Mavzu: 66-DARS. AMALIY MASHG‘ULOT.
O’tkazish sanasi: ___________________
O’tkazish joyi: ___-maktab. Inforatika xonasi № ___
Darsning maqsadi:
|
Ta’limiy: O’quvchilarga ranglar palitrasi va koptok ilovasini o’rgatish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.
Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish
|
Kompetensiya
|
TK: mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, qayta ishlash, saqlash, ulardan foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash, mediamadaniyatga ega bo‘lish
FK: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi.
|
Dars usuli
|
suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.
|
Dars turi
|
Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi.
|
O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi
|
O’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob.
O’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.
O’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “Abuturent” jurnali.
Monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.
|
Ishlash bosqichlari vaqti
|
Faoliyat mazmuni
|
O’qituvchi
|
O’quvchilar
|
1-bosqich. Mavzuga kirish. (8-daqiqa)
|
Darsni tashkillashtish.
Uy vazifalarini tekshirish, savol-javob o’tkazish, natijalarni tahlil etish (5 daqiqa)
O’quv mashg’ulotining mavzusi maqsadi, rejalashtirilgan natijasi va uni o’tkazish rejasini e’lon qiladi:
|
Darsga tayyorlanadi.
Vazifalarni bajaradi, savollarga javob beradi.
Maqsad va rejani diqqat bilan tinglaydi yoki yozi oladi.
|
2-bosqich. Asosiy. (33 daqiqa)
|
hujjatlarda rasmlar bilan ishlashni o’rgatish, mavzuni mustahkamlash. (33 daqiqa)
|
Vazifalarni bajaradi, tushunmagan joylarida savol beradi.
|
3-bosqich. Yakuniy. (4 daqiqa)
|
O’quvchilar olgan bilimlari baholanadi.
Uyga topshiriq va savollar beriladi.
|
Qo’shimcha savollarga javob beradi, topshiriqlarni bajaradi.
Vazifalarni yozib oladi.
|
Asosiy tushunchalar:
Mavzuni yoritish.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish
Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish
Yo’qlamani aniqlash
Navbatchi axboroti.
Siyosiy daqiqa.
Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.
Tayanch bilimlarning faollashtirish.
Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
1. Piksellar ilovasida nechta pikselning rangi o‘zgaradi?
2. Koptok ilovasida koptokning holati qaysi o‘zgaruvchilarga qarab
aniqlanadi.
3. Koptok ilovasida koptokning harakat tezligi qanday qilib o‘zgartiriladi?
4. Koptok ilovasida koptok harakatining yo‘nalishi qaysi o‘zgaruvchida
saqlanadi?
5. Piksellar ilovasida ranglarni shakllashtirishda uchinchi asosiy rangning ham ishtirok etishini ta’minlang.
6. Koptok ilovasida koptok yo‘nalishini dx va dy o‘zgaruvchilarning boshlang‘ich qiymatlarini almashtirish bilan o‘zgartiring:
Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).
Nazariy qism:
1. Piksellar ilovasida ikki rangning aralashishiga uchinchi rangni ham
qo‘shing. Buning uchun piksellar ilovasining qizil va yashil ranglar
aralashtiriladigan variantini yuklab oling.
1.1. Unga bitta SpinEdit obyektini joylang. Uning xossalaridan
quyidagilarni o‘zgartiring.
MaxValue:=255; Value:=130; Increment:=5;
1.2. Ilovaning dastur kodida rang:=RGB(i,j,0); operatorini
rang:=RGB(i,j,SpinEdit1.Value); bilan almashtiramiz.
1.3. Ilovani ishga tushirib ko‘k rangning qizil va yashil ranglar
aralashmasiga ta’sirini o‘rganing:
Do'stlaringiz bilan baham: |