim bepul bilim olish huquqiga ega. Bepul umuiy
ta’lim olish davlat tomonidan kafolatlanadi. Maktab ishlari davlat
nazoratidadir.
II. O’quvchilardan o’tilgan mavzu so’rab baholanadi.
O’tilgan mavzu: Sonni 10,100 marta orttirish.
O’quvchilardan qoidani so’raladi.
Har 3 guruhga topshiriq: Olma, behi, xurmo daraxtlaridan
mevalarni yig’ib olishda yordam beramiz.
Bu topshiriqda o’quvchilar test bajaradilar.
Har bir guruhdan 1 tadan o’quvchiga sonlarni o’sish tartibida
joylashtirib, oltin so’zlar hosil qilish topshirig’i beriladi.
RAHMAT BALLI OFARIN
O’quvchilar javobi umumlashtirilib , mavzu mustahkamlanadi.
Quvnoq daqiqa o’tkaziladi.
III. Yangi mavzu bayoni:
300-304-misol, masalalar.
10427 Litr
Yechish:
1)
4574-1696=2878 (litr)
2)
4574+2878=7452 (litr)
3)
10427-7452=2975 (litr)
Javob: 3-sisternada 2975 (litr) benzin bor.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Test. Slaydda ko’rsatiladi.
1.Qaysi qatorda uch xonali sonlar qatori to’g’ri ko’rsatilgan?
4 574 Litr
1696 Litr
kam-?
?
Litr
A) 99, 100, 400.
B) 999,215,418.
D) 129,118,45
2. Bir metr necha detsimetr?
A) 100dm
B) 1000dm
D) 10dm
3. Sinfdagi 30nafar o’quvchilarga 10tadan daftar berildi.
O’quvchilarga jami nechta daftar berilgan?
A) 300 ta
B) 3000 ta
D) 100 ta
V. Kim kuchli? O’quvchilarni va guruhlarni baholarini
aniqlab, g’olib guruh aniqlanadi.
VI. Uyga vazifa:
303-304 misol, masalalar.
XULOSA
:
Men ushbu dars ishlanmasi orqali O’zbekiston Respublikasi
Xalq ta’limi vazirligi tomonidan 2013-2014- o’quv yilining
yakunida o’tkazilgan ta’lim sifati monitoringi natijalari asosida
o’quvchilarning bilimlarida aniqlangan bo’shliqlarni to’ldirish
bo’yicha quyidagi ishlarni amalga oshirish lozim deb topdim.
“O’lchov birliklarini to’gri ifodalash” mavzusini o’tish orqali
o’quvchilar bilimidagi bo’shliqlarni to’ldirishda ko’rgazmali
qurollardan, mavzuga oid testlardan, slaydlardan foydalanish,
o’quv yilining ikkinchi yarimidagi “Shakllarning yuzini topish”
mavzusiga oid “Yuz o’lchov birliklri”ni takrorlashni tavsiya
etaman.
Do'stlaringiz bilan baham: |