Mavzu: Navro’z bayrami
Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga Navro’z bayrami haqida ma’lumot berish.Navro’z bayrami matni bilan tanishtirish.Ifodali va ravon o’qishga o’rgatish.
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga milliy qadriyatlarimizga hurmat hissini singdirish.Ularda insonparvarlik fazilatlarini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad: mustaqil fikrlay olish, ravon, ongli,ifodali
o’qish malakasini rivojlantirish.
Dars uslubi:savol-javob,suhbat,no’ananaviy.
Dars jihozi:darslik,ko’rgazmalar,rasmlar.
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
O’qituvchi:
Assalomu alaykum
Parvozga shay lochinlarim
Mustaqil yurt kelajagi
Alpomishu,Barchinlarim.
O’quvchilar:
So’zimiz boshi kalom
Ish boshidir intizom.
Ustoz, sizga chin dildan ,
Deymiz salom, assalom!
Ustoz, bizlar sog’lommiz,
Yangi darsga tayyormiz.
O’qituvchi:
Har narsadan xabarchi
Sinfda kim navbatchi?
Navbatchi o’quvchi:
Sinfda men navbatchi
Atrofga bir qarangchi.
Parta,stollar toza
Eshik ,oynalar soz-a.
Darsimiz o’qish darsi.
Davomat aniqlanadi.
Ma’naviyat daqiqasi o’tkaziladi
O’tgan mavzuni mustahkamlash.
O’quvchilar Rauf Tolibning “Navro’z” she’rini yoddan aytib berishadi.
O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi.
1-guruh Boychechak
Gunafshadan o’zishga,
Yuguribsan boychechak.
Undan erta chiqishga,
Ulguribsan boychechak.
2-guruh Gunafsha
Gunafshaxon, gunafsha
Kulishlaring chiroyli.
Bog’imizda ochilib,
Turishlaring chiroyli.
3-guruh Lola
Lola lolani uzmas,
Lolazor husnin buzmas.
Lola ham yashnasin der,
Loladan yashnasin yer.
Guruhlarga savollar beriladi.Guruhlar savollarga javob beradilar.
Bahor faslida tabiatda qanday o’zgarishlar ro’y beradi?
Bahorda dehqonlar nima ish bilan mashg’ul bo’ladilar?
Bahor darakchilarini ayting?
O’quvchilar javoblari tinglanadi.To’g’ri javob bergan guruhlar rag’batlantiriladi.
Bahor fasli haqida savol-javob o’tkazilib dars mustahkamlanadi.
Yangi mavzuning bayoni.
Aziz bolajonlar biz siz bilan “Navro’z bayrami”matni bilan tanishamiz.Matnni ifodali qilib o’qib beriladi.
Navro’z bayrami.
Navro’z yangi kun demakdir.21-mart –Navro’z bayrami.Navro’zda tabiat uyg’onadi.Birinchi bo’lib chuchmoma, boychechaklar ochiladi.Onalarimiz sumalak pishiradilar.Yalpiz ,jag’-jag’,ismaloq kabi ko’katlardan terib ,ko’k somsalar yopadilar.Ko’chatlar ekilib ,hovli-joylar supuriladi.Ko’chalar tozalanib ,yasatiladi.Urishganlar yarashadilar.Bayramda turli tomoshalar bo’ladi.Hamma birgalikda o’ynab-kuladi.
Navro’z keldi ,soz keldi,
Turna keldi,g’oz keldi.
Yam-yashil chorbog’lardan
Bulbulday ovoz keldi.
(xalq qo’shig’i)
O’quvchilarga “Navro’z bayrami” haqida tushuncha beriladi
Navro’z yangi kun demakdir.21-mart bahoriy tengkunlik, kun va tun tenglashgan palla .Ajdodlarimiz bu kunni qadim-qadimdan nishonlab kelishgan. Navro’z –tabiat tantanasi,ekologik bayram ,mehr-oqibat,mehnat va tinchlik ayyomidir. Yurtimizda har yili Navo’z bayrami arafasida umumxalq hashari
o’tkaziladi.Katta-yu kichik ko’chaga chiqib, ariqlarni tozalaydi,atrofni supurib-sidiradi,daraxtlarni oqlab,xilma-xil gullar ekadi.
Navro’zda: Nihollar ekiladi .
Ariqlar tozalanadi.
Varraklar uchiriladi.
Rizq-ro’zimiz ,baraka so’raladi.
O’yinlar o’ynaladi.
Zo’r tomoshalar bo’ladi.
O’quvchilarga boshqotirma beriladi va o’quvchilar tomonidan bajariladi
1.Kichkina dekcha
Ichi to’la mixcha (anor)
2.Onalar qo’shig’i. (alla)
3.Poliz ekini. (tarvuz)
4.Yozuv quroli. (ruchka)
5.Millat. ( o’zbek)
6.Tok mevasi. (uzum)
Boshqotirma bajarilgach “Navro’z” so’zi hosil bo’ladi . Navro’z sozi nechta harf va tovushdan iborat?
Navro’z so’zi necha bo’g’indan iborat?
Navro’z so’zida nechta unli harf va tovush bor ? Undosh harflar-chi?
kabi savollar beriladi va navro’z so’zi tahlil qilinadi . Dam olish daqiqasi o’tkaziladi. Sumalakjon , sumalak, Buncha shirin bo’lmasang . Qariyalar kovlaydi , Senga mehr tilaydi . Darslikdagi rasm asosida savol-javob o’tkaziladi.Matn o’quvchilarga navbat bilan o’qitib chiqiladi.
Videolavha yordamida darslikdagi topishmoqlar ustida ishlanadi.
Oq sandig’im ochildi,
Olamga nur sochildi.
Dum-dumaloq barkash non,
Ko’k yuzida suzadi
Tez aytish:
Gulsara gulzor oralab gul sanadi.
“Klaster” usulida dars mustahkamlanadi.
O’quvchilar darsdagi ishtiroki va faolligiga ko’ra baholanadi.
Uyga vazifa:matnni ifodali o’qib ,so’zlash,matnga mos rasm chizish.
Do'stlaringiz bilan baham: |