Sinf: 7-sinf Sana



Download 22,86 Kb.
Sana09.07.2022
Hajmi22,86 Kb.
#762815
Bog'liq
seminar ochiq dars


Sinf: 7-sinf
Sana:14.02.20022y
Fan: Algebra
Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:

  • Bilim-kvadratlar ayirmasi formulasi bilan tanishtirish

  • Ko’nikma-kvadratlar ayirmasi formulasini mashqlar bajarishda qo’llay olish

  • Malaka- misollar yechish jarayonida kvadratlar ayirmasi formulasidan o’rinli foydalanish

Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarning ongini yangi bilimlar bilan kengaytirish, ularni milliy g’urur,iftixor, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni kvadratlar ayirmasi formulasiga oid misollar yechish malakalarini shakllantirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars metodi: Juftini top, ven diagrammasi, guruhlarda ishlash, Everest, kim chaqqon.
Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:

  • O’quvchilar bilan salomlashish

  • Davomatni aniqlash

  • O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

II.O’tilgan mavzuni takrorlash.

  • O’tgan mavzuni aniqlash

  • Sinf o’quvchilarini ikki guruhga bo’lish

  • Uyga vazifani o’rtogingni tekshir metodi yordamida tekshirish


  • Juftini top metodi yordamida formulalar hosil qilish

(a+b)2=a2+2ab+b2 (a-b)2=a2-2ab+b2


  • Formulalarni so’zlar orqali ta’riflash.

  • Ven diagrammasi yordamida ikki formulani birlashtirish.

III.Yangi mavzu bayoni:
Ikki son yig’indisini ularning ayirmasiga ko’paytiramiz:
(a+b)(a-b)=a2-ab+ab-b2= a2-b2 ya’ni
(a+b)(a-b)= a2-b2 (1)
a2-b2=(a-b)(a+b) (2)
Ikki son kvadratlarining ayirmasi shu sonlar ayirmasi bilan ular yig’indisining ko’paytmasiga teng.
(1) Va (2) tenglikda a va b istalgan sonlar yoki algebraik ifodalar, masalan
1) (nm+3k)(nm-3k)=n2m2-9k2
2)4a2b2-25a2b4=(2ab+5ab2)(2ab-5ab2)
3)(a+b)2-16=(a+b+4)(a+b-4)
(1) formula ham qisqa ko’paytirish formulasi deyiladi. Uni hisoblashlarni soddalashtirish uchun qo’llaniladi.
Masalan:
63*57=(60+3)(60-3)=602-32=3600-9=3591
98*102=(100-2)(100+2)=1002-22=10000-4=9996
(2) tenglik kvadratlar ayirmasi formulasi deyiladi. Uni ko’phadlarni ko’paytuvchilarga ajratishda qo’llaniladi.
Masalan:
1) a2-9=(a-3)(a+3)
2)4b4-0,64c2=(2b2)2-(0,8)2=(2b2-0,8c)(2b2+0,8c)
3)(a-b)2-1=(a-b-1)(a-b+1)
IV.Mustahkamlash.
Everest metodi yordamida mavzuni mustahkamlaymiz. Everestda berilgan misollarni yechib kalit so’zni hosil qilamiz.
N386.Ko’paytirishni bajaring:
1)(c+d)(c-d)=c2-d2
3)(a+c)(c-a)=c2-a2
N388.Ko’paytirishni bajaring:
1)(2b+a)(2b-a)=4b2-a2
3)(y+6x)(6x-y)=36x2-y2
N390.Ko’paytirishni bajaring:
1) (c2+d2)(c2-d2)=c4-d4
3)(x4-y3)(y3+x4)=x8-y6
Qisqa ko’paytirish formulasidan foydalanib , hisoblang:
1) 48*52=(50-2)(50+2)=502-22=2500-4=2496
2)43*37=(40+3)(40-3)=402-32=1600-9=1591
3)201*199=(200+1)(200-1)=40000-1=39999
“Kim chaqqon?”

Yig’indining kvadrati

(a-b)3=a3-3a2b+3ab2-b3

Ayirmaning kvadrati

a2-b2=(a+b)(a-b)

Yig’indining kubi

(a-b)2=a2-2ab+b2

Ayirmaning kubi

(a+b)2=a2+2ab+b2

Kvadratlar ayirmasi formulasi

(a+b)3=a3+3a2b+3ab2+b3

Qo’shimcha ma’lumot
5 bilan tugaydigan sonlarning kvadratlarini qulay usul bilan hisoblash.
152=225 352=1225
252=625 452=2025
11 darajalari haqida qiziqarli ma’lumot:
111=11 , 112=121 , 113=12321, 114=1234321
9-darajagacha davom ettirish mumkin.
Qiziqarli masala:
1 ta bakteriya 1 sekundda 2ga bo’linib, 1minutda idishni to’ldirsa, 8 ta shunday bakteriya qancha vaqtda idishni to’ldiradi?
Binoning 13-qavatigacha bo’lgan zinalar soni 7-qavatigacha bo’lgan zinalardan necha marta ko’p?
Sonning oxirgi ikki raqamini topish:
2 ning darajalarining oxirgi ikki raqamini topishda 2 ning 10-chi darajasiga keltiramiz. 210=1024 , 24 ning toq darajalari 24 bilan, juft darajalari 76 bilan tugaydi. Masalan: 811=(23)11=233=(210)3*23=10243*8=….24*8=…92
Olimpiada masalasi:
N+4 va N-85 sonlari natural son kvadrati bo’ladigan N natural sonni toping.

V.Yakuniy qism:


Uyga vazifa: 387-389-391-misollarni yechish.
O’quvchilar bilimini baholash.
Download 22,86 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish