Kitob davlat 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati aniq fanlar uslubiy birlashmasi
mavzusida bir soatlik
[
1-ixtisoslashgam maktab-
internatining matematika fani
o`qituvchisi Omonova Mohigul
2015 - 2016 o`quv yili
Agar matematik xulosalar ijodiy yondashuv mahsuli bo`lsa, ya`ni o`quvchi bu xulosalarga mustaqil ravishda kelish mumkinligini ko`rsa va faqat shundagini ularni samarali, ishonchli qo`llash mumkin bo`ladi.
Mavzu: O’nli kasrlarning yozilishi va o’qilishi.
Darsning shiori: Yoshlikda olingan ilm,
Toshga o`yilgan bitikdir.
Darsda foydalanilgan texnologiyasi: an`anaviy ta`lim texnologiyasi.
Darsning uslubi: Savol-javob. Yangi mavzu bayoni, masalalar yechish.
Maqsad:
1. Ta`limiy maqsadlar:
O`quvchilarni quyidagilar bilan tanishtirish:
- O’nli kasrlarning yozilishi va o’qilishi haqida tushuncha berish.
2. Tarbiyaviy maqsadlar:
- o`quvchilarni o`z fikrlarini ayta olishga o`rgatish.
- o`quvchilarni fanga doir dunyoqarashlarini kengaytirish.
3. Rivojlantiruvchi maqsad.
- O`quvchilarni mavzuga doir fikrlarni rivojlantirish.
- O`quvchilarni nazariy fikrlashga o`rgatish.
Mavzuni o`rganish natijasida o`quvchilar quyidagi bilim va ko`nikmalarga ega bo`lishlari lozim.
Bilimlar:
- O’nli kasr nimaligini ;
- Oddiy kasrni o’nli kasrga shaklida yozishni bilish.
Ko`nikmalar:
- O’nli kasrni o’qishni ;
- Oddiy kasrni o’nli kasrga shaklida yozishni bilish.
Darsni jihozlash:
- O`quvchilarga mavzuga doir turli masalalar tayyorlash.
- Mavzuga doir bo`ladigan chizmalarni plakatlarga tayyorlash.
DARSNING BORISHI
I. Tashkiliy qism:
- salomlashish
- sinfni tozaligini aniqlash
- davomat tekshirish
- mavzuni jurnalga yozish
II. O`tilgam mavzulardan nazariy ma`lumotlarda takrorlash. Savol-javob qilish.
Takrorlash uchun ushbu savollar beriladi.
1.Ulush deb nimaga aytiladi?
2. Butunning yarmi, choragi, nimchoragi nimani bildiradi?
3.Oddiy kasr deb nimaga aytiladi?Misollar keltiring.
4. Kasrning maxraji nimani bildiradi? Surati-chi?
5. Kasr qanday o’qiladi? Misollar keltiring.
6. O’zaro teng kasrlar deganda nimani tushunamiz?
7. Kasrlar qanday taqqoslanadi?
8.Kasr turlarini ayting?
9.Aralash son nima?
10. Aralash sonlarni qanday qo’shiladi?
2 daqiqaga test olamiz.
Test
1.Yig’indini hisoblang: + + .
A) B) C)
2. Sonni o’nli kasr ko’rinishida yozing: 6 .
A) 6,7 B) 6,07 C)6,007
3.Maxraji 100 bo’lgan nechta to’g’ri kasr bor ?
A) 9 B)99 C)100
4. O’nli kasr shaklida yozing : 7 butun yuzdan 7.
A) 7,7 B)7,07 C)7,1007
5. 3 + + yig’indini o’nli kasr shaklida yozing.
A) 3,9178 B) 3,090178 C)3,900178
III. Yangi mavzuning bayoni:
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savollar:
1) Qanday kasrlar o'nli kasrlar deyiladi?
2) O'nli kasrlar qanday yoziladi? Qanday o'qiladi?
3) Maxraji 10 ning darajasidan iborat oddiy kasrlarni o'nli kasr shaklida yozish qoidalari sanang.
V. Uyga vazifa: 44. Mavzudagi 831-833 misollarni ishlash, qoidalarni yodlash .
V. Dars oxirida o`quvchilarning faolligiga qarab baholash.
VI. Foydalaniladigan adabiyotlar:
1.M.A.Mirzaahmedov, A.A.Rahimqoriyev
5 – sinf matematika darsligi.
“O`QITUVCHI” nashriyot-matbaa ijodiy uyi
TOSHKENT – 2012
2.M.A.Mirzaahmedov, A.A.Rahimqoriyev
5 – sinfda matematika o`qutuvchilar uchun qo`llanma.
“O`QITUVCHI” nashriyot-matbaa ijodiy uyi
TOSHKENT – 2010
3.Elektron darslak -5-sinf.
Do'stlaringiz bilan baham: |