Navoiy viloyati Uchquduq tuman 7- umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi



Download 87.65 Kb.
bet1/2
Sana05.01.2020
Hajmi87.65 Kb.
  1   2

Aim.Uz



Navoiy viloyati Uchquduq tuman

7- umumiy o’rta ta’lim maktabi

matematika fani o’qituvchisi

Fayziyeva Ra’no Sa’dullayevnaning


“Matematika-informatika” fani oyligida

8-“A” sinf algebra fanidan

Dars muqaddasdir” tavsiyasi asosida

o’tgan bir soatlik dars ishlanmasi

Mavzu:

“Kasrning kvadrat ildizi”




Tasdiqlayman:

Maktab direktori: _________ A.Ro’ziyeva

“ ____” ___ 20___ yil

Darsning texnologik xaritasi



Mavzu

Kasrning kvadrat ildizi

Darsning maqsadi

Ta’limiyligi: O’quvchilarningkvadrat ildiz , darajaning kvadrat ilduizi, ko’paytmaning kvadrat ildizi mavzularini bilganlari holda, ularning kasrning kvadrat ildizi mavzusi haqida tushuncha berib, mavzu bo’yicha bilim , ko’nikma va malaka hosil qilish;,mavzuga oid misollar yecha olishlariga erishish;

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning “Kasrning kvadrat ildizi” mavzusi bo’yicha olgan bilimlari amalda qo’llab misollar yechishlari orqali fikrlash qobiliyatlarini o’stirish, mavzuga oid tushunchalar orqali matematik ongini o’stirish;

Tarbiyaviyligi: O’quvchilarga “Kasrning kvadrat ildizi” mavzusi bo’yicha bilim berish orqali umummadaniy konpitensiyani shakllantirsh, ulug’ allomalarimizning mavzuga oid ishlarini ibrat qilib ko’rsatgan holda o’quvchilarning Ona Vatanga mehr-muhabbat, sadoqat ruhida tarbiyalash.


Vazifalar:

Kasrning kvadrat ildizini topish orqali o’quvchilarning shu bo’limga qiziqishini o’stirish; topqirligini, izlanuvchanligini, ijodkorligini , hozirjavobligini o’stirish,kasbga yo’llash, kompyuterlardan foydalanish va mavzuga doir masalalarni yechish ko‘nikmalarini shakllantirish. Bunda matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi (aniq hisob- kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarini tuza olish.

O’quv jarayoning mazmuni

O’quvchilar mavzu bo’yicha bilim,ko’nikma va malakaga ega bo’lgan holda ,matematik bilimlarni amaliyotga qo’llash kompitensiyasi (o’rgangan bilimlari asosida misollar yecha olishlari, kundalik hayotga tatbiq eta olishlari, arifmetik amallarni bajara olishlariga erishish) ni shakllantirish.

O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Uslub: “Aqliy hujum”,”Zig-zak” usuli, darslik bilan ishlash;

Shakl: savol-javob,guruh va yakka tartibda, mustaqil ishlash;

Vositalar:8- sinf darsligi, plakatlar,video proyektor, tarqatmalar, ko’rgazmalar;

Usul: savol-javob, bahs-munozara,ko’rsatmalilik.

Nazorat: yozma,og’zaki;

Baholash: 5 balli tizm asosida.



Kutilayotgan natija:

O’qituvchi

O’quvchi

O’quvchilarning fanga bo’lgan qiziqishini orttiradi; o’quvchilar o’rtasida do’stona munosabatlarni yaratadi; darsning maqsadini uqtirib, maqsadga erishadi, mavzuni misollarini yechtirish orqali o’quvchilar fiklash qobiliyatini o’stirib, matematik bilimlarini boyitadi, past o’zlashtiruvchilar bilan hamda iqtidorli o’quvchilar bilan ishlashga erishadi.

Fanga bo’lgan qiziqishi ortadi, mustaqil misol-masalalar yecha oladigan bo’ladi, atrofdagilarga, tengdoshlariga hurmatni o’rganadi, “tengdoshlar” tizimi bo’yicha ishlashga harakat qiladilar.



Kelgusi rejalar:

O’qituvchi

O’quvchi

Darsda ilg’or pedagogik texnologiyaning turli usullarini qo’llash, AKT dan samarali foydalanish .

O’quvchi o’z fikrini mustaqil bayon qilishga, topshiriqlarni mustaqil bajarishga, mavzuga oid yangi ma’lumotlar izlashga harakat qiladi.

Darsning rejasi:

1.Tashkiliy qism: 3 min.

2.O’tilgan mavzuni so’rash: 5min

3.Yangi mavzu bayoni: 10 min

4.Yangi mavzuni mustahkamlash: 15 min

5. Guruhlarda ishlash: 7 min

6.Darsni yakunlash va xulosalash: 3min

7.Uyga vazifa: 2 min.
Darsning borishi:

Asosiy atamalar: ildiz, arifmetik ildiz, kvadrat ildiz, darajaning ildizi, ko’paytmaning ildizi

O’quvchini rag’batlantirish: 5 balli tizimda:( baholash mezoni slaydda ko’rsatiladi)

1) uyga vazifa 1 ball

2) O’tilgan mavzu yuzasidan savol-javobga ishtirok etishi : 1 ball

3) yangi mavzu bayonidagi ishtiroki: 1 ball

4)mavzuni mustahkamlash(misollar yechish): 1 ball

5)Test yechish: 1 ball


I.Tashkiliy qism:

Inglizcha so’zlashuv daqiqasi:

1)salomlashish: Good morning pupils! How are you? I am gled too se you! Sit down , please. Subjeks is Aljebr!

2) Navbatchi axborotini tinglash;

3) O’tilgan dars va uyga vazifani so’rash:

II.1)O’tilgan mavzu yuzasidan savol-javob:



1-savol:Arifmetik ildiz nima?

-Arifmetik ildiz bu- sonning musbat ildiz



2-savol:Kvadrat ildiz nima?

-Berilgan sondan chiqarilgan musbat va manfiy ildiz



3-savol:Darajaning kvadrat ildizi nima?

- Darajadan chiqarilgan arifmetik ildiz



4-Savol:.ko’paytmaning kvadrat ildizi nima?

- har bir ko’paytuvchidan chiqarilgan kvadrat ildiz tushuniladi.


2)Uyga vazifani tekshirish: (slayd orqali ,”Siz yosh ustoz” usulida tekshirish)

№272


2)b-16= 4)b-

№273


2);

4)

III.Yangi mavzu bayoni:

Mavzuni bayonini quyidagi misolni yechish orqali tushunib olaylik:



demak:

Teorema: Agar bo’lsa, u holda ya’ni, kasrning kvadrat ildizi uning surati ildizini maxraji ildiziga bo’linganiga teng.



Bunda: 1) ; 2) ekanini isbotlash kerak.

ekanligidan: ekanligi kelib chiqadi. Darajaning xossasi va ildiziga asosan: Teoremadan quyidagini olish mumkin:

Misol:


ifoda berilgan bo’lsa, uning maxrajini irratsionallikdan qutqarish kerak:bunda b>0; Buning uchun kasrning surat va maxraji kasrning maxrajiga ko’paytiriladi:

; Agar kasrning maxrajida ifoda bo’lsa , kasrning surat va maxraji maxrajdagi ifodaning qo’shmasiga ko’paytiriladi.

Teorema: Ikki musbat a va b sonning o’rta arifmetigi ularning o’rta geometrigidan kichik emas:


Download 87.65 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
o’rta maxsus
axborot texnologiyalari
davlat pedagogika
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
guruh talabasi
texnologiyalari universiteti
navoiy nomidagi
samarqand davlat
toshkent axborot
nomidagi samarqand
haqida tushuncha
toshkent davlat
ta’limi vazirligi
xorazmiy nomidagi
Darsning maqsadi
vazirligi toshkent
tashkil etish
Toshkent davlat
rivojlantirish vazirligi
Alisher navoiy
Ўзбекистон республикаси
matematika fakulteti
sinflar uchun
pedagogika universiteti
bilan ishlash
таълим вазирлиги
Nizomiy nomidagi
maxsus ta'lim
o’rta ta’lim
tibbiyot akademiyasi
ta'lim vazirligi
fanlar fakulteti
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
fanining predmeti
махсус таълим
umumiy o’rta
Referat mavzu
haqida umumiy
fizika matematika
ishlab chiqarish
Navoiy davlat
universiteti fizika
Buxoro davlat
Fuqarolik jamiyati
pedagogika fakulteti