Sana:
Sinf: 9
Mavzu: Asosiy trigonometrik ayniyatlar.
Darsning texnologik xaritasi.
Mavzu
|
Asosiy trigonometrik ayniyatlar
|
Maqsad va vazifalar
|
Darsning maqsadi:o’quvchilarga sin,cos,tg va ctg ning o’zaro bog’liqligi haqida tushuncha berish.
Darsning ta’limiy vazifasi: o’quvchilarga trigonometriyaga oid tushunchalar,formulalar berish va ularni misollar yechishga tadbiq eta olishga o’rgatish.trigonometik ayniyatlarni isbotlashga oid bilim va ko’nikmalar berish.
Darsning tarbiyaviy vazifasi:o’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va har doim tartib-intizomga yo’naltirish.Milliylik ruhida ta’lim va tarbiya berish.
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi:O’quvchilarni yangi bilim egallashga va o’g’zaki nutqini o’stirish,formulalarni tiklash, turli o’yin orqali faollikka chaqirish,diqqatni rivojlantirish, zukkolik, topqirlikka chaqirish.
|
O’quv jarayonining mazmuni
|
Trigonometrik ayniyatlar isbotlashda sin,cos,tg va ctg ning o’zaro bir-biriga bog’liqligi haqida tushunchalar berish va hayotda bularni qo’llay olishga o’rgatish.trigonometriya so’zini ma’no va mazmuni haqida tushuncha berish.
|
o’quv jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi
|
dars turi: noan’anaviy , bellashuv tarzida .
usul: tayyorlagan prezentatsiya va slayd materiallari yordamida.
Vosita:darslik,o’quv qo’llanma,plakatlar,tarqatma materiallar,elektron resurslar(kompyuter,proyektor),doska va bo’r.
Shakl:jamoa va kichik guruhlarda ishlash,savol-javob.
Nazorat:og’zaki,savol-javob,kuzatish.
Baholash: rag’bat kartochkalari,5 ballik reyting tizimi asosida.
|
Kutiladigan natijalar
|
O`quvchilar yangi bilim va ko`nikmalar ega bo`ladilar. O’quvchilar trigonometrik ayniyatlar va ularni isbotlashni o’rganadilar. Biri ikkinchisidan kelib chiqadigan, trigonometrik formulalarni mustaqil keltirib chiqara oladilar. Egalagan bilim va malakasi orqali mustaqil misollar yecha oladilar.
|
Asosiy tushunchalar
|
Sin,cos,tg va ctg orasidagi bog’lanish va ayniyatni isbot qilish.
|
Darsning blok chizmasi:
№
|
Darsning bosqichlari
|
Sarflanadigan vaqt
|
Usullar
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
|
2
|
O’tilganlarni takrorlash
|
10 daqiqa
|
Guruhlarga bo’lish,savol-javob, “Afrosiyob poyezdi” va “Mo’jizali 7” ga oid savollar.
|
3
|
Yangi mavzu ustida ishlash
|
15 daqiqa
|
Ma’ruza,amaliy, misollar yechish
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash.
|
13 daqiqa
|
Misollar yechish,“Domino” o’yini, “geyzer” usuli,test bilan ishlash.
|
5
|
Darsni xulosalash va baholash
|
2 daqiqa
|
Jarima va rag’bat tarqatmalari orqali
|
5
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Darslik asosida
|
Darsning borishi:
Darsga o’qituvchi kirishi bilan o’quvchilar fanni QORI NIYOZIYning so’zlari bilan ta’riflaydilar. “Matematika fanlar ichida shox unining sirlaridan bo’lingiz ogoh”.
O’quvchilar bilan ingliz tilida salomlashiladi va davomat aniqlanib,ma’naviyat daqiqasi o’tkaziladi.Yurtimizda va dunyodagi yangiliklar va fanga oid yangiliklar so’raladi.O’quvchilar 9-sinf matematika fani uchun DTS talablari haqida gapirib o’tadilar.O’tilgan mavzuni mustahkamlash va o’quvchilardan uy vazifalarini so’rashdan avval kichik guruhlarga bo’lib chiqamiz.
1-guruh sinuslar 2-guruh cosinuslar 3-guruh tangenslar
Guruhdagi har bir o’quvchini javoblari ballab boriladi va dars so’ngida hisoblanadi.
Ballash 5 ballik tizimda bo’lib,quyidagicha ballanadi.
Tasanno barakalla harakat qil!
Har bir guruh a’zosi o’zining nomlanishini izohlab beradi.
Dars quyidagi shartlar asosida olib boriladi.
uy vazifasini so’rash 2'
o’tilganlarni takrorlash 10'
yangi mavzu bayoni. 15'
mustahkamlash 10'
xaritani tiklash “domino” o’yini. 2'
geyzer usuli 2'
baholash 2'
uyga vazifa berish. 2'
1-SHART
Uyga berilgan topshiriqlari qay darajada bajara olishganini tekshirish maqsadida o’quvchilarga slayd yordamida uyga vazifani tekshirishi aytiladi.Shundan so’ng 3 guruhdagi o’quvchilar bir- birlarining uyga berilgan topshiriqlarini almashtirib tekshirib berishlarini aytiladi.Qaysi guruhdagi o’quvchilar vazifani to’liq va aniq bajarishgan bo’lsa rag’bat kartochkalari beriladi.
SLAYD 1
306 -misol. 1) Sinα=2 bo’lsa, cosα ni toping;
∆ cosα = = )² = = ∎
2) Cos=- bo’lsa, sinα ni toping;
∆ Sinα = == = = = =∎
307- misol
Agar tgα=2 ekanligi ma’lum bo’lsa,ifodaning qiymatini toping.
1) ; ∆Yechish: = = = = =-1 ∎
2) ; ∆ Yechish: = = = = .∎
2 - SHART. “AFROSIYOB POYEZDI”
Bu shartda o’quvchilar o’tilgan mavzularni takrorlashadi.Buning uchun har bir guruhdagi o’quvchilarga savollar beriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |