DARS KONSPEKTI № 11“Ko’rildi” O’quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari: A. Niyozov
Sinf:
10-A
10-B
10-D
10-E
Sana:
8.10.2019
10.10.2019
11.10.2019
11.10.2019
Fan: Informatika va axborot texnologiyalari
Mavzu: Mustahkamlash uchun amaliy mashg’ulot
Darsning maqsadi:
a)Ta’limiy: O’quvchilarning Excel dasturida masalalar yechish orqali matematik, matnli va mantiqiy funksiyalar bilan ishlash ko’nikmalarini shakllantirish;
b)Tarbiyaviy: O’quvchilarga vatanni sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish;
c)Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish, dunyoqarashini kengaytirish;
Shakllantiriladigan kompetensiya: TK-1: mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, qayta ishlash, saqlash, ulardan foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash, mediamadaniyatga ega bo‘lish;
FOK: Aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarni tuza olish;
Dars turi: BKMlarni mustahkamlovchi dars
Dars metodi: topshiriq, aqliy hujum, guruhlarda ishlash
Dars jihozi: 10-sinf darslik, mavzuga doir ko’rgazmali va tarqatmali materiallar, taqdimot slaydlari
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish Davomatni aniqlash
Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
Mavzu yuzasida savol va topshiriqlar:
1. И funksiyasining vazifasini tushuntirib bering.
2. ИЛИ funksiyasining vazifasini tushuntirib bering.
3. Savdo marketida sotuvchilarga quyidagicha shart qo‘yilgan:
sotuvchi eng kam ish haqining 5 barobari miqdorida savdo qilsa 5% ustamaga ega bo‘ladi;
sotuvchi eng kam ish haqining 10 barobari miqdorida savdo qilsa 7,5% ustamaga ega bo‘ladi;
sotuvchi eng kam ish haqining 20 barobari miqdorida qilsa 10% ustamaga ega bo‘ladi;
sotuvchi eng kam ish haqining 20 barobaridan ortiq savdo qilsa 12% ustama ega bo‘ladi.
Ushbu topshiriqni mantiqiy hisoblash jadvalini hosil qiling.
Yangi mavzu bayoni
Quyidagi topshiriqlarni bajaring:
1. Tashkilot bo‘limlarida xizmat safari xarajatlari hisobi (ming so‘m hisobida)
2.Tashkilot xodimlari ish haqidan soliq ajratish hisobi (ming so‘m hisobida)
3. Tashkilot “oldi-berdi” operatsiyalaridan soliqqa tortish hisobi (ming so‘m hisobida)
4. Uy joy qurilish tashkilotining mahsulot tannarxini aniqlash (ming so‘m hisobida)
Darsga yakun yasash:
O’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash.
Uyga vazifa berish: