Matematika 7 a sinf. Sana: 23 may. 2019 yil Mavzu: Amallarni bajaring. Ta’limiy maqsad



Download 220,52 Kb.
Sana05.04.2020
Hajmi220,52 Kb.
#43212
Bog'liq
Matematika
Xolmanova Z. Tilshunoslikka kirish, Soliq AT, 01


Matematika 7 a sinf.

Sana: 23 may. 2019 yil



Mavzu: Amallarni bajaring.

Ta’limiy maqsad; O'quvchilarga mavzu haqida tushuncha berish.

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchini darsga diqqatini jalb qilish, o’quv qurollarini ozoda saqlashga o’rgatish.

Korreksion maqsad: Matematika darsiga qiziqish uyg’otish, lug’atini boyitish, fikrlash qobilyatini rivojlantirish, og’zaki hisoblashga o’rgatish, diqqatini, xotirasini mustahkamlash .Mantiqiy fikirlashni rivojlantirish

Psixologik maqsad: O’quvchilarga psixologik yondashish.

Jixoz . Darslik, mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar, geometrik shakllar, kub, tog'rito'rtburchak , sanoq tayoqchalari.Test savollari, soat, metr, pul birliklari ifodalangan rasmlar va ko'rgazmali qurollar

Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Ozlashtirishi past o'quvchilar bilan alohida ishiash

Darsning borishi

  1. Darsni tashkil etish: Salomlashish, oy, kun sanani so'rash. O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish, navbatchini aniqlash, da,vomatni so’rash.

  2. Uy vazifasini tekshirish:

Parta oralab tekshirish va rag'batlantirish. 579-misol.



  1. O'tilgan mavzularni mustahkamlash:

Savollar yordamida, og'zaki sanash, o'ngiga va teskarisiga,

10 talab, 100 talab. Sonlarni o'qish : 23310, 738401, 25274, 3, 122, 10, 5, sonlari, 12 minut, 60 kun, 1 yil =12 oy. 1oy =30 kun.

1 minut = 60 sekund. 7 soat >7 min, 120sek 60 min <12 s Kasrlarni o'qing; 4 ; ; ; Bular qanday kasrlar.


  1. Fiz daqiqa: Harakatli mashqlar bajarish, qiziqarli savol-javoblar.

  2. Yangi mavzu:Amallarni bajaring. Mavzuni tushintirish. 6. Darslik bilan ishlash. 584- misol.

59695+208*(2000-1938)=

64512-32512/(1002-938)=

15,7 + 11,2 = 27,9; 2,14 + 5,6 = 7,20;

386 * 10 = 3860 100 * 35 = 3500 1000* 92 = 92000

300/ 100 = 3; 600 / 10 = 60

7.Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Masala yechish. O'zlashtirishi past bo'lgan o'quvchilar bilan alohida ishlash.

1soat … 45 min; 60 min … 1 soat; 5 min … 60 min; 35 +15 =50 45 - 25 = 20 32 -26 =6 35 - 12 = 23

25m ,13 som, 33 km, 16 litr, 10 + 60 = 70 20 + 40 = 60



8.Mavzuni mustaxkamlash ; 2,7 <2,12; 15,72>15,9; 6,327>6,299; 0,18>0,5;

13,5 + 2,5 = 16 34,7 +5,3 = 40 16,32 + 21,08 = 37,40 2 = 2,6 12 = 12, 321; 63; 5 = 5,307;

Tarqatma materiallar bilan ishlash.:Qiziqarli savol javoblar. Boshqotirmalar yechish.



9.Uyga vazifa berish: 587- misol tushuntirib berish.

10.Baholash: Darsda ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish va izohli baholash.

11.Darsga yakun yasash: O’quvchilar bugun darsda nimalarni

o’rgandik? Shu bilan darsimizga yakun yasaymiz Sizlarga raxmat. Tekshirdi: O’IBRO’ ____________ D. Nurmatova



Matematika 7 a sinf.

24 may 2019 yil

Mavzu: Geometrik shakillarning nomini ayting.

Ta’limiy maqsad Mavzu haqida tushuncha berish.



Tarbiyaviy maqsad: O’quvchini darsga diqqatini jalb qilish, o’quv qurollarini ozoda saqlashga o’rgatish.

Korreksion maqsad: Matematika darsiga qiziqish uyg’otish, lug’atini boyitish, fikrlash qobilyatini rivojlantirish, og’zaki hisoblashga o’rgatish, diqqatini, xotirasini mustahkamlash .Mantiqiy fikirlashni rivojlantirish

Psixologik maqsad: O’quvchilarga psixologik yondashish.

Jixoz . Darslik, mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar, geometrik shakllar, kub, tog'rito'rtburchak , sanoq tayoqchalari.Test savollari, soat, metr, pul birliklari ifodalangan rasmlar va ko'rgazmali qurollar

Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: Ozlashtirishi past o'quvchilar bilan alohida ishiash

Darsning borishi

1.Darsni tashkil etish: Salomlashish, oy, kun sanani so'rash. O’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish, navbatchini aniqlash, davomatni so’rash.

2.Uy vazifasini tekshirish: Parta oralab tekshirish va rag'batlantirish.

3 . O'tilgan mavzularni mustahkamlash: Savollar yordamida, og'zaki sanash, o'ngiga va teskarisiga,

10 talab, 100 talab. Sonlarni o'qish : 23310, 738401, 25274, 3,122,

10, 5, sonlari, 12 minut, 60 kun, 1 yil =12 oy. 1oy =30 kun

1 minut = 60 sekund. 7 soat >7 min, 120sek 60 min <12 s

A A O burchak tomoni

OB burchak tomoni.

O B O burchak uchi

Tekislikning bir nuqtasidan chiqqan ikki nur bilan chegaralangan qismi burchak deyiladi

A N M

M



B A G

S

K D O K



4.Fiz daqiqa: Harakatli mashqlar bajarish, qiziqarli savol-javoblar, boshqotirmalar 5.Yangi mavzu: Geometrik shakillarning nomini ayting. Mavzuni tushuntirish . Uchburchak uchta burchaklar yeg’indisi 180 gradusga tengdir.

6. Darslik bilan ishlash - misol.

7. Moslashtirilgan dastur asosida ishlash: O'zlashtirishi past bo'lgan o'quvchilar bilan alohida ishlash.

8.Mavzuni mustaxkamlash Tarqatma materiallar bilan ishlash. Qiziqarli savol javoblar. Boshqotirmalar yechish.

9.Uyga vazifa berish: - misol tushuntirib berish.

10. Baholash: Darsda ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish va izohli baholash.

11. Darsga yakun yasash: O’quvchilar bugun darsda nimalarni

o’rgandik? Shu bilan darsimizga yakun yasaymiz Sizlarga raxmat.



Tekshirdi: O’IBRO’ ____________ D. Nurmatova



Download 220,52 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2022
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
axborot texnologiyalari
ta’lim vazirligi
zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
O’zbekiston respublikasi
nomidagi toshkent
guruh talabasi
o’rta maxsus
toshkent axborot
texnologiyalari universiteti
xorazmiy nomidagi
davlat pedagogika
rivojlantirish vazirligi
pedagogika instituti
vazirligi muhammad
haqida tushuncha
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
respublikasi axborot
toshkent davlat
tashkil etish
vazirligi toshkent
Toshkent davlat
bilan ishlash
O'zbekiston respublikasi
matematika fakulteti
Ishdan maqsad
o’rta ta’lim
ta’limi vazirligi
fanining predmeti
saqlash vazirligi
moliya instituti
haqida umumiy
pedagogika universiteti
fanlar fakulteti
fanidan tayyorlagan
umumiy o’rta
samarqand davlat
ishlab chiqarish
fanidan mustaqil
Toshkent axborot
universiteti fizika
fizika matematika
uzbekistan coronavirus
Darsning maqsadi
sinflar uchun
Buxoro davlat
coronavirus covid
Samarqand davlat
koronavirus covid
sog'liqni saqlash