Qiziltepa tuman xalq bo’limiga qarashli
18-umumiy o'rta ta'lim maktabining
Ona tili va adabiyot fani o'qituvchisi
JUMAYEVA ZILOLANING o’quvchilar bilimidagi aniqlangan bo’shliqlarni to’ldirish yuzasidan
Mavzu: "Aniqlovchi"
5-sinf
Fan: Ona tili
Mavzu: Aniqlovchi
Dars texnologik loyihasi
Dars mashg'ul
|
|
Mashg'ulotning mazmuni
|
Ta'lim texnologiyasi
|
-oti
bosqichlari
|
Vaqti
|
|
Metod
|
Shakl
|
Vosita
|
Kirish
|
2
|
- Tashkiliy qism. O'quvchilar davomatini aniqlash. Sinf jumalini rasmiylashtirish
|
Suhbat
|
Jamoa
|
Doska,bo'r
|
mavzu
|
15
|
- O'tilgan mavzular bo'yicha o'quvchilar bilimini "Aqliy hujum " metodi orqali so'rash.
|
Aqliy hujum
|
Induktiv
|
Tezkor savollar
|
O'tilgan
|
3
|
- O'tilgan mavzuni xulosalash. O'qituvchi o'quvchilar bilan birgalikda o'tilgan mavzu yuzasidan xulosa chiqariladi.
|
Suhbat
|
Jamoa
|
O'tilgan mavzu bo'yicha ko'rgazma
|
Y Yangi mavzu
|
15
|
- Yangi mavzu ustida ishlash: Doska yonoda amaliy mashg'ulotMavzuni musobaqa tarzida olib boorish, guruhlarda ishlash. 6- shart bo'yicha o'quvchilar bilimini tekshirish, mavzu bo'yicha tushuncha hosil qilish .
1 - shart – “Domino “ o’yini
2 - shart - "Jumboq" guruhlarda ishlash.
3 - shart - "Klaster ustida ishlash"
4 - shart - "Sehrli daraxtga” sayohat o'yini orqali mavzu bo'yicha takrorlash
|
Mavzuni
bayon
etish
Klaster
Interfaol
|
Jamoa Induktiv Jamoa Induktiv
|
Doska,bo'r
mavzuga
doir
jadvallar
Jadval Tarqatma
Klaster Magnitli
doska
|
|
6
|
5 - shart - "Aql charxi" . Bo’sh o’zlashtiruvchi o’quvchilarga test savollari beriladi.
|
Aql charxi
|
Jamoa
|
Bosh qotirma
|
Yakuniy qism
|
4
|
6 - shart - "Sardorlar bahsi" orqali mavzuga xulosa yasaladi - O'qituvchi bajarilgan ishlar baholaydi. Faol o'quvchilar rag'batlantiriladi. O'tilgan mavzu bo'yicha o'quvchilarning taassurotlarini, fikr - mulohazalarini tinglaydi. Uy vazifasi va izohlaydi.
|
Savol javob
|
Jamoa
|
Tezkor savollar Kundalik daftarlari
|
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:
o’quvchilarga aniqlovchi haqida bilim berish;
Tarbiyaviy maqsad:
kamtarlik xushmuomalalik, ona tabiatga ehtirom tuyg’ularini tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi maqsad:
o’quvchilarni mantiqiy fikrlashga o’rgatish, og’zaki va yozma nutqini oshirish;
Darsning usuli:
savol-javob, chiroyli yozuv , tarqatma, rasmlar, “Aqliy hujum”,
Darsning jihozi:
darslik, jadval, slaydlar, rag’bat kartochkalari, “Sehrli daraxt” baholash plakati
Darsning shiori:
Nimaiki qilsang tilak,
Bariga o’qish kerak.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Darsda davomatni aniqlash bilan boshlanadi , (savol-javob).
Dars guruhlar o’zlarini nomlash bilan boshlanadi.
Sinf o’quvchilarini uch guruhga bo’lib olamiz.
1-guruh: “Zukkolar”
2-guruh: “Donolar”
3-guruh: “Bilimdonlar”
Darsni “So’z top!” o’yini (Domino) bilan boshlanadi.
Bu metod darsning kirish qismida o’tkaziladi.
O’qituvchi ona tili faniga oid so’z aytadi.
Qaysi harf bilan tugasa, o’quvchi shu harf bilan boshlangan so’zni aytishi kerak.
Ot -
to’ldiruvchi-
istak gap -
punktatsiya -
O’quvchilarga o’tilgan mavzularini savollar orqali berib baholanadi. Har bir guruhga to’rttadan test savol javob o’tkaziladi.
“Zukkolar” guruhiga :
Gap bo’laklari nechta ?
Egani qatnashtirib gap tuzing.
Hol qanday so’roqqa javob bo’ladi?
Istak gapni qatnashtirib gap tuzing.
“Donolar ” guruhiga:
Holni qatnashtirib gap tuzing.
Gapning ifoda maqsadiga ko’ra turini sanang.
Gapda so’zlarning bog’lanishi necha xil bo’ladi?
Ma’nodosh so’zlarga misol keltiring.
“Bilimdonlar” guruhiga
So’roq gapga bitta gap tuzing.
Uyga vazifa – 149-mashq asosida qanday to’ldiruvchidan foydalangansiz ?
To’ldiruvchi qanday so’roqqa javob bo’ladi?
Ot-kesimni qatnashtirib gap tuzing.
Predmetning belgisiman,
Katta-yu, kichik ko’rkam,
Men borman-ki, doim buyuk,
Keng, bepoyon, obod o’lkam.
Qanday? Qanaqa?, so’rog’im
Latofatga makon qalbim .
Yodda tutgil sen o’quvchi,
Kesimman ham aniqlovchi.
Demak bugungi mavzumiz aniqlovchi
O’qituvchi yangi mavzuni 1-topshiriq asosida slaydlar bilan boshlaydi.
Rasmlar asosida so’z birikmalari tuzing.
2-Topshiriq
Nuqtalar o’rniga berilgan so’zlarga mos jumla qo’ying.
Chiroyli … , … muqovasi , …. xonasi
Hokim bo’lakdan anglashilgan narsaning qandayligi kimga yoki nimaga qarashli ekanligini bildirib qanday? , qanaqa?, qaysi?, qancha?, nechta?, kimning?, nimaning? kabi so’roqlarga javob bo’luvchi gap bo’lagi aniqlovchi deyiladi.
Aniqlovchilar ma’nosiga ko’ra 2 xil bo’ladi.
Sifatlovchi aniqlovchi
Qaratqich aniqlovchi
qanday? ,
qanaqa?,
qaysi?,
qancha?,
nechta?,
kimning?,
nimaning?
“Jumboq” sharti 150-mashq orqli bajariladi.
Mashq o’quvchilar tomonidan o’qiladi.
Qanoat va qanoatsizlik haqida maqol yoki hadis keltirish
150- mashqning 2-topshirig’i
Bitta olma
Qanday ?, qancha?, nechta?, kimning? so’roqlariga javob bo’lgan otga bog’langan so’zlar va so’z birikmasi shaklida ko’chiring.
Qanoatli Ali
Namuna:
151-mashq Yozuv taxtasiga guruhlardan bir nafardan o’quvchi chiqib mashqni bajaradilar.
152-mashq “Kuz fasli” rasmi asosida aniqlovchilarni qatnashtirib matn tuzish.
153-mashq klaster asosida bajariladi.
Namuna:
Elyor o’qiydi.
Elyor maktabda o’qiydi.
Elyor bizning maktabda o’qiydi.
ANIQLOVCHI
EGA
HOL
“Donolar” “Zukkolar” “Bilimdonlar
Aniqlovchi mavzusini mustahkamlash uchun “Sehrli bog’” daraxtiga murojaat etamiz.
“Sehrli bog’” daraxtiga mevalardagi savollarga javob topsagina daraxtga yopishtirladi.
1-guruh-olma 2-guruh-nok 3-guruh-shaftoli
kartochkasi orqasidagi savollarga javob berib daraxtga iladilar.
“Aql charxi”da bo’sh o’zlashtiruvchi o’quvchilarga osonroq test savollari beriladi.
Sardorlar bahsida aniqlovchili so’z birikmalarini kim ko’p tuzadi? sharti asosida bajariladi.
154 mashq . Sabr, odat, bilim, mehr so’zlari ishtirokida gap tuzing. Ularda aniqlovchilardan foydalaning.
D ars so’ngida guruhlarning olgan ballari jamlanadi va g’olib guruh e’lon qilinadi. Faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsni yakunlashda “Esse” usulidan foydalanib yakunlash mumkin. Bu usul dars yakunida o’tkaziladi. U orqali har bir o’quvchi dars haqida fikr-mulohazasini yozma ravishda bayon etadi. “Esse” rasm chizish orqali bayon etilishi mumkin.
“Esse” so’z, bitta gap yoki bir nechta gap bilan ham yozilishi mumkin?
Do'stlaringiz bilan baham: |