Mavzu: Kvadrat tenglamalarni yechish. Dars turi: aralash Dars uslubi: Darsning jihozi



Download 7,04 Kb.
Sana26.08.2021
Hajmi7,04 Kb.
#155877
Bog'liq
dars ishlanma 8.3


Mavzu: Kvadrat tenglamalarni yechish.

Dars turi: aralash

Dars uslubi:

Darsning jihozi: 8-sinf algebra darsligi, elektron darslik. tarqatma-didaktik materiallar, Internet materiallari, qo'shimcha adabiyotlar, sinf doskasi
Darsning maqsadlari:

1.Ta’limiy: O’quvchilarga umumiy ko'rinishdagi kvadrat tenglama ildizlari formulasini o'rgatish, bu formulani kvadrat tenglamalarni yechishda qo'llay bilish ko’nikmalarini hosil qilish.

2.Tarbiyaviy: O’quvchilarni dunyoqarashini kengaytirish, ularni ajdodlarimiz merosiga hurmat va g'urur ruhida tarbiyalash.

3. Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning kvadrat tenglamalarni yechish ko'nikmalarini, mustaqillik, topqirlik, ziyraklik kabi xislatlarini rivojlantirish.
Darsni olib borish rejasi va vaqt taqsimoti

T/r

Dars jarayoni

Mo‘ljallan-gan vaqt

1

Tashkiliy qism

2 minut

2

O‘tilgan mavzuni takrorlash, baholash ishlari

7 minut

3

Yangi mavzu bayoni

15 minut

4

Yangi mavzuni mustahkamlash va o‘zlashtirishni tekshirish

8 minut

5

Darsda mustaqil ish bajarish

10 minut

6

Darsni yakunlash va baholarni e’lon qilish

2 minut

7

Uyga vazifa berish

1 minut



Darsning borishit
1. Tashkiliy qism

O’qituvchining darsni tashkil qilishdan oldin sinfning sanitariya ahvoliga e’tibori, sinfni darsga to‘laqonli tayyorgarligini ko‘rish, mavzu uchun o‘quv jihozlarining mavjudligini aniqlash.



2. O‘tilgan mavzuni takrorlash, baholash ishlari

1) O‘quvchilarga “Kvadrat ildizlar” bobi yuzasidan savollar berish, arifmetik kvadarat ildiz, darajaning, kopaytmaning va kasrning kvadrat ildizlari haqida so‘rash.

2) Yu vazifasini tekshirish va baholash.
3. Yangi mavzu bayoni

Bundan oldingi paragrafda kvadrat tenglamalarni to’la kvadratni ajratish usuli bilan yechish qaralgan edi. Shu usulni umumiy ko’rinisndagi kvatrat tenglamani yechish formulasini keltirib chiqarish uchun qo’llaymiz.

Umumiy ko’rinishdagi kvadrat tegnlamani qaraymiz:

ax2+bx+c=0, bunda a≠ 0

Tegnlamaning ikkala qismini a ga bo’lib,

x2+b/ax+ c/a

Kvadrat tenglamani hosil qilamiz.

Bu tenglamaning shaklini shunday almashtiramizki, uning chap qismida ikkihadning to’la kvadrati hosil bo'lsin:
x2+b/ax=-c/a

……………………………………………………..


X1,2 = (1)

Bu formula umumiy ko’rinishdagi kvadrat tenglama ildizlari formulasi deyiladi.

O'quvchilar bilan birgalikda darslikdagi 1,2-masalalar doskada yechib muhokama qilinadi. Yangi mavzuni tushuntirishda o;quvchilarning e'tibori kvadrat tenglama ildizlari mavjud va mavjud bo'lmagan hollarga qaratiladi.



4. Yangi mavzuni mustahkamlash va o'zlashtirishni tekshirish

Oquvchilar 3 guruhga ajratilib, har guruhga 5 tadan test savollari va 1 tadan kvadrat tenglama beriladi. Topshiriqlarning bajarilishi tekshirilib, yo'l qo'yilgan xato va kamchiliklar ko'rsatilib, ularni takrorlamaslik yuzasidan tegishli ko'rsatmalar beriladi.

5. Darsda mustaqil ish bajarish

1) O‘tilgan mavzuni o‘quvchilar yanada yaxshiroq o‘zlashtirishlari uchun ularga mustaqil ish sifatida darslikdan mustaqil ishlash uchun 315,316-misollar beriladi.

2) O‘quvchilarning bajargan ishlari tekshirilib yo‘l-yo‘riqlar ko‘rsatiladi.
6. Darsni yakunlash va baholarni e’lon qilish

a) Mavzu o‘zlashtirilganligiga ishonch hosil qilish

b) Yaxshi natija ko‘rsatgan o‘quvchilarni ma’naviy rag‘-batlantirish

c) Baholash, dars samaradorligini aniqlash


7. Uyga vazifa

1) O‘tilganlarni takrorlash



2) 322-misol (darslikdan).
Download 7,04 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish