Toshkent shahar xalq ta’limi bosh boshqarmasi
Uchtepa tumani xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo`limi
203-umumta’lim maktabi
boshlang`ich ta’lim o`qituvchisi
Valiyeva Umidaning
bir soatlik dars ishlanmasi.
Toshkent-2014
Darsning ta`lim texnologiyasi modeli
I. Ta’lim berish texnologiyasi
Vaqti : 45 minut
|
O`quvchilar soni: 38
|
Darsning shakli va turi:
|
Yangi bilim beruvchi dars
|
Darsning rejasi:
| -
Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishni tushuntirish
-
Qo`shiluvchilarning o`rin almashtirishga doir misol-masalalar yechish
-
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Darsning maqsadi:
| -
ta’limiy: Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishga doir misol-masalalarni yechishga o`rgatish;
-
tarbiyaviy: o`quvchilarga bilim berish orqali har bir matematik muammoni ahillik, birodarlik, hamjihatlik bilan hal etishi zarurligini uqtirish;
-
rivojlantiruvchi: o`quvchilarni topqirlik, tezkorlik bilan topshiriqni bajarish faolligini rivojlantirib borish.
|
Pedagogik vazifalar:
- Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishni tushuntirish;
- Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirilsa yig`indi ozgarmasligini tushuntirish;
- Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirib amallarni bajarishni o`rgatish.
|
O`quv faoliyati natijalari:
- Qo`shiluvchilarni o`rinlarini almashtirishni mevalar yordamida berilgan misollar bilan tanishadilar;
- Ikkinchi qo`shiluvchini topish orqali yig`indini hosil qilish haqida tushunchaga ega bo`ladilar;
- Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishga doir teskari masalalarini bajarishni o`rganadilar;
- Geometrik shakllarni taqqoslab, kerakli shaklni topishni shakllantiradilar.
|
Ta’lim metodlari:
|
Ko`rgazmali, tezkor savol-javob, didaktik o`yin ( “Tipratikanga yordam ber!”, “Matematik estafeta”)
|
Ta’lim shakli:
|
Frantal , jamoaviy va yakka tartibda ishlash
|
Ta’lim vositalari:
|
Darslik, “Matematika” daftari, texnik vositalar, multimediali taqdimot, mavzuga mos plakatlar
|
Ta’lim berish sharoiti:
|
Maxsus texnik vositalar bilan jihozlangan xona.
|
Manitoring va baholash:
|
Og`zaki so`rov: tezkor so`rov va boshq.
Yozma so`rov: chiroyli va xatosiz yozish.
|
II. Darsning texnologik xaritasi
Ish bosqichlari va vaqti:
|
Faoliyat
|
O`qituvchi
|
O`quvchi
|
1- bosqich.
O`quv mashg`ulotiga kirish ( 3 daq )
|
1.Mavzuning nomi, maqsad va kutilayotgan natijalarni yetkazadi. Mashg`ulot rejasi bilan tanishtiradi.
2.Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishga doir misol-masalalarni yechishga o`rgatadi.
3. O`quv mashg`uloti qoidalari va o`quv ishlarini baholash mezonlari bilan tanishtiradi.
|
Tinglaydilar .
|
2- bosqich.
O`tilganlarni takrorlash.
( 7 daq )
|
1. Qo`shishning hadlarini takrorlaydi.
2. Misollar orqali takrorlanadi. “Tipratikanga yordam ber!” didaktik o`yinining qanday bajarilishini tushuntiradi.
|
1.Qo`shishni hadlarini takrorlaydilar.
2.Misollar orqali takrorlaydilar.
|
3 – bosqich.
Asosiy
( 15 daq )
|
1. Tezkor so`rov orqali bilimlarini faollashtirishga ko`maklashadi.
2. Qo`shiluvchilarning o`rinlarini almashtirishga doir misol-masalalarni yechish.
3. Dam olish daqiqasi
|
1.Javob beradilar.
2. Yozadilar
3. Bajaradilar
|
4- bosqich.
Mustahkamlash
( 10 daq )
|
1.Yangi mavzuni mustahkamlay- di.
2. Tarqatma materiallarga yozilgan misollarni yechishni topshiriq sifatida beradi.
|
1. Guruhlarda ishlaydilar, taqdimot qiladilar va boshqalar.
3. Ishlaydilar
|
5- bosqich.
Yakuniy
( 10 daq )
|
1. Mavzu bo`yicha yakun qiladi, qilingan ishlarni kelgusi kasbiy faoliyatda ahamiyatga ega ekanligiga o`quvchilar e’tiborini qaratadi.
2. O`quvchilar ishlarini baholaydilar, darsning maqsadga erishish darajasini tahlil qiladi.
3. Uyga vazifa – qo`shiluvchilarni o`rinlarini almashtirishga doir 4 ta misol ishlab kelish.
|
1. O`z – o`zini, o`zaro baholashni o`tkazadilar.
2. Savol beradilar.
3. Eshtadilar.
|
Darsning borishi:
Tashliy qism: O`qituvchi darsning tashkiliy qismida o`quvchilarni dars tartibi, mavzusi va baholash mezonlari bilan tanishtiradi.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash. O`qituvchining qo`shiluvchilarning o`rinlarini almahtirishga doir rasmli masala misollardan foydalaniladi.
Dam olish daqiqasi o`tkaziladi.
Yangi mavzuni mustahkamlash. Misollarni yechishda o`quvchilarning faolligini oshiruvchi “Hushyor bo`l!” nomli o`yindan foydalanish ancha samarali kechadi.
4+5=9 6+2=8
5+4=9 2+6=8
Bunda bir o`quvchi doskada ilib qo`yilgan plakatli jadval asosida ishlaydi. Mustaqil misol yozadi, ikkinchi o`quvchi hushyorlik bilan qo`shiluvchilarni o`rnini almashtirib sonlarni tartib bilan qo`yadi.
Qatorlardan o`quvchi tanlanib olinadi. Tarqatma materiallar tarqatilinadi. “Daqiqali misollar”. Bunda o`quvchilar “Kim chaqqon?” shioriga amal qilgan holda birinchi va to`g`ri bajarishga harakat qiladilar. O`qituvchi daqiqasini belgilab, o`rinlarini aniqlab baholaydi va rag`batlantiradi.
Daftar bilan ishlash.
8+1= +8=9
7+2= +7=9
6+3= +6= 9
5+4= +5=9
4+5= +4=9
3+5= +3=9
2+6= +2=9
1+8= +1=9
6 + 3 = 7 + 2 = 5 + 4 =
3 + = 9 2 + = 9 4 + = 9
Darsni yakunlash. O`quvchilardan dars haqida fikrlar so`raladi. “Bugungi darsda biz nimalarni o`rgandik?” degan savol yordamida darsdagi ishtirokiga ko`ra o`quvchilar rag`batlantiriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |