Namangan viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi To’raqo’rg’on tumanidagi 17-sonli Davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatining



Download 141 Kb.
Sana08.09.2017
Hajmi141 Kb.
#19402


O’zbekiston Respublikasi

Xalq ta’limi vazirligi

Namangan viloyati

Xalq ta’limi boshqarmasi

To’raqo’rg’on tumanidagi 17-sonli Davlat

ixtisoslashtirilgan maktab-internatining

8-A sinf tarbiyachisi

USMONOV ODILJONnING

ma’naviyat soati mashg’ulotidan “buyuk allomalarning ma’naviy qarashlari”mavzusida tayyorlagan bir soatlik



Dars mavzusi: “Buyuk allomalarning ma’naviy qarashlari’’

Dars maqsadi:

a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarga allomalarning asari haqida ma`lumot berish, ma’naviy qarashlari bilan tanishtirish.



b) tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni ajdodlarga hurmat ruhida tarbiyalash,ularni har doim to`g`ri bo`lishga, yolg`on so`zlamaslikka o`rgatish;

V) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarda mavzu yuzasidan bilim,

ko`nikma va malakalar hosil qilish, o’zlari o’qigan asarlar yuzasidan xulosalar chiqarishga o’rgatish.



Dars uslubi: An’anaviy

Dars jihozi: Alisher Navoiy va Bobur suratlari,tezkor savollar ro`yxati,mavzuga doir slaydlar, .

Dars rejasi quyidagi slayd asosida ko`rsatiladi:

1. A.Navoiyning hayot yo’li va ma’naviy qarashlari.

2. “Hayrat ul-abror” dostoni.

3. Asar g`oyasi va tarbiyaviy ahamiyati.

Tashkiliy qism:

a)salomlashish;

b)davomatni aniqlash;

s)sana sharhi;

d)ajdodlarni xotirlash- muqaddas qadriyat.

O`qituvchi:

-Aziz o`quvchilar ,bugungi sanamizni kim eslatib o`tadi?

O`quvchi:

aprel oyining 1-kuni.

O`qituvchi:

-O’quvchilar,biz fevral oyida qaysi buyuk siymolarning tavallud ayyomlarini nishonlaymiz?

O`quvchi:Bobokalonlarimiz Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning.

O’qituvchi Boburning quyidagi mashhur ruboiysini ifodali o`qiydi:

Tole` yo`qi jonimg`a balolig` bo`ldi,

Har ishniki ayladim , xatolig` bo`ldi,

O`z yerni qo`yib Hind sori yuzlandim ,

Yo Rab, netayin, ne yuz qarolig` bo`ldi.

-o`quvchilar bu ruboiy kimning qalamiga mansub?

- Zahiriddin Muhammad Boburning.

_To`g`ri topdingiz,bu ruboiy shoh va shoir bobomiz Bobur qalamiga mansub. Bugungi darsimiz bevosita Navoiy ijodiga doir bo`lganligi uchun darsimizning kirish qismida buyuk ajdodimiz, hamyurtimiz Boburmirzoni yodga olamiz.(Quyidagi slayd asosida Bobur haqida qisqacha suhbat tashkil etiladi)



Aziz o’quvchlar , endi darsimizning asosiy qismiga o`tsak.Biz o`tgan darsimizda siz bilan Alisher Navoiy hayoti va ijodi haqida gaplashganmiz. Bugun bir necha usullar asosida siz shoir hayotiga doir ma`lumotlarni qanday egallaganligingizni sinaymiz. 1-usul Blits so`rov usuli .Bu usulda siz shoir ijodiga doir savollarga tezkorlik bilan javob berasiz.(Savollardan namuna 2-slaydda ko`rsatilgan.O`quvchilarning har bir to`g`ri javobi bir ballik sistemada baholanadi.)



2-usul.Bu usulimiz” Sonlar tilsimi” deb nomlanadi. Bu topshiriqda siz berilgan yillarga qisqacha izoh yozasiz. Topshiriq asosida shoir hayotiga doir muhim sanalarni qay darajada egallaganligingiz aniqlanadi.

O`quvchilar bajargan topshiriqlar quyidagi slayd asosida tekshiriladi.To`g`ri bajarilgan har bir javobga 1 baldan beriladi.



O`qituvchi o`quvchilarning fikrlarini umumlashtiradi:

-O`quvchlar , mana siz buyuk shoirning bolaligi, hayot yo`li haqida ma`lumotga ega bo`ldingiz.Shoir haqli ravishda daho ijodkordir.U o`zining boy adabiy merosi,go`zal lirik she`rlari bilan o`zbek adabiyotiga ulkan xissa qo`shdi . O`zining “Muhokamat ul-lug`atayn” asarida esa turkiy til bilan fors-tojik tilini qiyoslab turkiy tilning ham go`zal va boy til ekanligini isbotlab berdi va o`zining mashhur “Xamsa “ asarini shu tilda yaratdi.

Davlat arbobi sifatida ham ulkan ishlarni amalga oshirdi. Do`sti Husaynni davlatni har vaqt adolat bilan boshqarishga da`vat etib, o`z hisobidan madrasalar,shifoxonalar,yo`llar,hammomlar qurdirdi, ilm-u

fan ahliga homiylik qildi.

O`qituvchi shoirning serqirra hayot faoliyatini klaster usulida tushuntirib fikrini yakunlaydi.



Baholash

O`quvchilar to`plagan ballar umumlashtirilib, o`quvchilar baholanadi.



Vazifa:

Mavzuni mustahkamlash va insho yozib kelish.
Download 141 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish