302-guruh talabasi Abduqayumova Maftuna Mavzu: Otlarda birlik va ko‘plik Sinf: 3-sinf Dars: ona tili Darsning maqsadi: 1-topshiriq javobi



Download 0,68 Mb.
Sana29.12.2021
Hajmi0,68 Mb.
#80076
Bog'liq
ona tili o‘qitish metodikasi 1


302-guruh talabasi Abduqayumova Maftuna
Mavzu: Otlarda birlik va ko‘plik

Sinf: 3-sinf

Dars: ona tili

Darsning maqsadi:

1-topshiriq javobi

A)Ta‘limiy: o'quvchilarni ot haqidagi mavjud bilimlarini ko‘paytirish, birlikdagi va ko‘plikdagi otlarni bir-biridan ajrata olishga o‘rgatish.


B)Tarbiyaviy: tabiatni kuzatish va asrashga o'rgatish, bolalarga do‘stlik haqida ko‘proq ma‘lumot berish.
D)Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning og‘zaki nutqini rivojlantirish va ularning bog‘lanishli nutqini o‘stirish.

Darsning turi:yangi bilim beruvchi, mustahkamlash.
Darsning metodi: muammoli,ta‘limiy diktant,test.
Darsning jihozi: tez aytishlar yozilgan tarqatma materiallar,test savollari
Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism:
Salom aziz bolalar

Ko’zi munchoq gul-lolalar


Kunimizni aniqlang

Menga hisobot bering


II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash:
O‘tilgan darsda biz sizlar bilan ot mavzusini mustahkamlash darsini o‘tgan edik

Endi ushbu mavzuni mustahkamlash maqsadida ikki nafar o‘quvchi sinf doskasiga chiqadilar va 1-o‘quvchi kim so‘rog‘iga javob bo‘luvchi otlarni va 2-o‘quvchi nima so‘rog‘iga javob bo‘luvchi otlarni yozadilar.

Qolgan o‘quvchilar ham daftarlariga 10 tadan misol yozadilar.

2-topshiriq javobi


III.Yangi mavzu bayoni

Bugun biz o‘tadigan mavzu: "Otlarda birlik va ko‘plik "mavzusi

Bolalar biz sizlar bilan Ot mavzusini yaxshilab o‘rganib oldik endi esa otlardagi birlik va ko‘plik shakllarini ko‘rib chiqamiz.

O‘qituvchi buni sinf doskasiga ilingan raam orqali tushuntirib beradi.



Bolalar ko‘rib turibsizlar birinchi rasmda 1 dona gul tasvirlangan demak bunda biz birlikdagi ot deb ayta olamiz.

Ikkinchi rasmda esa gulning yoniga yana 2 ta gul qo‘shilgan. Biz endi uni birlikdagi ot deb ayta olmaymiz chunki u bittadan ortiq. Bundan kelib chiqadiki bittadan ortiq narsalar ko‘plikdagi otlar deb aytiladi.
3-topshiriq javobi
IV.O‘tilgan mavzuni mustahkamlash

Darslikda berilgan 231-mashqqa qaraymiz




Namuna asosida o‘quvchilar mashqni bajaradilar

Birinchi ustunga birlikdagi otlar

Ikkinchi ustunga ko‘plikdagi otlar yoziladi


4-topshiriq javobi
232-mashq sinf doskasida bajariladi

Bunda Zinapoya o‘yinidan foydalaniladi.

Doskaga zinapoya chiziladi .




Bog‘

Bog‘bon
Dala



Dehqon


Zinapoyaning narigi tomoniga birlikdagi otlarni ko‘plik shakllarini yozishadi.
5-topshiriq javobi
Keyin o‘tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida test ishlanadi. Har bir guruhga 3 tadan test beriladi. Testni birinchi yechgan jamoa g‘olib bo‘ladi.

1.Birlikda berilgan otlarni belgilang.

A.it,mushuk

B.buzoq,echkilar

D.oy,yulduzlar

2.Ko‘plikda berilgan otlarni belgilang.

A.ruchkalar

B.daftar


D.kitob

3.Kundalik so‘zi qanday shaklda berilgan.

A.birlikda

B.ko‘plikda


6-topshiriq javobi
Keyin o‘tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida tarqatma savollardan foydalaniladi. Har bir o‘quvchiga birlikdagi va ko‘plikdagi otlar aralash yozilgan qog‘ozlar tarqatiladi.

Masalan


Otlarni birlikdagiva ko‘plikdagi otlarga ajratib yozing

Mushuk, kuchuk,qo‘zichoqlar,echki,tuyalar,buzoqlar.


7-topshiriq javobi
O‘quvchilarning husnihatlarini rivojlantirish maqsadida husnixat daqiqiasi da ta‘limiy diktant o‘tkaziladi

Husnixat mashqlari shiori:

Chiroylidir yozuvim,

Ko'rsam kelar havasim.

Husnixat uchun material.

Ta‘limiy diktant olinadi.


8-topshiriq javobi
V.Darsni yakunlash
Otlardagi birlik va ko‘plik mavzusi yuzasidan o‘quvchilar bilib olgan ma‘lumotlar yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi

1.Birlikdagi ot deganda nimani tushunasiz?

2.Ko‘plikdagi ot deganda nimani tushunasiz?

3. Birlikdagi otlarga misol keltiring.

4. Ko‘plikdagi otlarga misol keltiring.

Savol javobdan so‘ng mavzu yuzasidan umumiy xulosa chiqariladi.


9-topshiriq javobi
Faol o’quvchilar baholanadilar.

VI. Uyga vazifa:


233-mashq uyga vazifa qilib beriladi.
Download 0,68 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish