MAVZU: ODDIY KASRLARNI KO`PAYTIRISH
Darsning maqsadi:
-
ta’limiy: o`quvchilarga oddiy kasrlarni ko`paytirish haqida to`liq tushuncha berish va ularda mavzuga doir misollar va masalalarni hayotda ham qo`llay olish malakasini hosil qilish.
-
tarbiyaviy: ouyuk kelajakni ko`ruvchi yuksak ma’naviyatga ega barkamol avlodni tarbiyalash, o`quvchilarga umuminsoniy qadriyatlarni, milliy istiqlol g`oyalarini singdirish.
-
rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga, xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash, fikrni aniq ifodalashga o`rgatish, nutq madaniyatini o`stirish, ularda fanlararo bog`liqlikni shakllantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: “T”chizma, “Мойчечак”, “Sinkveyn” metodi.
Darsning jihozi: 6-sinf darslik, ko`rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, doska, bor, ekran, kompyuter, proyektor.
Darsning rejasi:
-
Tashkiliy qism (2 daqiqa).
II. O`tilgan mavzularni takrorlash (12 daqiqa).
-
Yangi mavzuning bayoni (10 daqiqa).
-
Yangi mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa).
-
O`quvchilarni baholash (4 daqiqa).
-
Uy vazifasini berish (2 daqiqa).
-
Tashkiliy qism: a) salomlashish; b) davomatni aniqlash; c) zarur ko`rgazmali qurollar va jihozlarni darsga hozirlash.
-
O`tilgan mavzularni takrorlash va uyga vazifalarni so`rash: O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, takrorlab olamiz:
-
Kasrlarni qisqartirish deb nimaga aytiladi?
-
Kasrlarni umimiy mahrajga keltirishni ayting.
-
Har xil mahrajli kasrlarni qanday qo`shamiz?
-
Aralash sonlarni qanday qo`shamiz va ayiramiz?
O`quvchilarga “T”-chizmasi metodini berib, o`tgan dars mavzularini takrorlab, yangi mavzuni boshlashdan oldin bu mavzularga oid bilim darajasini aniqlab olamiz. Aralash sonlarning kasr qismi oddiy kasrga teng bo`lgan bir nechta kasrlarni yozing.
Oddiy kasrlar
Aralash son
-
Yangi mavzuning bayoni:
Rasmda va kasrlar ko`paytmasi tasvirlangan. Bunda .
Ikkita oddiy kasrning ko`paytmasi oddiy kasr bo`ladi.
Bu kasrning:
-
surati berilgan kasrlarning suratlarining ko`paytmasiga;
-
mahraji berilgan kasrlar mahrajlarining ko`paytmasiga tengdir:
.
Misollar: 1) ; 2) ;
3) ; 4) .
Natural sonni kasrga ko`paytirish uchun:
1-qadam: Natural sonni kasrning suratiga ko`paytirish;
2-qadam: Mahrajini o`zini qoldirish kerak:
.
Natural sonlarda bo`lgani kabi ko`paytirishning o`rin almashtirish, guruhlash, taqsimot qonunlari kasr sonlar uchun ham o`rinlidir.
Misollar: ; .
-
Yangi mavzuni mustahkamlash:
385-misol.
1) Kasrni kasrga qanday ko`paytiriladi?
2) Natural sonni kasrga qanday ko`paytiriladi?
386-misol.
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
O`quvchilarga darslikning 62-63-betlaridagi 390, 391-394-misollarni yechish orqali mavzu mustahkamlanadi.
Romashka metodini qo`llab, shu javob chiqishi uchun ifoda tuzishni berish:
-
O`quvchilarni baholash:
Endi darsda erishilgan natijalarni tahlil qilamiz. Darsning maqsadiga va kutilayotgan natijalarga qanchalik erishdingiz. Savollar berib, o`quvchilarning tushunganlik darajasini aniqlanadi. Dars jarayonida o`quvchilarning ishtirokini va olgan natijalarini baholanadi.
-
Uyga vazifa berish:
”SINKVEYN” metodi
1.
2.
3.
4.
5.
Javob
SINKVEYN
Kasr
1.
2.
3.
4.
5.
to`g`ri
noto`g`ri
qo`shiladi
ayiriladi
ko`paytiriladi
Oddiy
karslar
ustida
amallar
Ulushlar
Uy vazifa: 63-bet 396, 397, 398-misollarni yechib kelish.
Do'stlaringiz bilan baham: |