Tarix va madaniy meros



Download 279,15 Kb.
Sana02.03.2022
Hajmi279,15 Kb.
#479607
Bog'liq
Erkin ochiq dars


BuxDU “Tarix va madaniy meros” fakulteti 5-2 MG’H-17-guruh talabasi Mo’minov umidjonning Buxoro viloyati G’ijduvon tuman 39-maktabida “Davlat va huquq asoslari’ fanidan bir soatlik dars ishlanmasi.
SINF: 8”A”
2020-2021-o’quv yili.
Mavzu: Adliya vazirligi. Advokatura va Notariat idoralar
DARS MAQSADI:

  1. Talimiy masad: O’quvchilarga Adliya vazirligi, Advokatura va notarial idoralar mavzusi bo’yicha bilim berish.

  2. Tarbiyaviy maqsad : O’quvchilarni huquqiy jihatdan tarbiyalash.

  3. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mavzu yuzasidan bilimlarini rivojlantirish.

Ko’rgazmalilik
“Davlat va huquq asoslari” fani darsligi, krasword,savollar varaqasi, slayd, videoroliklar,
Dars Turi: Aralash
Dars uslubi: Savol – javob usulida
I.DARSNI TASHKIL QILISH: 4 daqiqa
Tashkiliy qism: 5 daqiqa o’quvchilar bilan salomlashish davomatni aniqlash, o’quvchilar e’tiborini darsga jalb qilish.

II.Uyga vazifani so’rash : 10 daqiqa. Bu jarayon “Aqliy Hujum” metodi orqali olib boriladi. Savollar:
1)Lotincha “g’amxo’rlik qilish” degan ma’noni beruvchi so’z qaysi ?
2) Qaysi davlat organi vazifasi siyosiy partiyalarni ro’yxatga olib borish bu- ?

III.Yangi mavzu bayoni:
15 daqiqa bu kichik ma’ruza usulida olib boriladi. Reja:

  1. Davlat xizmatlari markazi haqida nimalarni bilasiz.

  2. Advokatura yoki Advokat.

  3. Notarial idoralar yoki notariuslar.

“Adliya” so’zi arabchada “adolat, to’g’rilik” ma’nolarini bildiradi.
Adliya organlari faoliyatiga Adliya vaziri rahbarlik qiladi. U O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining taqdimiga binoan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tayinlanib, Hukumat a’zosi hisoblanadi.
Adliya organlarining asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
a)Konstitutsiya va qonunlar bilan mustahkamlangan insonning huquq va erkinliklarini himoya qilishni ta’minlash.
b)Huquqiy muammolarni o’rganish hamda huquqiy hujjatlar ijrosini ta’minlash.
c)Siyosiy partiyalarni ro’yxatdan o’tkazish.

IV.Dars yakuni:

  • O’quvchilar tomonidan berilgan savollarga javob berish.

  • Faol qatnashgan o’quvchilarni baholash.

Bolalar guruhlar asosisa baholanadi A’lo baholar bilan.

V.Uyga vazifa berish 2 daqiqa:


-yangi mavzu bayoni bilan tanishib chiqish;
-berilgan savollarga javob yozib kelish.
O’qituvchi: Mo’minov U.
Metodist: Suvonova Sh.
Download 279,15 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish