Dr. Marisa Kërbizi pjesëmarrje në konferenca dhe seminare shkencoreDownload 51 Kb.
Sana25.06.2017
Hajmi51 Kb.
Dr. Marisa Kërbizi
PJESËMARRJE NË KONFERENCA DHE SEMINARE SHKENCORE

2016 Konferenca ndërkombëtare “The teacher of the future. Ninth International Scientific Conference”, i organizuar nga “Institute of Knoëledge Management” në Durrës, më 17-19 qershor 2016. Prezantimi me temë “Metamorphosis of Great Goddess Myth in Albanian Contemporary Novels. (A comparative Approach between the Novels ‘Las Cemetery’ by Zija Çela and ‘Black Merkuna’ by Agron Tufa”. Punimi i botuar në revistën ndërkombëtare “Knowledge”, Vol.13.3 me ISSN 1857-92, Faktor Impakti 1.023.


2015 Konferenca ndërkombëtare “Letërsia dhe media, një prespektivë krahasuese”, mbajtur nga Universiteti i Elbasanit, në bashkëpunim me Departamentin e Shkencave Sociale e Politike të Universitetit të Firenze-s, Itali, dhe Fakultetit të Komunikimit Masiv dhe Gazetarisë të Kolegjit AAB të Prishtinës, në Kosovë, më 19-20 nëntor 2015. Prezantimi me temë “Ndikimi i teorisë së ‘trupit të pastër’ në letërsi dhe media”, botuar në Proceedings ISBN 978-9928-115-61-4
2015 Seminari XXXIV-t Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, mbajtur nga Universiteti i Prishtinës, në bashkëpunim me Universitetin e Tiranës, në gusht 2015. Prezantimi “Xhainizmi si filozofi e ҫlirimit të shpirtit në romanin ‘Gruaja haluҫinante’ të Mimoza Ahmetit”, botuar në Aktet e Seminarit, nr.34/2
2015 Java e Albanologjisë, organizuar nga Instituti Albanologjik i Kosovës, më 15-19 qershor 2015. Prezantimi me temë “Fragmentarizimi narrativ në romanet e Bashkim Shehut”. Në proces botimi.
2015 Java e Shkencës në Kosovë, organizuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, më 12-15 maj, në Prishtinë. Prezantimi me temë “Vështrim etnografik mbi marrëdhëniet brenda familjes tradicionale shqiptare”. Në proces botimi.
2015 Konferenca e Dytë Ndërkombëtare Shkencore e Fakultetit Filologjik, mbajtur nga Universiteti Shtetëror i Tetovës, më 24-25 prill 2015. Prezantimi me temë “Linguistic triviality in Albanian Contemporary Novels”, botuar në Prpceedings me ISBN 978-608-217-022-0
2015 4th International Multidisciplinary Conference on Integrating Science in Neë Global Challenges, mbajtur nga Epict dhe Universiteti i Dubrovnikut, në Dubrovnik, Kroaci, në 27-29 mars 2015. Prezantimi me temë “Surrealist Images of Love in the Novel ‘Summer of no return’ by Besnik Mustafaj”, botuar në Proceeding book, ISBN 978-9928-4221-5-6
2014 Konferenca shkencore ndërkombëtare “Letërsia dhe kultura arbëreshe”, mbajtur nga Universiteti i Elbasanit, më 4-5 qershor 2014. Prezantimi me temë “Ҫështje të ritmit onomatopeik në krijimtarinë e De Radës”, në proces botimi.
2014 2nd International Conference on “Research and Education – Challenges towards the Future”, mbajtur nga Universiteti i Shkodrës, më 30-31 maj 2014. Prezantimi “The Decisions of Literary Comission of Shkodra and the Language of the Official Documents at the Period 1920-1944”. Botuar në Proceedings Book,

http://konferenca.unishk.edu.al/icrae2014/cd/cd.html
2014 International Conference “Creative Writing and Critical Approaches to Literature”, i mbajtur nga Universiteti i Evropës Jug-Lindore, më 25-26 prill 2014. Prezantimi “The concept of truth in ‘Self-Portrait with Telescope’”, botuar në Librin e Abstrakteve, ISBN 978-6084-5039-0-3.
2013 Konferenca ndërkombëtare “Love Conference” Ukrahinë, i mbajtur nga Instituti Filologjik në Бердя́нск, më 19 qershor 2013. Prezantimi Multi-form Disclosure of Love in the NovelThe upside-down God and the Girlfriend’ by Visar Zhiti”. Botuar në Актуальні проблеми слов’янської філології.. – Випуск XXVІІ. : УДК 81’42+82.09(082.1) ББК 94.3:81
2013 2nd International Conference on Education, ICT and Knowledge Society, mbajtur nga EPICT dhe Universiteti Pavarësia Vlorë, më 1-2 korrik 2013. Prezantimi “Self assessement tests”, botuar në Book of Abstracts: ISSN 2304-5442
2013 Konferenca ndërkombëtare “International Conference of Annals of the University of Bucharest, Romania”, mbajtur më 31 tetor 2013. Prezantimi “Burn-out out Process and its Impact in Educationl system. Albanian Case”, botuar në Proceeding Book.2012 “Konferenca Ndërkombëtare për TIK në Arsim në Shqipëri”, mbajtur nga

EPICT dhe Universiteti Pavarësia Vlorë. Prezantimi "Cute Babulja si arketip i hokatarit tek ‘Arka e djallit’, nga Dritëro Agolli", botuar në Proceeding Book, ISBN 978-9928-4221-5-6


2012 Konferenca ndërkombëtare "Aspekte te përbashkëta ne kulturën turke dhe shqiptare", mbajtur nga Hëna e Plotë-BEDËR dhe Universiteti i Prizrenit, më 25-26 maj 2012. Prezantim “Reactivation of Jannisary Occurrence in Contemporary time, as a Sign of Inevitable Decline of the New Communist Empire, in ‘The Time of the Goats’, by Luan Starova”, i botuar në Librin e Referateve, ISBN 978-9928-4106-7-2
2011 Konferenca ndërkombëtare "Erotizmi në letërsinë shqiptare", mbajtur nga Universiteti i Tiranës, Departamenti i Letërsisë. Prezantimi "Paradigma e dashurisë së ëndërrt në romanin ‘Vera pa kthim’, e Besnik Mustafajit", botuar në Studime Albanologjike.

2011 International Symposium Illustration and Writing: Visual Languages”, Manchester School of Art, England, poster presentation The black primitive paintings of Maks Velo as the image of his human and artistic philosophy”. http://www.illustrationresearch.co.uk/category/symposia/illustration-ëriting/information-illustration-writing/

2011 Seminari ndërkombëtar i Institutit Alb-Shkenca, Universiteti i Tetovës. Prezantimi "Dendësimi emocional i shenjes përmes teknikave moderne dhe postmoderne në veprën, ‘Në kohën e britmës’, nga Visar Zhiti", botuar në Aktet: ISSN 2073-22442010 Konferenca ndërkombëtare e Fakultetit të Edukimit, Universiteti Aleksandër Moisiu Durrës. Tema "Gjuha poetike si një tipar i modernizmit", botuar në Proceedings, ISBN 978-99943-759-6-7.

2010 International Conference “History of literature as a fact of national and supranational literary canon” Tartu University, Estonia. Prezantimi “The history of Albanian literature after World War II. Some Facts toward its Revision”, e publikuar në Interlitteraria, Tartu University Press, Estoni, Vol. 15/1, ISSN 1406-0701.
2009 Seminari i IV-të Ndërkombëtar i Institutit Alb-Shkenca, Universiteti i Tetovës. Punimi “Extradiegetic narration of the serpent myth”,

botuar në Proceedings, Vol. III, Nr.4, ISSN 2073-2244


2009 Konferenca ndërkombëtare "Letërsia dhe qyteti", Universiteti i Tiranës dhe Aleanca Franceze. Prezantimi "Tjetërsimi i personazheve dhe Megalopolisi", botuar në Aktet: ISBN 978-99943-51-46-6

2005 Konferenca e XXI-të Ndërkombëtare për Gjuhën, Kulturën dhe Letërsinë shqiptare, organizuar nga Universiteti i Prishtinës dhe Universiteti i Tiranës. Prezantimi "Personazhet groteske në tregimet e A.Pashkut", i botuar në Aktet e Seminarit, nr. 21/2.


BOTIME NË PERIODIKË SHKENCORË E LETRARË
2017 “Reflections on Niels Hav’s Metaphysics of Love” botuar në Harbinger Asylum, USA, ISBN-13: 978-1541038837
2017 “Funksioni i onomatopeve në poemën ‘Këngët e Milosaos’ të Jeronim de Radës” botuar në “Jeta arbëreshe”, nr.82, Itali, ISSN 2465-1141.
2015 “Metamorphosis of Great Mother’s Myth in Albanian Contemporary Literature” botuar në Journal L’Association 1901 “SEPIKE”, Ausgabe 11, Poitiers, Frankfurt, Los Angeles, ISSN: 2372-7438, 2372-7438
2015 ”The poetics of minimalism in ‘The house on Mango Street’ by Sandra Scisneros” botuar në “Knowledge”. International Journal: Scientific and Applicative Papers, Vol. 10.1, Agia Triada, Greece, ISSN 1857-92
2015 “Poetics of Defamiliarization in Albanian Contemporary Novels”, botuar në “International Journal of Science” Fifth Issue, Auckland, tetor, 2015, ISSN 2225-7063
2014 “Ҫështje të së vërtetës në romanin ‘Autoportret me teleskop’ të Besnik Mustafajt”, botuar në revistën HAEMUS, nr 45-50, Rumani. ISSN 1454-1203.
2014Funksionet e neologjizmave në disa romane bashkëkohore shqiptare”, botuar në revistën ANAS, Maqedoni, ISSN 1857-8896

2014 “Issues of Double Encoding in Albanian Contemporary Literature”, published in Research Journal of Social Science & Management, Singapor, ISSN 2251-1571, faktor impakti 3.4.


2012 “Resemantisation of The prodigal Son Myth through the Autodiegetic Narrator in The snake of the House, by Arjan Leka”, published in International Journal of Science, ISSN 2225-7063
2011 “’Estonian Elegy’ by Juri Talvet: A vision of an Ethnical Perspective via Forgiveness and Love”, botuar në revistën Interlitteraria nr.16/1, periodik shkencor i Universitetit të Tartu-së, Estoni, ISSN .
2010 “Shprehja popullore e Shqipërisë së mesme mbi marrëdhëniet gjinore në familje, në këndvështrim psiko-social”, Revista e Shkencave Sociale, Universiteti i Tiranës
2010 “Çështje gjinore në fjalët e urta të Shqipërisë së Mesme”, GAIA, Tiranë

2008 “Grotesque alienation of characters in A.Pashku’s stories”, Interlitteraria nr.12, periodik shkencor i Universitetit të Tartu-së, Estoni.

Download 51 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2020
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
ta’lim vazirligi
O’zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
zbekiston respublikasi
axborot texnologiyalari
o’rta maxsus
davlat pedagogika
nomidagi toshkent
pedagogika instituti
guruh talabasi
texnologiyalari universiteti
toshkent axborot
xorazmiy nomidagi
samarqand davlat
navoiy nomidagi
haqida tushuncha
rivojlantirish vazirligi
toshkent davlat
ta’limi vazirligi
nomidagi samarqand
Darsning maqsadi
vazirligi toshkent
Toshkent davlat
tashkil etish
Alisher navoiy
Ўзбекистон республикаси
matematika fakulteti
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
bilan ishlash
sinflar uchun
Nizomiy nomidagi
pedagogika universiteti
fanining predmeti
o’rta ta’lim
таълим вазирлиги
maxsus ta'lim
fanlar fakulteti
ta'lim vazirligi
tibbiyot akademiyasi
махсус таълим
Referat mavzu
Toshkent axborot
umumiy o’rta
haqida umumiy
ishlab chiqarish
vazirligi muhammad
fizika matematika
pedagogika fakulteti
universiteti fizika
Fuqarolik jamiyati