Darsning maqsadi
Ta`limiy maqsad:O’quvchilarga yangi mavzu “kvadrat” haqida tushuncha hosil qilish,arsni hisoblash malakalarinini shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda buyuk ajdodlardan o’rnak olib..Vatan ravnaqi uchun yetuk,komil barkamol inson bo’lib shallanish tutg’ularini rivojlantirish
Rivojlantiruvchi:
O’qubchilarning topqirlik,chaqqonlik,matematika faniga go’lgan qiziqishini yanada rivojlantirish
Tayanch kompetensiyalar: - Tayanch kompetensiyalar:
- Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi:mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
- Fanga oid kompetensiyalar: Har bir o'quvchining geometrik shakllar bo'yicha 2-sinfda olgan bilim, ko'nikma va malakalari mustahkamlanadi.
- Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompentensiyasi: mamlakatimizdagi bayram kunlarini bilish, kundalik faoliyatida uchraydigan turli chizmalardan foydalana olish
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod:suhbat, tushuntirish,”Savol-javob” metodi,”Rasmli boshqotirma”, “ sehrli uycha”, “Eng vijdonli o’quvchi”, “zinama zina” o’yinlari.
Shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun.
Jihoz: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.
Nazorat: Og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish.
Baholash: O'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi.
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
Darsning texnalogik xaritasi
FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH
VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH
INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH
YANGILIKLAR SARI INTILISH
O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH
OLTIN QOIDALAR
O’TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH Geometrik shakllarning tomonlari uzunliklari yig`indisini toping.
a= 4 sm, b= 9 sm
a= 7 sm
a= 5sm, b= 4sm, c=6sm
SAVOLLARGA JAVOB
BERING VA SIRLI SANDIQ
SOVRINIGA EGA GO’LING
Chizing
Bo’yang
Baholash tartibi
Baholash tartibi
O’lchang
P=?
toping
ZINAMA-ZINA
BILIM QAYERGA
OLIB BORADI?
SIRKGA XUSH KELIBSIZ
9
8
O’YIN ICHIDA O’YIN MISOLLARNI YECHING VA SHAKLARDAN UYCHA YASANG
a=7 sm
Yechish: P=a+a+a+a
P=7+7+7+7=28 (sm)
Javob: P=28sm.
a=4 sm
Yechish: P=a+a+a+a
P=?(sm)
Javob: P=?sm.
a=6 sm
Yechish: P=a+a+a+a
P=?(sm)
Javob: P=?sm.
a=3sm
Yechish: P=a+a+a+a
P=?(sm)
Javob: P=?sm.
O’YLA
IZLA
TOP
Iqtidorli
o’quvchi
Iqtidorli
o’quvchi
O’quvchilarni baholash
- Uyga vazifa: .6-MASALA 5-MISOL
kuchli hisobchi
kuchli hisobchi
Do'stlaringiz bilan baham: |