Fe’l so’z turkumi



Download 143,93 Kb.
Sana02.07.2021
Hajmi143,93 Kb.
#106929
Bog'liq
FE’L SO’Z TURKUMI

FE’L SO’Z TURKUMI.

BOLTAYEVA ZULFIYA

DARS MAQSADLARI:

  • DARS MAQSADLARI:
  • Ta’limiy: fe’l mavzusidagi bilim va ko’nikmalarni mustahkamlash, takrorlash va nutuqda to’g’ri qo’lay olish malakalarini oshirish.

    Tarbiyaviy:odob-axloq qoidalariga rioya etish o’zgajar fikrini hurmat qilishga o’rgatish;

    Rivojlanlantiruvchi:o’quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini o’stirish,hozirjavobligini oshirish.

    Dars turi:o’tilganlarni takrorlash, noan’anaviy.

    Dars metodi:test, tarmoqlash, ,,beshinchisi ortiqcha’’, ,,Nima qoladi’’,,Baxtli tasodif’’topshiriqlari.

    Dars jihozi:darslik, kompyuter,monitor, tarqatma,

    kartochkarar.

    Dars shiori: O’rgan o’rgat shiori

    Boshlang’ich paydevori.

    ,,Sog’lom tanda- sog’ aql’’

    Biz doim bunga kafil.

1

DARSNING BORISHI.

1 Taskiliy qism :O’quvchilarni darsga hozirligi kuzatiladi.

“Tartib posboni’’,,Orasta qiz’’ hisoboti beriladi.

Manaviyat daqiqasi o’tkaziladi.

  • Uy vazifasini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash
  • Baxtli tasodif’’topshirig’idan foydalanib o’quvchilarga 5 ta konvert ko’rsatiladi.1ta konvert ichida ,,Omadli 5’’so’zi yozilgan bo’ladi. O’quvchilar birin-ketin doskaga chiqib jabob berishadi.Kimga ,,Baxtli tasodif’’chiptasi tushsa,o’quvchilar qarsak chaladi va omadli o’quvchi rag’batlantiriladi.

    Savollar:

    1-savol.Kishilik olmoshlarini ayting.

    2- savol. Sifat yasovchi qoshimchalar qaysilar?

    3- savol. Ma’no darajasiga ko’ra sifatning, qanday turlari bor?

    4- savol .Shaxs olmoshlarini ayting.

    Navbatdagi test savollarini o’qituvchi aytib turadi ,o’quvchilar javoblarini yozib borishadi.


1-test .Qaysi kishilik olmoshlari bitta shaxsni bildiradi?

a) biz, siz , ular

b)men, sen, ular

d)u, ular

2- test. Kishilik olmoshlari qanday qo’shimcha bilan qo’llaniladi?

  • Egalik qo’shimchalari
  • Kelishik qo’shimchalari

  • d)so’z yasovchi qo’shimcha

    3- test.Kishilik olmoshlari qanday gap bo’lagi vazifasida keladi?

    a)Ikkinchi darajali bo’lak

    b)Bosh bo’lak

    d)Ega

    III.Yangi mavzuni bayoni.



    O’qituvchi bir nechta harakat ifodalangan rasmlarni slayd


orqali namoyish etadi.O’quvchilar esa rasmlarga qarab ,

orqali namoyish etadi.O’quvchilar esa rasmlarga qarab ,

harakatni bildiradigan so’zlarni husnixat tarzda doskaga

yozadi

Suv quyyapti. Arg’imchoq ychyapti. To’p oynayapti.

Suhbat quryapti.

Doskaga yozilgan javoblar tahlil qilinadi va chiroyli yozgan

o’quvchilar rag’batlantiriladi. Qoidalar esga olinadi.

375- mashq. Matnni o’qib ajratilgan so’zlarga so’roq

bering

Mashqdagi so’zlarning ingiliz tilida tarjimasini yozib

olamiz.

Yomon bola-bad boy (bed boy)

Etik- boot (bu:t)

Uy-house (hous)

Suv-vvater (vote)


Nima qildi?

Yig’ladi


O’ynadi

kuyladi


achindi

O’qidi


yugurdi

yozdi


ZAMONLARDA

QANDAY


TUSLANADI?

NING OTGA

BOG’LANIB

KELISHIGA MISOL

AYTING?

ZAMONLARGA

MISOLLAR

KELTIRING?

NING BO’LISHLI

BO’LISHSIZ

SHAKLINI

TUSHINTIRING?

DEB NIMAGA

AYTILADI?

NING QANDAY

ZAMONLARI BOR?

QANDAY SHAXS-

SON QO’SHIM-

CHALARINI

OLADI?


FE’L

376-mashq yuzasidan lug’at ishi o’tkaziladi.Ertakni davom

ettirish aytiladi va uning tarbiyaviy ahamiyati yoritiladi.

O’qituvchi:--Bolalar ,biz ,,Odobnoma’’ darsida odob-axloq

Ooidalarini o’rganib chiqqan edik. Farobiy bobomizning

odob-axloq haqida aytgan fikrlari yodingizdami? Qani,

uni bizga kim eslatadi.

1- o’quvchi:--Farobiy bobomiz ,,Daraxtning yetukligi uning

mo’l-ko’l va shirin-shakar ,sharbatga to’la mevasi bo’lganidek ,insonning barcha xislatlari ham axloq bilan

yakunlanadi’’,deganlar.

O’qituvchi –Buni qanday tushunish mumkin?Qani, kim

izohlab beradi?

2-o’quvchi:Odamlar olmaning yaxshi pishgan va shirinini

maza qilib yeganlaridek ,insonlarning ham odob-axloqli va

boshqalarga manzur bo’ladi. Kishilar bunday insonlarni hurmat

qiladilar.Shunday ekan , bizlarni bunday yaxshi sifatlarga

yetaklovchi vosita –axloq ekanligini bilishimiz lozim.

O’qituvchi:--Rahmat,bolajonlar juda tog’ri aytdingiz. Yuqorida

do’stingiz ta’kidlaganidek ,yaxshi inson bolishga, kiyimlaringizni

ham toza va ozoda tutushga harakat qiling.

IV-Yangi mavzuni mustahkamlash.

IV-Yangi mavzuni mustahkamlash.

,,Beshinchisi ortiqcha’’ topshirig’I bajariladi. Bunung uchun

o’quvchilarga turli so’z turkumlariga oid so’zlar qatori

yozilgan kortochka tarqatiladi.O’quvchilar undagi ortiqcha

so’zni topishadi.

1. Maktab , kitob, kundalik, keldi,bola.(ot)

2.Chiroyli, moviy, qizil, ikkita, semiz (sifat)

3.O’quvchi,to’rtta, beshta, yuzta, o’nta (son)

4.Bordi,keldi, o’tirdi, uxladi,novvoy (fe’l)

Shundan so’ng ,,nimaqiladi?’’ mashqi bajariladi.Bunibirinchi chiqqan o’quvchi gapni to’ldirib yozsa, ikkinchisi

Grammatik tahlil qiladi. Qolganlari ham shu tarzda davom ettiradi.

V.O’quvchilarni baholash va rag’batlantirish.

VI.Uyga vazifa.

377-mashqdagi she’rni ifodali o’qing, ko’chiring. So’roqlar yordamida fe’llarni aniqlab ,tagiga chizing.


E'TIBORINGIZ UCHUN RAXMAT!
Download 143,93 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish