Morfologiya (Die Morfologie)



Download 0.78 Mb.
Pdf ko'rish
bet31/77
Sana30.10.2020
Hajmi0.78 Mb.
1   ...   27   28   29   30   31   32   33   34   ...   77
Partizip 

II

 ning yasalishi 

 

Kuchsiz  fe`llarning  P

II

  shakli  fe`lning  negizi  oldiga  ge- 

qo`shimchasi va oxiriga  - te qo`shimchasini qo`shish bilan yasaladi. 

Infinitiv                                                        Partizip 

II 

(Fe`lning noaniq shakli)                           (Sifatdosh 

II



spielen                                                          gespielt 

sagen                                                          gesagt 

machen                                                       gemacht 

leben                                                          gelebt 

lernen                                                       gelernt 

kaufen                                                     gekauft 

Kuchli fe`llarda esa  P

II

 shakli quyidagicha yasaladi: 

Fe`l  negizi  oldida  ge-  qo`shimchasi  va  oxiriga  –en 

qo`shimchasi qo`shiladi. 

Infinitiv                                                        Partizip 

II

 

(Fe`lning noaniq shakli)                           (Sifatdosh 

II



fahren                                                 gefahren 

kommen                                             gekommen 

lesen                                                  gelesen 

Ba`zi kuchli fe`llarning o`zagidagi unlisi o`zgaradi: 

Bleiben – geblieben 

Schreiben  - geschrieben 

Sprechen – gesprochen  


 

45 


Bunden – gebunden 

Finden – gefunden 

Sterben – gestorben 

Ajratilmaydigan old qo`shimchali va   -ieren qo`shimchali 

fe`llarning  P

II

  shaklini  yasashda  ge  –  old  qo`shimchasini 

olmaydi. 

Infinitiv                                                        Partizip 

II

 

(Fe`lning noaniq shakli)                           (Sifatdosh 

II



 

bekommen                                      bekommen 

erzählen                                         erzählt 

studieren                                       studiert 

reparieren                                   repariert 

marschieren                                  marschiert 

 

 

Ajraladigan  old  qo`shimchali  fe`llarda  ge  –  qo`shimchasi 

fe`llar negizi bo`lib old qo`shimchaning o`rtasida keladi: 

Infinitiv                                                        Partizip 

II

 

(Fe`lning noaniq shakli)                           (Sifatdosh 

II



 

zumachen                                                             zugemacht    

aufmachen                                                           aufgemacht 

aufstehen                                                             aufgestanden 

abschreiben                                                         abgeschieben 

 


Download 0.78 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
1   ...   27   28   29   30   31   32   33   34   ...   77




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
o’rta maxsus
axborot texnologiyalari
davlat pedagogika
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
guruh talabasi
texnologiyalari universiteti
navoiy nomidagi
samarqand davlat
toshkent axborot
nomidagi samarqand
haqida tushuncha
toshkent davlat
ta’limi vazirligi
xorazmiy nomidagi
Darsning maqsadi
vazirligi toshkent
tashkil etish
Toshkent davlat
rivojlantirish vazirligi
Alisher navoiy
Ўзбекистон республикаси
matematika fakulteti
sinflar uchun
pedagogika universiteti
bilan ishlash
таълим вазирлиги
Nizomiy nomidagi
maxsus ta'lim
o’rta ta’lim
tibbiyot akademiyasi
ta'lim vazirligi
fanlar fakulteti
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
fanining predmeti
махсус таълим
umumiy o’rta
Referat mavzu
haqida umumiy
fizika matematika
ishlab chiqarish
Navoiy davlat
universiteti fizika
Buxoro davlat
Fuqarolik jamiyati
pedagogika fakulteti