Har XIL ishorali sonlarni qo’shish mavzusida taqdimoti darsning maqsadi



Download 0,73 Mb.
Sana26.02.2022
Hajmi0,73 Mb.
#467613
Bog'liq
Xar xil ishorali sonlarni qo\'shish

Har xil ishorali sonlarni qo’shish mavzusida TAQDIMOTI

Darsning maqsadi

1.Darsning ta’limiy maqsadi:

O’quvchilarga har xil ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish.

  • Darsning tarbiyaviy maqsadi:
  • a) O’quvchilarga a har xil ishorali sonlarni qo’shish orqali matematika fanining hayotdagi o’rnini tushuntirish.

    b) boshqa fanlarga va hayotga bog’lab o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.

    3. Rivojlantiruvchi maqsad:

    a) o’quvchilarning aqliy qobilyatini o’stirish

    b) o’tilgan mavzuni mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish

Dars o‘tish rejasi:

1.Tashkiliy qism [5daqiqa]

2.O’tilgan mavzularni mustahkamlash. [10daqiqa]

3. Yangi mavzu bayoni. [15daqiqa]

4. Mavzuni mustahkamlash. [10daqiqa]

5.Darsni yakunlash, baholash, uyga vazifa berish [5daqiqa]

Darsning turi: yangi bilim berish.

Darsning usuli: guruhlarda ishlash, savol-javob.

Darsning jihozi: darslik, darsga oid ko’rgazmalar, tarqatmalar, taqdimot,

Darsning borishi:

Tashkiliy qism: salomlashish,davomat

Uyga vazifani tekshirish.

O’tilgan mavzuni so’rash:

(o’quvchilarga tarqatma materiallar berish)

Darsning shiori:

O’qituvchining shiori:

Dars muqaddas !

O’quvchining shiori:

Intilganga to’le yor!

Yangi mavzu bayoni:

Musbat va manfiy sonlarni qo’shish natural sonlar va kasr sonlardagi kabi o’rin almashtirish va guruhlash qonunlariga bo’ysunadi.

Ixtiyoriy a va b musbat yoki manfiy sonlar uchun

a+b=b+a o’rin almashtirish qonuni

(a+b)+c=a+(b+c) guruhlash qonuni 

tengliklar o’rinli bo’ladi.

Musbat sonlar - noldan katta haqiqiy sonlar. Musbat sonlar sonlar oʻqida sanoq boshidan, yaʼni nol nuqtadan oʻng tomonda joylashgan haqiqiy sonlar hisoblanadi. Masalan: 1, 2, 3, 4 va h. k. Musbat sonlar oldiga, odatda, "+" ishora yozilmaydi.


Manfiy sonlar — noldan kichik haqiqiy sonlar hisoblanadi.
Musbat sonlarning qarama-qarshisidir. Masalan, -2-1 va boshqalar.
Manfiy sonlar tushunchasi VI-XI asrlarda Hindistonda yaratilgan. Manfiy sonlarlar sonlar oʻqida sanoq boshidan, yaʼni nol nuqtadan chap tomonda tasvirlanadi.

Har hil ishorali modullari teng bo’lmagan sonlarni qo’shish uchun:

1) katta moduldan kichigini ayirish;

2) ayirma oldiga katta modulli qo’shiluvchi ishorasini qo’yish kerak.

Qarama-qarshi sonlar yig’indisi nolga teng.

Ixtiyoriy n soni uchun n+(-n)=0

1-misol. Yig’indini toping: (-3)+(+6)

Yechish.│-3│=3 va │+6│=6 ekani ma’lum.

Butun sonlar qatorida (-3) sonidan boshlab o’ng tomonga qarab 6 ta sonni sanaymiz. Shunda sanash (+3) soniga kelib to’xtaydi, demak, (-3)+(+6)=+3=3

Javob: 3.

Bu misolda musbat qo’shiluvchining moduli katta edi, shuning uchun ham yig’indi – natija musbat son chiqadi.

2-misol. Yigindini toping.

(+2)+(-5)

  • Yechish; │+2│=2, │-5 │=5 moduli kattasidan moduli kichigini ayiramiz: 5-2=3
  • natijada moduli kattasini ishorasini qo’yamiz:
  • (+2)+(-5)=-3

 

Yangi mavzuni mustahkamlash:

 

(+5)+(-6)= (-23)+(+44)=

(+12)+(-20)= (+3)+(-50)=

(-20)+(+9)= (-66)+(+55)=

(-40)+(-19)= (-9)+(+24)=

(-36)+(+37)= (+28)+(-11)=

(-8)+(+15)= (-100)+(+100)=

“33” o’yini

Bunda o’quvchilar navbat bilan 1 sonidan boshlab sanaydilar. Qaysi o’quvchi 3 soni va 3 ga bo’linadigan songa to’g’ri kelsa sonning nomini aytmay qarsak chalishi kerak bo’ladi. O’yin qoidasini buzgan o’quvchi o’yindan chiqadi va navbatdagi o’quvchi yana 1 sonidan boshlab sanashni . O’yin 33 soniga yetkandagina yakunlangan bo’ladi va g’olib o’quvchilarga o’yin oxirida qarsak chalib rag’batlantiriladi.

Uyga vazifa:

 

843,844,845,846,847-mashqlar

E’tiboringiz uchun rahmat!


Download 0,73 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish