BuxDU “Tarix va madaniy meros” fakulteti 5-2 MG’H-17-guruh talabasi Jo’aboyeva Muxlisaning Buxoro viloyati Buxoro shahar 9-maktabida “Tarbiya’ fanidan bir soatlik dars ishlanmasi.
SINF: 8”A”
2020-2021-o’quv yili.
Mavzu: Tanqid va tanqidiy fikrlashning muhimligi.
DARS MAQSADI:
Talimiy masad: O’quvchilarga tanqid va tanqidiy fikrlashning muhimligi bo’yicha bilim berish.
Tarbiyaviy maqsad :O’quvchilarni bir-birlarini hurmat va muomila ma’daniyati shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mavzu yuzasidan bilimlarini rivojlantirish.
Ko’rgazmalilik
“Tarbiya” fani darsligi, krasword,savollar varaqasi, slayd, videoroliklar,
Dars Turi: Aralash
Dars uslubi: Savol – javob usulida
I.DARSNI TASHKIL QILISH: 4 daqiqa
Tashkiliy qism: 5 daqiqa o’quvchilar bilan salomlashish davomatni aniqlash, o’quvchilar e’tiborini darsga jalb qilish.
II.Uyga vazifani so’rash : 10 daqiqa. Bu jarayon “Aqliy Hujum” metodi orqali olib boriladi. Savollar:
1.Mashaqqat nima?
2.Insonning hayotida qanday mashqqatlar bo’lishi mumkin?
3.Inson mashaqqatlari yengib o’tishda nimalardan quvvat oladi?
III.Yangi mavzu bayoni:
15 daqiqa bu kichik ma’ruza usulida olib boriladi. Reja:
1)Tanqidiy inson hayotidagi o’rni.
2)Tanqidiy fikrlashning muhimligi.
Tanqidiy fikrlsh chog’ida e’tibor qilinishi lozim bo’lgan eng boshlang’ich narsa- bu suhbatdosh so’zlarining tuzilishiga e’tibor qilishdir.
Agar suhbatdosh so’zlashayotganda “menimcha”,”nazarimda”, “Balki” kabi so’zlarni ishlatsa , demak, bu axborot unchalik ishochli emas, uni tekshirish lozim. Bu kabi vaziyatda savol berib axborotga aniqlik kiritish zarur.
Tanqidiy fikrlash – bu hamma narsani tanqid qilish emas. Bu bizga kelayotgan ma’lumotlarini tahlil qilish, uni shubha qilish ostiga olish, asoslarini tekshirish va albatta vaziyatnimustaqil baholab, qaror chiqarish.
Tanqidiy fikrlash- bu umumiy to’g’ri ma’noni qidirish , mantiqiy o’ylash, o’z nuqtayi nazaridan kabi boshqalarning nuqtayi nazaridan ham hisobga ola bilish va kerak bo’lsa o’zingizning fikringizdan voz kechishdir.
Mustahkamlash: 10daqiqa
1.Tanqidiy fikrlash nima va uning tanqid bilan farqi nimada?
2.Tanqidiy fikrlash omillar qaysilar?
3.Tanqidiy fikrlashni rivojlantirish uchun nimalar qilish mumkin?
IV.Dars yakuni:
O’quvchilar tomonidan berilgan savollarga javob berish.
Faol qatnashgan o’quvchilarni baholash.
Bolalar guruhlar asosisa baholanadi A’lo baholar bilan.
V.Uyga vazifa berish 2 daqiqa:
-yangi mavzu bayoni bilan tanishib chiqish;
-berilgan savollarga javob yozib kelish.
O’qituvchi: Jo’raboyeva M.
Metodist: Nazrullayeva M.
Do'stlaringiz bilan baham: |