Ochiq dars mavzusi: Rim respublikasi.
Darsning maqsadlari:
talimiy: Amir Temur haqida malumot berish va Temur o`gitlarini orgatish;
tarbiyaviy: oquvchilarda dostlik va adolatlilik hislatlarini tarbiyalash.
Darsning tashkiliy qismlari:
Salomlashish; davomatni aniqlash; oquvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish.
Darsning turi: Innovatsion dars
Darsning usuli: Interfaol
Darsning jihozi: 6-sinf Qadimgi dunyo tarixi darsligi . 2017. Xarita, klasvord, darsga oid korgazmalar, tarqatma materiallar, boshqotirmalar, mavzuga oid qoidalar aks etgan korgazmali vositalar.
Darsning borishi:
Darsning blok- sxemasi:
1. Otgan mavzuni mustahkamlash 2. Yangi mavzuning bayoni
3. Klaster metodi 4. Quvnoq daqiqalar
5. Boshqotirma 6. Tez javob
7. Darsni mustahkamlash 8. Otilgan darsni baholash va ragbatlantirish
9. Uyga vazifa
Darsning qoidalari:
1.Darsda tinch otir va darsga tayyor bol
2. Qol kotarib javob ber
3. Darsda faol bol
Darsning borishi:
Otilgan mavzuni mustahkamlash.
1. Vatan nima?
2. Qanday sport turlarini bilasiz?
3. Soglom bolish uchun nima ishlarni qilish kerak?
4. Vatan sheridan aytib bering.
5. Vatan haqidagi maqollardan ayting.
Yangi mavzuning bayoni. Oqituvchi matnni ifodali oqib beradi.
Rim respublikasi
Rim hukmdorlari muhim masalalarni muhokama qilish uchun Xalq majlisini chaqirganlar. Xalq majlisi urush e’lon qilar, sulh tuzar, qonunlarni tasdiqlar va bekor qilar, barcha muhim mansabdor shaxslarni tayinlar edi. Bu majlisning qarorini Senat tasdiqlagan, lotinchadan tarjima qilinganda «senat» so‘zi «oqsoqollar kengashi» degan ma’noni anglatadi. Rimning tub aholisi patritsiylar, Rimga ko‘chib kelgan odamlar va ularning avlodlari plebeylar deb atalgan. Rim boshqaruvida faqat patritsiylar ishtirok eta olar edi. Mil. avv. VI asr oxiridan Rim davlati respublika deb yuritila boshlangan.
Lotinchadan tarjima qilinganda «respublika» so‘zi «xalq ishi, umumiy ish» degan ma’nolarni anglatadi («res» – ish, «publika» – xalq). Xalq majlisi patritsiylardan ikki kishini bir yil muddatga hokim qilib saylagan. Ular konsullar deb atalgan. Badavlat odam turli yo‘llar bilan saylovchilarni o‘z tarafi ga og‘dirib, bepul tushlik uyushtirishgan, sovg‘a-salom tarqatishgan va shunga o‘xshash ishlarni amalga oshirishgan.
Dars yakunida mustahkamlash uchun savollar
1. Rimda respublika boshqaruvi qay tarzda amalga oshirilgan?
2. «Respublika» so‘zi qanday ma’noni anglatadi?
3. Diktator kim? Qaysi hollarda u Rim hukmdoriga aylangan?
4. Rim qonunchiligi haqida so‘zlab bering.Uning o‘ziga xosligi nimada?
5. «12 jadval qonunlari» kimlarning manfaatlarini himoya qilgan?
Takrorlash testi
1. Misr yana yagona davlatga birlashgan davrda bo’lib o’tgan voqeani toping ?
A. Xorazmda shaharsozlik boshlanishi B. Buddaviylik dini vujudga kelishi S. Qadimgi Baqtriya davlati tashkil topdi D. A va S javoblar
2. ,, O’z – o’zingni angla ! “ degan hikmatli so’z kimga tegishli ?
A. Platon B. Arximed S. Sokrat D. Diogen
3. Temirdan yasalgan bezaklar topilgan Maykop qo’rg’oni qayerda joylashgan
A. Misrda B. Surxondaryoda S. Kavkazda D. Ispaniyada
4. Qang’ davlatining asosiy shaharlari qaysi daryo bo’ylab joylashgan ?
A. Sirdaryo havzasida B. Amudaryo bo’ylarida
S. Zarafshon daryosi D. Norin daryosi
5. Ishlab chiqaruvchi xo’jalik bu …?
A. Termachilik va ovchili B. Ovchilik va baliqchilik
S. Ziroatchilik va ovchilik D. Ziroatchilik va chorvachilik
Sohibqiron Amir Temur bobomiz buyuk davlatga asos solgan. Ona yurtimiz Turkiston diyorini butun dunyoga tanitgan. Kuch - adolatda sozlari uning uzugiga hamisha yaraqlab turgan.
Bobomiz millat, Vatan sharafini hamma narsadan baland turgan. Olamni adl va ehson bilan obod etibmen,- degan. U bunyodkor, ilm fan homiysi va kuchli sarkarda bolgan. Zukko va donishmand Amir Temur betakror siymodir.
Do'stlaringiz bilan baham: |