“TASDIQLAYMAN”
Uslubchi: _________
S. Xolbekova
“___” __________20__y.
NAZARIY DARS REJASI
Guruhlar
|
|
|
|
|
|
|
|
Dars o’tiladigan sana
|
|
|
|
|
|
|
|
Mavzu
|
Statistik funksiyalar. (Statistik ma’lumotlarni sodda tahlili. Shartli formatlash imkoniyatlari.
|
O’quv mashg’ulotining ta’lim texnologiyasi modeli
Oquv soati: 2 soat
|
O’quvchilar soni: 12-15
|
O’quv mashg’uloti shakli vaturi
|
Amaliy - to’liq o’quv mashg’ulot
|
O’quv mashg’ulot rejasi
|
Statistik funksiyalar.
Statistik ma’lumotlarni sodda tahlili.
Trigonometrik funksiyalar.
|
Mashg’ulotning maqsadi:
Excel dasturida matematik funksiyalar bilan ishlash.
Ilm egallashning mashaqqatli yo’llarini bosib o’tish, ilm o’ganishda izlanish.
|
Pedagogik vazifalar
|
O’quv faoliyati natijalari:
|
Matematik funksiyalar haqida ma’lumot beradi.
Trigonometrik funksiyalar.
Fayl oxirini aniqlash mustaqil ishlashni o’rgatadi
|
Matematik funksiyalar haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;
Trigonometrik funksiyalar haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;
Fayl oxirini aniqlashni organadilar
|
O’qitish metodlari
|
Bahs-munozara, «aqliy hujum», o’quv vizual materiallar
|
O’qitish vositalari
|
Ma’ruza matni, T-sxema, klaster texnikasi, munozara, kompyuter, tarqatma materiallar, slaydlar, proektor
|
O’quv faoliyatni tashkil etish shakllari
|
Jamoa va guruhlarda ishlash
|
O’qitish shart-sharoiti
|
Texnik vositalar bilan ta’minlangan auditoriya
|
Qaytar aloqaning usul va vositalari
|
Og’zaki nazorat, savol-javob, o’z-o’zini nazorat qilish, reyting tizimi asosida baholash
|
O’quv mashg’ulotining texnologik xaritasi
Ish bosqichlari va vaqti
|
Faoliyat mazmuni
|
o’qituvchi
|
o’quvchi
|
1-bosqich.
O’quv mashg’ulotiga kirish
(5 daq.)
|
Tashkiliy qism:
O’quvchilarni mashg’ulotga tayyorgarligini va davomatini tekshirish.
|
Mashg’ulotga tayyorlanadilar.
|
2-bosqich.
Asosiy
(65daq.)
|
Tayanch bilimlarni faollashtirish:
Uyga berilgan vazifani tekshirish.O’tilgan mavzuni so’rash. Ularni baholash. 1-ilova
Maqsad va vazifani belgilash:
Ma’ruza materiallarini reja savollari bo’yicha bayon qilish. Barcha aytilayotgan fikrlarni doskaga yozib boradi.
O’quvchilar bilimini faollashtirish:
Tezkor so’rov, aqliy xujum, savol-javob, pinbord. 2-ilova
Yangi o’quv material bayoni:
Mavzuni slaydlar yordamida namoyish etish.
Asosiy tushunchalarni yozdirish.
Yangi o’quv materialini mustahkamlash.
Mustaxkamlash uchun o’quv topshiriqlarni tarqatadi.
Kichik guruxlarga bo’lish. 3-ilova
Guruxlar ishini baholash.
|
Tinglaydilar
Yozib oladilar
Savollar beradilar
Guruxlarga bo’linib, o’quv jarayonidagi berilgan topshiriqlarni bajaradilar.
Javob beradilar
Yozadilar
Guruxlarda ishlaydilar
|
3-bosqich.
Yakuniy
(10 daq.)
|
Mashg’ulot yakuni:
1. Maruzaga yakun yasaydi
2. O’quv faoliyati natijalarini eshitadi, aniqlashtiradi, umumlashtiradi.
3. Faol ishtirok etgan o’quvchilarni yaxshi baholaydi. 5-ilova
Uyga vazifani berilishi:
1. Mustaqil ishlash uchun vazifa beradi. 3-ilova Test savollarini yechish.
|
O’z-o’zini, o’zaro baholashni o’tkazadilar.
Savollar beradilar.
Topshiriqlar yozadilar
|
1-Ilova
1-o’quv topshiriq
«Konvert» texnikasi uchun savollar
(Har bir savol konvertlarga alohida solinadi)
Matematik funksiyalar?
2. Ko’paytmani hisoblashda qanday funksiyalardan foydalaniladi?
3. Yig’indini hisoblashning turlari?
4. Diapazon nima?
Total Commander funksional tugmalarinin vazifalari?
.
2-Ilova
Do'stlaringiz bilan baham: |