Mavzu: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish. Darsning maqsadi



Download 0,55 Mb.
Sana09.09.2021
Hajmi0,55 Mb.
#168906
Bog'liq
Yodgorova Gulnoza


Qarshi tumani

X T M F M T T EB

7-umumiy o’rta ta’lim maktabi

matematika fani o’qituvchisi

YODGOROVA GULNOZAning

bir soatlik



Sinf: 6

Mavzu: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish.


Mavzu: Manfiy ishorali sonlarni qo’shish.

Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarga manfiy ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish

  2. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish, ularni mantiqiy fikrlashga o’rgatish.


Tayanch kompetensiyalar:

Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.

Fanga oid kompetensiyalar: o‘rganilgan matematik tushunchalarni va qoidalarni tushuntirib bera oladi, tegishli misollar keltira oladi;

Butun sonlarni o‘qiy oladi, yoza oladi, taqqoslay oladi, tartibga sola oladi, koordinata o‘qida, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi;

Berilgan songa qarama-qarshi sonni, sonning modulini topa oladi, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi.



Dars turi: yangi bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantiruvchi

Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

  3. O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish

  4. Uy vazifalarini tekshirish

Asosiy qism

(-3)+(-5)=-8

(-7)+(-3)=-10

Manfiy ishorali sonlarni qo’shish uchun:



1) Ularning modullarini qo’shish;

2) Hosil bo’lgan son oldiga (-) ishorasini qo’yish kifoya

Manfiy sonlar yig’indisi manfiy sondir.

913-misol.

-3+(-8)=-11

816-misol.

-8+(-6)=-14

Javob: -140C ga pasaygan

O’qituvchi: Aziz bolalar ! Biz hozir samolyotga minib Afrika davlatiga sayoxat uyushtiramiz. Ana shu joyda biz matematika darsini o’tamiz. Belgilangan manzilga yetmasdan samolyot yoqilg’isi tugab qoldi va biz majbur bo’ldik Afrika davlatining odam qadami yetmagan o’rmoniga qo’nishga. Baxtga qarshi shoshganimizdan o’zimiz bilan birga na oziq-ovqat, na daftar kitobolmabmiz. Kech kirmasdan yegulik topish darkor.

O’qituvchi oldiga ikkita o’quvchini chaqirib, vazifa beradi:1-o’quvchi kun chiqish tomonga qarab 100 qadam, 2-o’quvchi kun botish tomonga qarab 100 qadam yuradi va topgan yegulikni olib yana dastlabki joyga qaytib keladi.



12+(-8)=-20



Mustahkamlash:

817-misol.

1) -12+(-8)=-20 2) -21+(-11) =-32

3) -17+(-13)=-30

916-misol.

1) -1,7+(-1,3)=-3 2) -2,8+(-3,2)=-6

3) -8,4+(-1,6)=-10

825-misol.



828-misol.

1) -12+(-15)>-29 2) -18+(-17)<-34

919-misol.

1) x=-28; y=-12; x+y-9-? -28+(-12)-9=-49

2)



Baholash:

Uyga vazifa: 831-832-misol


Download 0,55 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish