O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi Toshkent viloyati Angren shahar Xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta]minlash va tashkil etish bo‘limiga qarashli 8-umumiy o`rta ta`lim maktabi matematika fani o'qituvchisi Umarova Nigoraning bir soatlik dars ishlanmasi
Mavzu: Koordinata tekisligi
(6-sinf)
Toshkent -2015
6-sinf
IV-chorak 148-dars
Mavzu: Koordinata tekisligi
Darsning texnologik xaritasi
Darsning maqsad :
|
O`quvchilarda koordinata tekisligi haqida tushuncha hosil qilish, koordinata tekisligini yasash, koordinatalariga ko`ra nuqtani yasash, nuqtalarning koordinatalarini o`qish, koordinatalariga ko`ra tekislikda sodda figuralar yasashni o`rgatish, o`quvchilarda matematikaga bo`lgan qiziqishlarini o`stirish, mustaqil va guruhlarda ishlashga o`rgatish, olingan bilimlarni hayotda qo`llay olish, chizmalarni to`g`ri chizish ko`nikmalarini shakllantirish va milliy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.
|
Vazifalari:
|
O`quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini , matematik nutq madaniyatlarini rivojlantirish; hozirjavoblik va tezkorlikni shakllantirish; qat`iyatlilik va o`ziga bo`lgan ishonch hissini shakllantirish;
|
O‘quv jarayoning mazmuni:
|
Koordinata tekisligini yasashda perpendikulyar to‘g‘ri chiziqlarni hosil qilib, unda masshtabni taqsimlanishi, choraklarga ajrata olishi, mos niqtalarni topa olish ko‘nikmalariga ega bo‘lish
|
O‘quv jarayoni amalgam oshorish texnologiyasi:
|
uslubi: “blits-so‘rov”,”suhbat”,”o‘yin”,”Muammoli vaziyat”.
Shakl: guruhlarda va yakka tartibda ishlash
Vosita: kompyuter (noutbuk), proyeksion apparat, multimedia dars ishlanma, individual tarqatmalar, qog`oz,skotch, magnit,globus,shaxmat, A3 format,temir doska,rangli nakleykalar, chizg’ich, transporter,qalam, stiker.
|
Kuzatilayotgan natijalar
|
O‘qituvchisi:
O‘quvchilarning fanga bo‘lgan qiziqishlari ortadi. O‘quvchilar o‘rtasida do‘stona muhitni yaratadi. O‘z oldoga qo‘ygan maqsadlariga erishadi. O‘quvchilarini mustaqillik va ijodkorlikga o‘rgatadi. Past o‘zlashtiruchi o‘quvchilarning fikrlash qobiliyatini o‘stiradi.
|
O‘quvchi:
O‘quvchilar erkin va mustaqil fikrlaydilar. O‘zi uctida, yakka va guruhlarda ishlashni o‘rganadi. Yodda tutish, fikrlay olish ko‘nikma va malakalarga ega bo‘ladilar.
|
Darsning blok sxemasi
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 minut
|
2
|
O‘tilgan mavzuni so‘rash
|
5minut
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
20 minut
|
4
|
mustahkamlash
|
10 minut
|
5
|
O‘quvchilarni baholash
|
5minut
|
6
|
Uyga vazifa
|
2minut
|
I. Tashkiliy qism:
-salomlashish; (Good morning)
-davomatni aniqlash; (Who is on duty today?What date is it today? What day is it today?
Who is apsent? O`quvchilarning darsga tayyorgarlik darajasini nazorat qilish; dars boshlanishi bilan har bir o`quvchi uchun individual tarqatma varaqchalar tarqatiladi. Ma`naviyat daqiqasi:
1-minut Aprel oyining muhim sanalari
2 aprel-Xalqaro bolalar kitoblari kuni
7 aprel- Butun jahon salomatlik kuni
9 aprel-Sohibqiron Amir Temur tavallud topgan kun
18 aprel- Xalqaro yodgorliklar va tarixiy joylar kuni
23 aprel-Butun jahon kitoblar va mualliflik kuni
II. O`tilgan mavzuni so`rash:
Og`zaki savol-javob. What was your home work?
Matematik atamalar lug`ati
-
Son number
-
To`g`richiziq line
-
Nuqta point
-
Musbat son positive number
-
Manfiy son negative number
-
Butun son integer number
-
Perpendikular chiziqlar perpendicular lines
Parallel chiziqlar parallel lines
Koordinata tekisligi coordinate plane
Sinf o‘quvchilariga murojaat qilib: Perpendikular chiziqlar va parallel chiziqlar ta’riflari so‘raladi. Geometrik shakllardan ABCD to‘g‘ri to‘rtburchakning o‘zaro harallel va perpendikulyar tomonlarini ko‘rsating.
Hayotda ko`pincha odamlar bir-birlariga “o`z koordinatalaringizni qoldiring” deganlariga guvohi bo`lamiz. Bu ularning telefon raqamlari, uy yoki ishxona manzillari, elekton pochtalari bo`lishi mumkin. Demak, koordinata bu biror obyektning joylashgan joyi. Hayotda koordinatalarga ko‘p duch kelamiz.
Masalan, kinotetrda o`z o‘rindig`imizni toppish uchun avval qator, so`ng joy qidiriladi. Poyezdda avval vagon, so`ng joy qidiriladi. Shaxmat, globus, xaritalarda ham shunday o`xshashlik bor. Keling biz ham o`z koordinatalar sistemamizni yaratib ko`ramiz.
Eramizdan oldingi 100 yil oldin qadimi grek olimi Gipparx yershari xaritasini parallel va meridianlarga ajratish fikrini taklif qilib bugungi geografik koordinatalar sistemasiga asos solgan.
O`zaro perpendicular o`qlardan iborat bo`lgan to`g`ri burchakli koordinatalar sistemasi XVII asrda mashhur fransuz matematigi Rene Dekart tomonidan fanga kiritilgan.
Dekart koordinatalar sistemasi matematikaning sonli va chiziqli geometriya sohalarini birlastirish imkonini yaratadi.
Biror obyektning qayerdaligini ko`rsatuvchi sonlarga uning koordinatalari deyiladi. (lotincha “ko”-birgalikda, “ordinatus”- aniq.)
Dekart koordinatalar sistemasi matematikaning sonli va chiziqli geometriya sohalarini birlastirish imkonini yaratdi.
-
Agar nuqta ordinatalar o`qida yotsa, uning abssissasi 0 ga teng bo`ladi
2. Agar nuqta abssissalar o`qida yotsa, uning ordinatasi 0
1-topshiriq. Ekranda namoish etilgan nuqtalarni koordinatalar tekisligida tasvirlash;
2 - topshiriq. Ekranda berilgan nuqtalarning koordinatalarini yozing
.
3-topshiriq.
Nuqtalarni yasang: А (4;1), В (-1;4), С (3;-2), D (-3;-1); К (0;3), N (-2;1), F (-2,5;-2,5), S (0,5;-2,5)
O`quvchilarning tasavvurlarini rivojlantirish maqsadida o`yin o`tkaziladi. O`quvchilar ko`zlarini yumgan holatda partaga boshlarini qo`yadilar. O`qituvchi nuqtalarning koordinatalari va bu nuqta joylashgan chorakni aytadi. Agar to`g`ri tasdiq aytilsa o`quvchilar qo`llarini ko`taradilar, aks holda ko`tarmaydilar.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash;
Guruhlarda ishlash;
O`quvchilar kichik guruhlarga bo`linadilar. Har bir guruhga topshiriq beriladi. Berilgan nuqtalarni ketma-ket tutashtirib shakllar hosil qilinadi.
1-guruh.(3; 7), (1; 5), (2; 4), (4; 3), (5; 2),
(6; 2),(8; 4), (8;-1), (6; 0), (0;-3),
(2;-6), (-2;-3),(-4;-2), (-5;-1),
(-6; 1), (-6; 2), (-3; 5), (3; 7)
alohida: (-3; 3)
alohida: (-6; 1), (-4; 1)
alohida: (-3; 5), (-2; 2), (-2; 0), (-4;-2)
2-guruh.(-7;3),(-7;7),(-6;8),(-6;9),(-5;8),(-4;9),(-4;8),(-2;3),(6;3),(7;4),(8;4),(10;1),(10;-2),(9;-2),(9;0),(7;1),(7;0),(6;-4),(6;-8),(4;-8),(5;-7),(5;-4),(5;-2),(5;0),(5;-2),(4;-4),(5;-6),(4;-7),(3;-4),(4;-1),(3;0),(0;0),(-1;-4),(-1;-8)(-3;-8),(-2;-7),(-2;0),(-2;-2),(-4;-4),(-3;-6),(-4;-7),(-5;-4),(-3;-1),(-4;1),(-5;5),(-6;3),(-7;3). (-6;6)
3-guruh.(5; 6), (4; 6), (3; 5), (3; 4), (2; -1),
(3; -2),(7; -2), (8;-1), (8; 3), (7; 4),
(7; 5), (6; 6), (5; 6), (5;7),
(7; 8)
4-guruh.(5; 7), (3; 5), (4; 5), (2; 3), (4; 3), (2; 1),
(4,5; 1), (4,5;-1), (5,5; -1), (5,5; 1), (8; 1), (6; 3), (8; 3), (6;5), (7; 5), (5; 7)
(birlik kesma sifatida daftarning 1 katagini oling)
Darsga yakun yasash;-darsdan qanday yangilik oldingiz?
-darsdan qoniqdingizmi?-darsdagi faoliyatingizni qanday baholaysiz? O'quvhilarga stikerlar tarqatiladi. Dars davomidagi kayfiyatlarini aks ettirishadi va doskadagi maxsus vatmanga yopishtiriladi.O`quvchilarni baholash; O’quvchilarga dars davomida har bir topshiriq uchun o`zlarini o`zlari baholab borishlari aytiladi. Dars yakunida ballar jamlanadi va o’quvchilar baholanadilar Hayotda ko`pincha odamlar bir-birlariga “o`z koordinatalaringizni qoldiring” deganlari guvohib o`lamiz. Bu ularning telefon raqamlari, uy yoki ishxonamanzillari, elekton pochtalari bo`lishi mumkin.
Demak, koordinatabu biror obyektning joylashgan joyi. Hayotda koordinatalarga ko‘p duch kelamiz. Masalan, kinotetrda o`rindig`imizni toppish uchun avval qator, so`ng joy qidiriladi. Poyezdda avval vagon ,so`ng joy qidiriladi. Shaxmat, globus, xaritalarda ham shunda yo`xshashlik bor.Keling biz ham o`z koordinatalar sistemamizni yaratib ko`ramiz.
3-topshiriq. Nuqtalarni yasang: А (4;1), В (-1;4), С (3;-2), D (-3;-1); К (0;3), N (-2;1),F (-2,5;-2,5), S (0,5;-2,5)
O`quvchilarning tasavvurlariniri vojlantirish maqsadida o`yin o`tkaziladi. O`quvchilar ko`zlarini yumgan holatda partaga boshlarini qo`yadilar. O`qituvchi nuqtalarning koordinatalari va bu nuqta joylashgan chorakni aytadi. Agar to`g`ri tasdiq aytilsa o`quvchilar qo`llarini ko`taradilar, aks holda ko`tarmaydilar.
Uyga vazifa berish; 1-minut a)darslikdagi 1261-1262-1263-misollar;
b) ijodiyishtayyorlash; d) ordinata va abssissa o`qlari atamalarining ingliz tilidagi tarjimasini bilib kelish;
Mustaqil ravishda quyidagi chizmalarni koordinatasini toping.
Do'stlaringiz bilan baham: |