Darsning mavzusi: “ Gap bo’laklari”
Darsning maqsadi:
1.Ta’limiy maqsad: O’quvchilarda gap bo’laklari yuzasidan bilim, malaka, ko’nikma hosil qilish.
2.Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar milliy g’urur, insonparvarlik, vatanparvarlik hususiyatlarini shakllantirish.
3.Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini shakllantirish
Dars turi: aralash
Dars metodi: klasster, aqliy hujum, o’yin
Dars jihozi: mavzudoirasidagi ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, arsga tayyorgarlik darajasini aniqlash
O’tilgan mavzuni takrorlash: O’tilgan mavzu savol-topshiriqlar orqali takrorlanadi.
O’qituvchi: -Qani, ayting o’quvchim?
O’tilgan darsda biz qanday mavzu o’tgan edik?
1- o’quvchi: -Ustoz, O’tgan darsda biz
Mustahkamlashni o’tgan edik.
O’qituvchi: - Nimani mustahkamlagan edik
2- o’quvchi: Gapning ifoda maqsadiga ko’ra turlari.
O’qituvchi: - Juda yaxshi.
Qani, kim aytadi qanday turlari bor ekan?
Klaster usulida to’ldiriladi:
So’ng mavzu umumlashtiriladi.
O’qituvchi: - Demak, biz o’zimiz bilmagan narsalarni boshqalardan soraymiz yoki o’zimiz bilgan axborotni tinglovchiga yetkazamiz, shundaymi, demak, xulosa shuki,ana shunday vaziyatlarda biz maqsadimizga muvofiq keladigan gap shakllaridan birini tanlaymiz.
Yangi mavzu bayoni: - Quyidagi so’roqlar asosida gap tuzing:
Kim? Ega
Qachon ? hol
Qanday? Aniqlovchi
Kim bilan? To’ldiruvchi
Nima qildi? Kesim
Yaxshi, bu so’roqlarga javob bo’lgan savollar gapning nimasini tashkil qilar ekan?
Gap bo’lagini?
Juda yaxshi
Ona tilida nechta gap bo’lagi bor?
5 ta.
Ular qaysilar ekan?
-Juda yaxshi, endi nazaruy xulosa chiqaramiz.Gap bo’laklarida ma’lum so’roqqa javob bo’luvchi mustaqil so’z yoki so’zlar birikmasi gap bo’laklari deb ataladi. Ya’ni slaydlar orqali ko’rsatiladi:
-Kesim gapning mantiqiy markazi. U boshqa bo’laklarsiz ham gap bo’la oladi. Shuning uchun gapning boshqa bo’laklari bevosita kesimga bog’lanib keladi. Faqat aniqlovchidan tashqari.
-O’quvchilar biz har bir gap bo’laklarini chizmalar orqali ifodalaymiz to’g’rimi? Ular qaysilar?
Ega___________
Kesim ===================
To’ldiruvchi _ _ _ _ _ _ _
Aniqlovchi
Hol • • • • • • • • •
Mavzu yangi vositalar orqali tushuntirilgach, mavzuni mustahkamlovchi mashqlarni bajarishga o’tiladi. 113-mashq. Quyidagi jadval asosida gaplar tuzing:
Kim?
|
Kim bilan?
|
Qayerga?
|
Nima qildik?
|
Biz
|
O’qituvchimiz bilan
|
muzeyga
|
bordik
|
114-mashq sharti bo’yicha bajarish topshiriladi.
115-mashqda so’zlarni o’ni-o’rniga qo’yib gap hosil qilish vazifasi topshiriladi.
Mashqla r bajarib bo’lingach mavzuni mustahkamlovchi savol- topshiriqlar ustida ishlanadi.
1. Gap bo’laklari deb nimaga aytiladi?
2. Ona tilida qanday bo’laklar bor?
3. _______ _ _ _ _ _ _ ============== .
_________ ============== .
________ . . . . . . . . . . ============== . Quyidagi qoliplar asosida gaplar tuzing.
Baholash: Faol o’quvchilar bilimi baholanib, izohlanadi.
Uyga vazifa: 117-mashq. “Men ardoqlaydigan fazilat” mavzusida matn yaratib, unda ishtirok etgan bo’laklarni aniqlab kelish.
“Tasdiqlayman”
307- DIUM rahbari
_________S.A.Bochkaryova
Yashnobod tumani 307-DIUM
ona tili va adabiyot o’qituvchisi
Hakimova T.I. ning
“Gap bo’laklari” mavzusidagi
fan oyligi uchun tayyorlagan ochiq dars ishlanmasi.
Toshkent 2016
Do'stlaringiz bilan baham: |