Mavzu: Axborotlarni kodlash haqida boshlang’ich tushunchalar



Download 141,39 Kb.
bet1/2
Sana02.12.2019
Hajmi141,39 Kb.
#28020
  1   2
Bog'liq
UKM 5-sinf 5-mavzu Axborotlarni ximoyalashning boshlang`ich tushunchalari

Mavzu: Axborotlarni kodlash haqida boshlang’ich tushunchalar.

(amaliy mashg‘ulot 1 soat)
Mashg‘ulotning maqsadi:Axborotlarni kodlash haqida boshlang`ich tushunchalarni olish. Axborotlarni kodlashning boshlang`ich ko`rinishlarini o`rgatish.

Mashg‘ulotning  jihozi: Ko‘rgazmali material:          

           a) Plakatlar.

           b) Kompyuterdagi ma`lumotlarni proyektorda namoyish etish.

           v) Axborotlarni himoyalab chiqish.



Mashg‘ulot o‘tish vositasi: Sinf xonasi, doska, bir nechta plakatlar o`quv vositalar,internet tarmog`iga ulangan kompyuter.

Mashg‘ulotning borishi:

a) Yo`qlama qilish.

b)O`quvchilarning axborotni kodlash haqidagi tushunchalarini tekshirish.

v)Blits-so`rovlari bo`yicha o`quvchilarni avvalgi mavzulardagi bilimlari bo`yicha qisqacha suxbat o`tkazish.

          g) Yangi mavzuning bayoni: Axborotlarni himoyalash haqida boshlang`ich tushunchalar beriladi va bir necha qiziqarli misollar keltiriladi.

           d) Sinfda qiziqarli darsni tashkil etish.Bolalar bilan guruhlarga bo`linib guruhlar o`rtasida shifrlash bo`yicha musobaqa o`tkaziladi.

           e) Dars yakuni:Uyga vazifa sifatida har bir o`quvchiga muayyan shifrlash turi bo`yicha so`zlar yozilgan varoqcha tarqatiladi.

Amaliy mashg‘ulot  ta’lim tеxnologiyasi


Mavzu

Axborotlarni kodlash haqida boshlang`ich tushunchalar

O`quvchilar soni: 25 tagacha

Vaqt – 2 soat

O‘quv mashg‘ulotining shakli

Amaliy mashg‘ulot

Amaliy mashg‘ulotda muhokama qilish uchun savollar

1.   Axborotlarni kodlash boyicha ma`lumotlar.

2. Axborot kodlashning maqsadlari.

3.     Axborotlarni kodlashning turlari.

4.      Shifrlangan matnlarni qayta tiklash.

5. Misollar ishlash


O‘quv mashg‘ulotining maqsadi: mavzu bo‘yicha bilimlarni kеngaytirish va chuqurlashtirish

Pеdagogik vazifalar:

o Axborotlarni kodlash haqida tushunchaga ega bo`ladilar

o Axborotlarni kodlash tarixini o`rganish.

o Shifrlashning maqsad va turlarini o`rganish.

o Rasm va sxemalar chizishni o`rgatish

o Shifrlash turlarini o`rganish.

o Matnlarni shifrlash.

o Matnlarni deshiflashni o`rganish.



O‘quv faoliyatining natijalari:

o Axborotlarni kodlash haqida tushunchaga ega bo’ladidilar;

o Axborotlarni kodlash tarixini o`rganadilar;

o Shifrlashning maqsad va turlarini o`rganish;

o Rasm va sxеmalar chiza oladilar;

o Shifrlash turlarini o`rganadilar.;

o Matnlarni shifrlashni o`rganadilar va bajaradilar;

o Matnlarni deshifrlashni o`rganadilar va bajaradilar



O‘qitish usullari

Nazariy shaklida ma`lumotlarni berish, munozara, tеxnika: taqdimot,  blits-so‘rov, Musobaqa.

O‘qitish vositalari

Internet vositalari,o`quv adabiyotlar.

O‘qitish shakllari

Hamkorlikda ishlash.

O‘qitish sharoitlari

Guruhlarda ishlash uchun mo‘ljallangan auditoriya va sifatga javob bera oladigan o`quv sinf xonasi.

Monitoring  va baholash

Individual topshiriqlarni bajarish


Amaliy mashg‘ulotning  tеxnologik kartasi


 Bosqichlar, vaqt

Faoliyat

O‘qituvchi

Tinglovchilar

1-bosqich.

Dars holatini tekshirish

(3 min.)


1.1.Sinf sardoridan yoqlama tinglanadi va o`tgan darsdagi vazifalar yig`ib olinadi.

Sinf sardori xisobot topshiradi va vazifalarni o`qituvchiga taqdim etadi

 

2-bosqich.

Darsga kirish

(7 min.)


2.  Darsing mazmuni aytiladi va dars bo`yicha materiallar tarqatib darsning negizi va uning maqsad va axborotlarni himoyalash usullari bo`yicha ma`lumotlar o`rgatiladi.(1 ilova)

O`quvchilar diqqat bilan tinglaydilar va hamkorlik tizimida o`qituvchiga yordam beradilar.

 

3-bosqich.

Guruhlarda ishlash

 (20min.)



3.1.Talabalarni guruhlarga ajratadi.  Guruhlarda musobaqa o`tkazish uchun savollar va vazifalarni tarqatadi va guruhlar taqsimlaydi.(2 ilova). Vazifani bajarishda qo‘shimcha matеriallardan foydalanish mumkin emasligini tushuntiradi. Natijalarni baholash varog‘larini tarqatadi.

3.2. Musobaqa boshlanganligi e`lon qilinadi va ish bajarilish tartibi va musobaqa adolatli o`tishi ta`minlanadi.



Guruhda musobaqa o`tkazish tartibi tanishtiriladi materiallar taqsimlanadi va tanishtiriladi.

Musobaqa o`tkazadilar, bajarilgan ishlar yig`ib olinadilar va tekshiriladi.



4-bosqich.

“Individual ish”

(10 min.)


4.Individual ravishda blits so`rovlari o`tkaziladi.(3 ilova)

O`quvchilar savollarga javob beradilar va darsdagi faoliyatiga qarab baholanadilar.

5-bosqich.

YAkuniy


(5 min.)

5.1.Ishga yakun yasaydi, baholar qo‘yadi.

5.2. Uyga vazifa uchun vazifa bеradi  (4-ilova)



Tinglaydilar, vazifani yozib oladilar.


1 ilova

Amaliy mashg‘ulotning qisqacha bayoni

  • Kodlash – axborotlar ustida amallar bajarish qulay bo‘lishi uchun ularni aniq bir qoidalar asosida boshqa ko‘rinishga o‘tkazishdir.

Axborotlarni kodlash jarayonida har bir belgiga bitta kod, ya’ni birlamchi ko‘rinishiga o‘tkazish dekodlash deb ataladi ya`ni belgi yoki belgilar ketma­ketligi mos qo‘yiladi.Kodlangan axborotni birlamchi ko‘rinishiga o‘tkazish dekodlash deb ataladi.

  • Kodlashda belgiga mos qo‘yilgan kod uzunligi turlicha bo‘lsa, notekis kodlash usuli, belgiga mos qo‘yilgan kod uzunligi bir xil bo‘lsa, tekis kodlash usuli deyiladi.

Axborotlarni kodlash insoniyat tomonidan faqat amallar bajarish qulay bo‘lishi uchun emas, balki axborotni sir saqlash uchun ham qo‘llanilgan. Kodlashning bu ko‘rinishi shifrlash deb ataladi. Shifrlangan axborotni birlamchi ko‘rinishiga o‘tkazish deshifrlash deb ataladi.

Qadimda axborotlarni kodlash

Hayotda axborotni kodlashning ko‘pdan ko‘p usullari mavjud.Birinchi kodlashni qo‘llagan inson Qadimgi Gretsiyaning sarkardasi Lisandro hisoblanadi. U axborotni mahfiy saqlash, ya’ni kodlash uchun ma’lum bir qalinlikdagi «Ssital» tayoqchasini o‘ylab topgan. Kodlashning bu usuli o‘rin almashtirish usuli deb ataladi.



Qadimgi Rim imperatori Yuliy Sezar ham axborotning mahfiyligini saqlash uchun matnni kodlash usulini o‘ylab topgan. «Sezar shifri»da matndagi harf alifboda o‘zidan keyin kelgan uchinchi harfga almashtiriladi. Bunda alifbo doiraviy yozilgan hisoblanadi. Bu kodlash usuliga alifboni surish usuli deyiladi. Sezar usulidan foydalanganda belgini istalgancha surish mumkin.



Ssital va Sezar usullari tekis kodlash usuliga misol bo‘ladi.



Kodlash usullari
Semyuel Morze 1837­yilda elektromagnit telegraf qurilmasini ixtiro qilgan va 1838­yilda shu qurilma uchun telegraf kodini ishlab chiqqan. Unda harf va raqamlarga nuqta va tirelarning maxsus ketma­ketligi kod sifatida mos qo‘yiladi, ya’ni axborot quyidagi uchta belgi yordamida kodlanadi: «uzun signal» (tire yordamida ifodalanadi), «qisqa signal» (nuqta yordamida ifodalanadi), «signalsiz»
(bo‘shliq, pauza bilan ifodalanadi)

Morze kodlash usulini notekis kodlash usuliga misol bo‘ladi. Mazkur usul yordamida «elektron» so‘zini yozsak, u quyidagi ko‘rinishga ega bo‘ladi.


Download 141,39 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish