“tasdiqlayman” Uslubchi: S. Xolbekova “ ” 20 y. Nazariy dars rejasi



Download 1,12 Mb.
Sana28.02.2022
Hajmi1,12 Mb.
#474871
Bog'liq
Ms accessda matematik amallar


“TASDIQLAYMAN”
Uslubchi: _________
S. Xolbekova
___” __________20__y.


NAZARIY DARS REJASI

Guruhlar






















Dars o’tiladigan sana

























Mavzu

MS Accessda matematik amallarni bajarish.

O’quv mashg’ulotining ta’lim texnologiyasi modeli



Oquv soati: 2 soat

O’quvchilar soni: 12-15

O’quv mashg’uloti shakli vaturi

Amaliy - to’liq o’quv mashg’ulot

O’quv mashg’ulot rejasi

  1. Matematik amallar.

  2. Statistik funksiyalar.

  3. Mantiqiy amallar.

Mashg’ulotning maqsadi:

  1. MS Accessl dasturida matematik funksiyalar bilan ishlash.

  2. Ilm egallashning mashaqqatli yo’llarini bosib o’tish, ilm o’ganishda izlanish.

Pedagogik vazifalar

O’quv faoliyati natijalari:

  • Matematik funksiyalar haqida ma’lumot beradi.

  • Trigonometrik funksiyalar.

  • Fayl oxirini aniqlash mustaqil ishlashni o’rgatadi

  • Matematik funksiyalar haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;

  • Trigonometrik funksiyalar haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;

  • Fayl oxirini aniqlashni organadilar

O’qitish metodlari

Bahs-munozara, «aqliy hujum», o’quv vizual materiallar

O’qitish vositalari

Ma’ruza matni, T-sxema, klaster texnikasi, munozara, kompyuter, tarqatma materiallar, slaydlar, proektor

O’quv faoliyatni tashkil etish shakllari

Jamoa va guruhlarda ishlash

O’qitish shart-sharoiti

Texnik vositalar bilan ta’minlangan auditoriya

Qaytar aloqaning usul va vositalari

Og’zaki nazorat, savol-javob, o’z-o’zini nazorat qilish, reyting tizimi asosida baholash


O’quv mashg’ulotining texnologik xaritasi



Ish bosqichlari va vaqti

Faoliyat mazmuni

o’qituvchi

o’quvchi

1-bosqich.
O’quv mashg’ulotiga kirish
(5 daq.)

Tashkiliy qism:
O’quvchilarni mashg’ulotga tayyorgarligini va davomatini tekshirish.

Mashg’ulotga tayyorlanadilar.

2-bosqich.


Asosiy
(65daq.)

Tayanch bilimlarni faollashtirish:

    1. Uyga berilgan vazifani tekshirish.O’tilgan mavzuni so’rash. Ularni baholash. 1-ilova

Maqsad va vazifani belgilash:

    1. Ma’ruza materiallarini reja savollari bo’yicha bayon qilish. Barcha aytilayotgan fikrlarni doskaga yozib boradi.

O’quvchilar bilimini faollashtirish:

    1. Tezkor so’rov, aqliy xujum, savol-javob, pinbord. 2-ilova

Yangi o’quv material bayoni:

    1. Mavzuni slaydlar yordamida namoyish etish.

    2. Asosiy tushunchalarni yozdirish.

Yangi o’quv materialini mustahkamlash.

    1. Mustaxkamlash uchun o’quv topshiriqlarni tarqatadi.

    2. Kichik guruxlarga bo’lish. 3-ilova

    3. Guruxlar ishini baholash.

Tinglaydilar
Yozib oladilar
Savollar beradilar
Guruxlarga bo’linib, o’quv jarayonidagi berilgan topshiriqlarni bajaradilar.

Javob beradilar


Yozadilar
Guruxlarda ishlaydilar

3-bosqich.
Yakuniy
(10 daq.)

Mashg’ulot yakuni:
1. Maruzaga yakun yasaydi
2. O’quv faoliyati natijalarini eshitadi, aniqlashtiradi, umumlashtiradi.
3. Faol ishtirok etgan o’quvchilarni yaxshi baholaydi. 5-ilova
Uyga vazifani berilishi:
1. Mustaqil ishlash uchun vazifa beradi. 3-ilova Test savollarini yechish.

O’z-o’zini, o’zaro baholashni o’tkazadilar.


Savollar beradilar.


Topshiriqlar yozadilar



1-Ilova
1-o’quv topshiriq
«Konvert» texnikasi uchun savollar
(Har bir savol konvertlarga alohida solinadi)

  1. Matematik funksiyalar?



2. Ko’paytmani hisoblashda qanday funksiyalardan foydalaniladi?



3. Yig’indini hisoblashning turlari?



4. Mantiqiy funksiyalar?
Total Commander funksional tugmalarinin vazifalari?
.


2-Ilova
Guruhlarning bilim va ko’nikmalarini baholash mezonlari



Topshiriqlar, baholash ko’rsatkichlari va mezonlari

I guruh

II guruh

1-topshiriq: (1,5 ball)







- savol yoritib berildi (0,5 ball)







- reglamentga e’tibor qaratildi (0,5 ball)







- guruh faol qatnashdi (0,5 ball)







2-topshiriq: (1,5 ball)







- muammo aniq echimini topdi (0,5 ball)







- mantiqan to’g’ri xulosa chiqarildi (0,5 ball)







- misollar bilan umumlashtirildi (0,5 ball)







Jami: (3 ball)







0,5 ball – «a’lo» 2,5 – 3 ball – «a’lo»


0,4 ball – «yaxshi» 1,9 – 2,4 ball – «yaxshi»
0,3 ball – «qoniqarli» 2,3 – 1,8 ball – «qoniqarli».

3-Ilova



«Insert» texnikasining qoidalari:

1. Tekstni o’qib chiqing.
2. Olingan ma’lumotni tizimlashtiring.
3. Har bir qatorga qalam yordamida belgilar qo’ying.
V – ma’lumotlar mavzuga oid bilimlarimga to’g’ri keladi.
Q – yangi ma’lumotdir.
- – olgan bilimlarimga to’g’ri kelmaydi.
? – meni o’ylantirib qo’ydi, bu masala yuzasidan qo’shimcha ma’lumotlar kerak.




4-ilova
Baholash mezoni: 5 ball - “ahlo”; 4 ball - “yaxshi”;

  1. ball – “qoniqarli”; 2– “qoniqarsiz”





Download 1,12 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish