ANIQLIK, ZIYRAKLIK, QA’TIYAT, SABOT, MANTIQ
MEZONIDIR.
Xalq ta’limi vazirligi Toshkent shahar Hamza tumani 307 –DIUT maktabi matematika fani o’qituvchisi
6-sinfda “prosentlar” mavzusidagi umumlashtiruvchi dars ishlanmasi
I. Mavzu:_ “prosentlar” mavzusida umumlashtiruvchi dars. II. Darsning maqsadi: a)Talimiy: Mavzuga oid asosiy tushuncha, ta’rif, teoremalarni bilish.O’tilgan mavzu bo’yicha xossa va alomatlarni masalalar, misollar yechishda qo’llay olish.
b)Tarbiyaviy: Vataniga,,oilasiga,hayotga muhabbat.O’zaro do’stlik va hamkorlik, limning inson hayotidagi ahamiyati,mehnatga muhabbat.
c)Rivojlantiruvchi:Bilimning boqiyligi bilan hayotimizning mustahkam poydevori ekanini uqtirish, fanlarning o’zaro bog’liqligi,o’quvchilar dunyoqarashining kengayishiga erishish.
-
Tayanch so’zlar:
-
Dars jihozlari:
-
Darsda foydalaniladigan metodlar:
-
Dars rejasi: 1.Tashkiliy qism: guruhlar bilan tanishish --- 5min.
2. b)o’quvchilarga uyga berilgan vazifa va topshiriqlarni tekshirib baholash ----10min.
3. o’tilganlar bo’yicha umumlashtiruvchi takrorlash---10min.
4. Yangi mavzu bayoni ---- 15min.
5. Yangi mavzuni mustahkamlash ----5min.
6. Dars yakunlarini chiqarish va uyga vazifa berish---3min
1-tur. Aqliy hujum texnologiyasi
Savollar:
1. Prosent nima?
2. 10% ni o’nli kasr ko’rinishi.
3. 1 propen 1% dan qancha katta?
4. 100sonining 25% necha
5. Berilgan sonning berilgan foizi qanday topiladi?
6. Diagramma necha xil bo’ladi?
7. Qanday sonlar musbet sonlar deyiladi?
8. Son moduli nima?
9. Butun sonlar tarifi
10. -8+5=
1. Pronill nima?
2. 30%ni o’nli kasr ko’rinishi.
3. 2 propen 2% dan qancha katta?
4. 100sonining 30% necha
5. Berilgan foizga ko’ra sonning o’zi qanday topiladi?
6. to’liq aylana necha foiz? Necha gradus?
7. Qanday sonlar manfiy sonlar deyiladi?
8. │-8│ = ?
9. Butun sonlarni qo’shish qoidasi?
10. -18+(-5)=
1. Miqdorning 1/100 ulushi nima?
2. 40%ni o’nli kasr ko’rinishi.
3. 1% kattami yoki 10propen?
4. 100sonining 75% necha
5. Ikki sonning protsent nisbati qanday topiladi?
6. 50% doiraviy diagrammada necha gradus bvo’ladi?
7. Qanday sonlar qarama-qarshi deyiladi?
8. │-12,5│ = ?
9. Butun sonlarni ayirish qoidasi?
10. -6-5=
2011-yil kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yili
Krossvord
-
1 sonning 2 songa bo’linmasi
-
Aylana markazidan istalgan nuqtasigacha bo’lgan masofa.
-
Diagramma turi.
-
Tekislikning aylana bilan chegaralangan bo’lagi.
-
Sonning 1000dan 1 ulushi
-
Oldida minus turadigan son.
|
N
|
i
|
s
|
b
|
a
|
t
|
|
r
|
A
|
d
|
i
|
u
|
s
|
|
d
|
o
|
i
|
r
|
a
|
V
|
i
|
Y
|
|
|
d
|
O
|
i
|
r
|
A
|
|
|
p
|
r
|
o
|
m
|
I
|
L
|
L
|
|
m
|
a
|
n
|
f
|
i
|
Y
|
|
|
G’urbatda g’arib shodmon bo’lmasemish,
El anga shafiq-u, mehribon bo’lmas emish.
Oltin qafas ichra gar qizil gul bitsa,
Bulbulga tikondek oshion bo’lmas emish.
Iqtisodiy masalalar
1. Maktab bog’ining 45% ga archa, 30% ga turli daraxt va qolgan qismiga gullar ekilgan. Agar gul ekilgan maydon yuzi 45m2 bo’lsa, butun bog’ning yuzini hisoblang.
Oq yuza – 45m2 Jami - ? Zangori- ? Qizil - ?
Yechish: 1) 45m² - 30% 45 ·100
x m² - 100% 30
2) 150m² - 100% 150 ·25
x m² - 25% 100
3) 150 – (32,5 + 45) = 150 – 77,5 = 72,5 m² Javob: 150m², 32,5m² va 72,5m².
|-120 Umida Sobir |120
Beshikdan qabrgacha ilm izla
Inson umnri qisqa, vaqt chegarali,
Ilm taraqqiyot chegara bilmas.
Imkoning borida o’qib o’rganib,
Bilim chashmasidan bo’lgin bahramand.
I.Mavzu;_Sonning moduli
II. Darsning maqsadi: a)Talimiy: Mavzuga oid asosiy tusuncha, ta’rif,teoremalarni bilish.O’tilgan mavzu bo’yicha xossa va alomatlarni masalalar, misollar yechishda qo’llay olish.
b)tarbiyaviy: vataniga,,oilasiga,hayotga muhabbat.O’zaro do’stlik va hamkorlik, limning inson hayotidagi ahamiyati,mehnatga muhabbat.
c)Rivojlantiruvchi:Bilimning boqiyligi bilan hayotimizning mustahkam poydevori ekanini uqtirish, fanlarning o’zaro bog’liqligi,o’quvchilar dunyo qarashining kengayishiga erishish.
III. Darsning jaroyoni:a) guruhlar bilan tanishuv.
b)o’quvchilarga uyga berilgan vazifa va topshiriqlarni tekshirib baholash.
c)o’tilganlar bo’yicha umumlashtiruvchi takrorlash.
d)YANGI MAVZU BAYONI.
e) mustahkamlash va uyga vazifa.
IV. Darsni mustahkamlash uchun zarur ashyolar:ko’rgazmali qurollar,texnik vositalar,asosiy ma’lumot manbalari-darslik,uslubiy qo’llanma,o’quv qurollari.
Dars bosqichlari va vaqt taqsimoti:
1.tashkiliy qism --2 daqiqa
2. o’tilgan mavzular bo’yicha takrorlash 12 daqiqa
3.guruhlarda ishlash 5 daq
3. .yangi mavzuni yoritish. 13 daq
4 yangi mavzuni mustahkamlash. 5 daq
5. darsni yakunlash va baholash . 5daq
7.Uyga vazifa , xulosa 3 daq
Darsning rejasi:
1.Xonaning va sinf o’quvchilarining sanitar holatini aniqlash, darsni tashkil qilish
2.uy ishini baholash
3.”Aqliy hujum,”,test,kartochkalar yordamida o’tilgan mavzularni takrorlash, bo’shliqlarni to’ldirish
4.yangi mavzu bayoni, mustahkamlash bunda har bir guruhga 8 tadan misol beriladi va javoblar ketma-ket teriladi,natijada “2010 YIL BARKAMOL AVLOD YILI “ YOZUVI HOSIL QILINADI
I-topshiriq: “Aqliy hujum ”texnologiyasi asosida savol-javob
-
1).Qanday sonlar natural son deyiladi?
-
2). 2.5 natural sonmi?
-
3)musbat son-qanqay son?
-
4)Koordinata o’qi nima?
-
5).Manfiy sonlar noldan qaysi tomonda joylashadi?
-
6).Butun songa ta’rif bering, belgilanishi
-
1).natural son to’plami qaysi harf bilan belgilanadi?
-
2). 2/3 sonichi?
-
3).manfiy songa ta;rif bering
-
4).son koordinatasi nima?
-
5).musbat sonlar noldan qaysi tomonda joylashadi?
-
6).qanday sonlar qarama-qarshi son deyiladi?
-
1).Natural sonning bosi va oxirini ayting.
-
2). 5 nat.sonmi?
-
3). 0 soni musbatmi yoki manfiy?
-
4).Koordinata bosi nima?
-
5).Qaysi son nolga yaqin -0.5 mi yoki -2
-
6). butun belgilanishi
6”G” sinf o’quvchilarining yil davomida o’zlashtirish natijalari
Kartochkalar – belgilarni nomlang
Test sinovi:
-
1). -5ga qarama-qarshi sonni ko’sating
-
A) 5 B) +5 C)5.5
-
2).Qaysi tenglik to’g’ri
-
A) 4=-4 B) -5.3=-3.5 C)-4=-(+4)
-
3)Agar A(-5) bo’lsa A nuqtaning koordinatasini ko’rsat ing
-
A) -5 B) 5 C)-2.5
-
4) 3.5*2= ko’paytmaga qarama –qarshi sonni ko’rsating
-
A) -7 B) 7 C) 5.5
-
5) qaysi son katta + (-15) yoki –(+15)
-
A) teng B) 1-son C)2-son
Test sinovi javoblari:
Yangi mavzu bayoni
Mavzu : Sonning moduli.
Ta’rif: Sonning moduli deb koordinata o’ida sanoq boshidan (0 dan) shu songa mos keluvchi nuqtagacha bo’lgan masofaga aytiladi.
Sonning moduli sonning ABSOLYUT qiymati ham deyiladi va yozuvda quyidagicha belgilanadi | a |
quyidagicha o’qiladi : modul ostida a, yoki a soning moduli.
Misollar: | -456| | 5|; | -6 |; | 25 |; | -20.3 |; | 125|
| -456|=456 | 5|=5; | -6 |=6; | 25 |=25;
| -20.3 |=20.3; | 125|=125
Musbat sonning moduli musbat son, yani uning o’ziga teng misol: | 8|=8 | 5 |=5 | 79 |=79 | 48 |=48
| 1387|=1387 | 655 |=655 | 2,6 |=2,6 | 2/3 |=2/3
Manfiy sonning moduli unga qarama-qarshi bo’lgan songa ,
yani musbat songa teng. | a | = -a
Misollar:| -5 |=5 | -79 |=79 | -48 |=48 | -1387|=1387
| -655 |=655 |-2,6 |=2,6 | -2/3 |=2/3
0 sonining moduli 0ga teng |0| = 0
Qarama-qarshi sonlarning moduli o’zaro teng bo’ladi.
Misollar:| -6 |= |+6| = 6 | -1 |= |+1| = 1
Modul ostidagi noma’lum son quydagicha topiladi:
571 – misol. Quyidagi sonlarning modullarini toping va javobni tenglik ko’rinishida yozing hamda hosil natijani o’qing.
1) | -6 | = 6; 2) |-5,2| = 5,2;
|44| = 44; |3,9| = 3,9;
|-150| = 150; |-3/4| = 3/4;
|75| = 75; |-12/7| = 12/7;
|-78| = 78. |-0,45| = 0,45.
573- misol. Tenglamani yeching:
1.
Uyga berilgan vazifalar: 573 misol 3,4 579 va 580 misollar
-
579 misol. 1.-52 moduli =52
-
580 misol1.
Do'stlaringiz bilan baham: |