Sirdaryo viloyati Oqoltin tuman 18-umumiy o’rta ta’lim maktabi Tasviriy san’at fani o’qituvchisi Aliboyev Dilshodning Tasviriy san’at fanidan “HAYKALTAROSHLIKDA LIRIKA VA DRAMATIZM, 2-3 FIGURALI MAVZULI KOMPOZITSIYA ISHLASH (SPORT, SAN’AT)” mavzusida ochiq dars
Ishlanmasi
14-oktyabr
6- sinf
Tasviriy san’at
Dars mavzusi:
HAYKALTAROSHLIKDA LIRIKA VA
DRAMATIZM, 2-3 FIGURALI MAVZULI KOMPOZITSIYA ISHLASH (SPORT, SAN’AT)
Dars maqsadi: Ta’limiy: HAYKALTAROSHLIKDA LIRIKA VA DRAMATIZM, 2-3 FIGURALI MAVZULI KOMPOZITSIYA ISHLASH (SPORT, SAN’AT) bilan ishlash tushunchalari. Tarbiyaviy: Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash va komil inson bo’lib yetishishga undash. Rivojlantiruvchi: Mavzuga oid savol javoblar va dars davomida chizilgan amaliy rasmlar orqali. Dars turi: Yangi bilim ko’nikma hosil qilish. Dars metodi: Men hamkorlikda Dars jihozi: Sinf doskasi, va katta displey ekran.
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu asosida rasmlar
ishlash 21 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
Darsning texnalogik xaritasi
Ish qurollaridan to‘g‘ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to‘g‘ri bajarish kompetensiyasi: Albom va qalamlarini tayyorlash, rasmlarni qoidalar asosida chizish, geometrik yasashlarni bajarish, bo’yashda e’tibor berish , rasmlarni chizish jarayonida ish qurollaridan to‘g‘ri foydalana oladi.
- O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
to‘g‘ri va do‘stona munosabatda bo‘lish, zarur hollarda yordam berish; halol va to‘g‘ri so‘z bo‘lish; o‘z xatti- harakatlarini nazorat qilish; do‘stona tanqiddan xulosa chiqarish; shaxsiy gigiena va texnika xavfsizligi qoidalariga muntazam rioya qilish.
Fanga oid kompitensiya
Tayanch kompitensiya.
- Ilmdan yaxshiroq xazina bo’lmas
- Qo’lingdan kelgancha yig’a olsang bas
Dasrning shiori
- O’qib-o’rganamiz,
ijod qilamiz,
Shu ozod vatanni
obod qilamiz
FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH
VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH
INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH
YANGILIKLAR SARI INTILISH
O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH
OLTIN QOIDALAR
TASHKILIY QISM
Darsning borishi: 1)Tashkiliy qism; a) Salomlashish b) Sinfda psixologik muhit yaratish d) Navbatchi axboroti 2) O’tilgan mavzuni mustahkamlash; 1) HAYKALTAROSHLIKDA LIRIKA VA
DRAMATIZM? 2) Haykaltaroshlik nima? 3) O’zbek haykalttaroshlaridan kimlarni bilasiz?
Haykaltaroshlik - tasviriy sanat turi; borliqni hajmli shakllarda, makonda uch oʻlchamda tasvirlashga asoslanadi. Tasvir obʼyekti, asosan, inson; shuningdek, hayvonlar (anima-listika), tabiat (manzara) va narsalar (natyurmort). H.ning 2 asosiy koʻrinishi — aylanib kuzatish imkonini beruvchi dumaloq haykal hamda faqat bir tomondan koʻrishga moʻljallangan boʻrtma (qabariq) tasvir relyef turi farqlanadi. Relyef, oʻz navbatida, yuzaga nisbatan bir oz boʻrttirib ishlanadigan barelyef hamda tasvir yuzaga nisbatan ancha boʻrttirib ishlanadigan gorelyefta boʻlinadi; shuningdek nursoya oʻyini hisobiga tasvir koʻzga tashlanadigan tekis yuzaga ishlanadigan yana oʻyma koʻrinish mavjud.
Yangi mavzu bayoni
HAYKALTAROSHLIK SAN’ATIDAN FOTOLAVHALAR
4. Yangi mavzuni mustahkamlash. Savollar: 1. HAYKALTAROSHLIKKELIB CHIQISHI 2. HAYKALLAR qanday ishlanadi? 3. HAYKALLAR bilan ishlagan buyuk haykaltaroshlardan kimlarni bilasiz?
5.Uyga vazifa: 2-3 FIGURALI MAVZULI KOMPOZITSIYA ISHLASH (SPORT, SAN’AT)
Do'stlaringiz bilan baham: |