Darsning mavzusi: Shaxs va narsa nomini bildiradigan so’zlar. Darsning maqsadi: Talimiy



Download 37 Kb.
Sana08.09.2021
Hajmi37 Kb.
#168496
Bog'liq
2 sinf ona tili fanidan dars ishlanm


Aim.Uz

Darsning mavzusi:

Shaxs va narsa nomini bildiradigan so’zlar.



Darsning maqsadi:

Talimiy : Shaxsa va narsa nomini bildirgan so’zlar, ularga so’roq berish, berilgan gapdan saxs va narsa nomini bildiruvchi so’zlarni aniqlash , DTS talablari asosida bilim berish , og’zak va yozma nutqini o’stirish.

Tarbiyaviy: O’quvchilarni mehnatsevarlikka o’rgatish , sinf jihozlari va maktab jihozlarini asrashga o’rgatish , berilgan imkoniyatlardan unumli foydalanishga o’rgatish .

Rivojlantiruvchi: Yangi pedagogik texnologiyalar orqali o’quvchilarning bilim salohiyatini shakllantirish.

Uslub: Suhbat, savol-javob, tushuntirish , ko’rsatmalilik, Interfaol usullardan foydalanish , “Zanjir”, “Tez javob” o’yini

Jihoz: dars ishlanma , ko’rgazmalar , kitob , rag’batlantiruvchi qurollar,multimediya ilovalar.

Darsning borishi.

I.Tashkiliy qism :

a) salomlashish

b) davomatni aniqlash

d) ma’naviy daqiqa

Ma’naviy daqiqada she’riyat mulkini sultoni A.Navoiy hikmatli so’zlaridan oq’uvchilar bayon qildilar.

Bizning shior: Bo’sh vaqting zinhor o’tmasin bekor.

O’qituvch: Darsimiz ona tili darsi

O’quvchilar: Ona tili, tillar ichida

Eng go’zali boyi o’zingsan

Maqtamayman tilim uchida

Eng g’ozali boyi o’zigsan

Sen borsan men buyukman

Men se bilan tirikman

II. O’tgan mavzuni so’rash

O’quvchilarni o’tgan mavzu bo’yicha bilimlarini tekshirish uchun 3 guruhga ajratamiz.

Darsda har bir o’quvchi ishtirok etish uchun aytilshi va yozishida farq qiladigan undoshlar bo’yicha so’zlarni bajaradilar.

1-guruh 2-guruh 3-guruh

Xursan… oma… ziyo….

Balan… savo… maqsa…

Toshken… savo… rubo….

Poytax…. Ozo… makta…

Ros…. Hiso…. Ah…

Farza…. Daroma… Umi….

Har bir guruh vazifani bajaradilar va eng tog’ri bajargan guruh aniqlanadi.

Hato va kamchiliklar aniqlanadi.

II. O’tgan mavzuni baholash va mustahkamlash.

Guruhlarni bajargan ishlari ko’rib baholanadi . Har bir to’gri javob uchun rag’bat kartochkalari beriladi .

Yo’l qo’yilgan kamchiliklar o’quvchlar bilan birgalikda bo’shliqni to’ldirib , yangi mavzuga bog’lanadi.

IV.Yangi mavzu bayoni.

159-mashq

O’quvchiarga tayyorlangan rasmlarni ko’rsatiladi . O’quvchilar savolga javob beradilar . Magnit doskaga rasmlarni savollar asosida joylaydiladilar.

Kim? Nima?

Ota qor qush

Ona mashina uy

Bolalar daraxt

Chana


Kuchuk

Chelak


O’quvchilar bahor fasli asosida gaplar tuzadilar Tuzgan gaplararini ketma-ketligini jamlab matn yaratadilar.

160-mashq.

Bog’ yashnaydi Uy yashnaydi

Bog’bon bilan Bola bilan

Dala yashnar Tog’ yashnar

Dehqon bilan Lola bilan

Matnni husnihat asosida daftarga yozadilar

Kim?bog’bon Dehqon , bola,

Nima? Bog’, dala, lola, tog’

161-mashq.

Bu mashqni bajarishda “Zanjir” o’yinidan fo’ydalanib og’zaki nutqni shakllantiriladi.

Ikki o’quvchi ishtirok etadi.

Sinf jihozlari: (nima?) parta ,stol , stul , doska , , shkaf, bo’q , doska artgich.

Navbatma-navbat o’quvchilar so’zlarni aytib xonadagi sinchkovlik sifatini oshiradilar.

O’quv qurollari:(nima?)kitob, daftar, qalam, ruchka , panel , o’chirg’ich,

chizg’ich.

Go’lib o’quvchi aniqlanadi rag’bat kartochkasi beriladi.

Bu payt doskaga ikki o’quvchi klaster to’ldiradi.

d oska stol Sumka qalam

parta panel kitob

shkaf bo’r

O’quvchilar bajargan ishlari baholanadi .Husnixat asosida yozgan o’quvchi aniqlanadi. O’quvgilar daftarga bajaradilar.

162-mashq.

Bu mashqni bajarish jarayonida slaydlardan foydalaniladi “Afrosiyob tez yurar poyezdi” haqidagi ko’rsatuv qisqacha namoish etiladi .

Afrosiyob – nima?

Poyezd – nima?

Yo’lovchi – kimlar?

Qulayliklar – nima?

Sayohat – nima?

Televior – nima?

V. Yangi mavzuni mastahkamlash .

“Kim tez javob beradi?” o’yini .

Gul – nima? , daftar – nima? O’quvchi – kim? Oqituvchi – kim?

Quruvchi – kim? Bola – kim?

So’zlar aytib , o’quvchilar savol beradi va uning aksini bajarib yangi mavzu mustahkamlanadi yangi mavzu bo’yicha eng faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantirilib uyga vazifa beriladi.



VI. Uyga vaziga

163-mashq.
Download 37 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish